میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : جمعه ۳۰ تير ۱۳۹۶ ساعت ۲۳:۴۱
 
 
عملیاتی که بیشتر باید شناخته شود
غرب آسیا همچنان اصلی ترین کانون تحولات منطقه‌ای و جهانی است که اساس آن را مبارزه سوریه و...

غرب آسیا همچنان اصلی ترین کانون تحولات منطقه‌ای و جهانی است که اساس آن را مبارزه سوریه و عراق و متحدانشان با تروریسم تشکیل می‌دهد. نکته مهم در این عرصه آنکه یگان هایی از ارتش سوریه و حزب‌الله لبنان دیروز عملیات گسترده‌ای را به منظور پاکسازی مرزهای لبنان و سوریه از وجود عناصر تروریستی مسلح آغاز کرده‌اند. ارتش سوریه و حزب‌الله لبنان مواضع و محل تجمع و استحکامات جبهه النصره در "ضهر الهوی" و "القنزح" و ارتفاعات "عقاب وادی الخیل" و "شعبه النحله" در ارتفاعات عرسال را زیر آتش گرفتند.
حال این سوال مطرح می‌شود که اهمیت این عملیات و مناطق تحت پوشش آن چیست و آغاز عملیات مذکور چه پیام‌هایی به همراه دارد؟
آنچه در سوریه تا به امروز روی داده عملیات ارتش سوریه و متحدانش در مناطق مرزی سوریه با ترکیه، عراق و تا حدودی اردن بوده است. در مناطق مرزی لبنان و سوریه بیشتر حزب‌الله، ارتش لبنان حضور داشته‌اند که حفظ منطقه راهبردی قنیطره از آن جمله بوده است. آغاز عملیات مشترک سوریه و لبنان در مرزها را باید برگرفته از دستاوردهای سوریه و عراق در پاکسازی مناطق مرزی از تروریست‌ها و نیز مسائلی همچون آزادی حلب و ادلب در مرزهای ترکیه و آتش بس در حومه شرقی دمشق دانست.
نکته مهم آنکه این عملیات علیه النصره است در حالی که عملیات‌های گذشته بیشتر حول محور داعش بود و این خود سندی دیگر بر تضعیف شاخه‌های اصلی تروریسم و حرکت ارتش سوریه و مقاومت منطقه برای پاکسازی سایر گروه‌های تروریستی است.
به این نکته کلیدی نیز باید توجه داشت که مرزهای لبنان و سوریه از جمله عرسال محل حمایت‌های سعودی و صهیونیست‌ها و برخی عواملشان در لبنان از تروریست‌هاست لذا عملیات مذکور می‌تواند اقدامی مهم در مقابله با این تحرکات باشد.
جالب توجه در این عملیات ادامه تحرکات آمریکا برای حمایت از تروریست‌هاست چنانکه در اقدامی علیه مقاومت در پی چندین ماه شور و مشورت میان اعضای کنگره آمریکا و در اقدامی که از تشدید تنشها علیه حزب‌الله لبنان حکایت می‌کند؛ روند تهیه پیش نویس سه لایحه در کنگره آمریکا با هدف وضع تحریمهای سختگیرانه تر علیه حزب‌الله لبنان به پایان رسید.
آمریکا هر چند ادعا دارد شاخه نظامی حزب‌الله را تحریم می‌کند اما در اصل لبنان و مقاومت منطقه را هدف قرار داده تا به زعم خود با تضعیف آنها مبارزه با تروریسم را مختل و همچنان بحران را در منطقه حفظ کند. به هر تقدیر می‌توان گفت عملیات واحد ارتش سوریه و مقاومت لبنان در نقاط مرزی را باید گامی مهم در برقراری امنیت در منطقه دانست که به رغم دشواری‌های بسیار دستاوردهای بسیاری برای دو کشور و امنیت منطقه دارد در حالی که روند تحولات از پیروزی آنان حکایت دارد. 

نویسنده: قاسم غفوری

کد مطلب: 100141
 
Share/Save/Bookmark