میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۰۱:۱۰
 
 
درس‌های نشست زوری
اتحادیه عرب باردیگر نشستی را در مصر برگزار کرد که به خواست سعودی تشکیل شد. نشستی که ادعای محوری آن را بررسی تحولات لبنان و البته بررسی...

اتحادیه عرب باردیگر نشستی را در مصر برگزار کرد که به خواست سعودی تشکیل شد. نشستی که ادعای محوری آن را بررسی تحولات لبنان و البته بررسی آنچه نقش منفی ایران و مقاومت در منطقه عنوان کرده‌اند تشکیل می‌داد. بانیان نشست در حالی ادعای مقابله با ایران را داشتند که در بیانیه پایانی علیه حزب‌الله لبنان موضع‌گیری و خواستار فشار و خلع سلاح آن شدند. این اقدام اتحادیه در حالی صورت گرفته که در باب آن چند نکته قابل توجه است. نخست آنکه محور خواست سعودی از این نشست مقابله با جبهه مقاومت و حزب‌الله لبنان بوده که به صراحت می‌توان آن را ادامه دخالت در امور داخلی و بحران سازی علیه لبنان دانست. سعودی در حالی سعد حریری نخست وزیر لبنان را ربایش و وی را وادار به استعفا کرده که اصل ادعایی سعودی را مقابله با حزب‌الله لبنان عنوان کرده است. حزب‌اللهی که بخشی از استراتژی دفاعی لبنان است و به اذعان جهانیان نقش مهمی در امنیت لبنان و بازپس‌گیری اراضی این کشور از اشغال رژیم صهیونیستی و تروریست‌ها داشته است.
جهانیان اذعان دارند اگر نبود حزب‌الله اکنون تروریسم تمام منطقه را گرفته بود. حزب الله همچنین بخشی از ساختار سیاسی لبنان است و حذف آن یعنی حذف رای بخشی از جامعه لبنان. لذا باید گفت که اقدام اتحادیه عرب با محوریت سعودی علیه حزب‌الله اقدامی کاملا علیه ثبات و امنیت و به چالش کشیدن تمامیت ارضی لبنان است. رفتاری که از یک سو زمینه‌ساز گستاختر شدن گروه‌های تروریستی علیه لبنان و از سوی دیگر تحرک رژیم صهیونیستی برای تهدید علیه این کشور می‌شود.
نکته مهم آنکه اقدام اتحادیه عرب در حالی صورت گرفته که رژیم صهیونیستی در ابعاد گسترده‌ای به اشغال فلسطین می‌پردازد در حالی که همزمان آمریکا نیز با ادعای احیای روند سازش به دنبال اعمال فشار به فلسطینی‌ها مبنی بر کوتاه آمدن در برابر اشغالگری‌های رژیم صهیونیستی و واگذاری اراضی فلسطینی به این رژیم است. فلسفه ایجاد اتحادیه عرب حمایت از فلسطین بوده است حال آنکه در نشست اخیر نه تنها سخنی از فلسطین به میان نیامده بلکه علیه حزب‌ الله و جبهه مقاومتی موضع گیری شده که در صف اول حمایت از فلسطین و مقابله با رژیم صهیونیستی قرار دارند. بر این اساس می‌توان گفت که نشست اتحادیه عرب که به درخواست سعودی برگزار شد در اصل اقدامی صهیونیستی – آمریکایی‌ بوده که عربستان صرفا نقابی برای رفتارهای ضد فلسطینی آنان بوده است. سعودی که با ربایش سعود حریری به دنبال تحقق خواسته‌های اربابانش برای بحران سازی پس از نابودی داعش در منطقه بوده اکنون با نشست اتحادیه عرب به زعم خود سعی در اجرای ابعاد دیگری از این طرح را داشته که البته اتحاد لبنانی‌ها و تاکید آنان بر حمایت از حزب‌الله و مقاومت این طرح را به رسوایی برای سعودی مبدل ساخت. نشست اتحادیه عرب نشان داد که سعودی نه به دنبال احقاق حقوق ملت فلسطین و ثبات در منطقه بلکه در پی استمرار بحران در منطقه است که با خیانت‌های گسترده این رژیم به فلسطین همراه است. 

نویسنده: قاسم غفوری

کد مطلب: 101906
 
Share/Save/Bookmark