میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : شنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۱ ساعت ۲۱:۵۸
 
 
مجالي براي بيداري مديران رسانه‌اي
حالا از دوشنبه هفته قبل كه پخش شبکه‌هاي ماهواره‌اي ايران از جمله پرس تي‌وي، العالم، جام جم ۱ و ۲، سحر ۱ و ۲...

۱ـ چه در چنته داريم؟
حالا از دوشنبه هفته قبل كه پخش شبکه‌هاي ماهواره‌اي ايران از جمله پرس تي‌وي، العالم، جام جم ۱ و ۲، سحر ۱ و ۲، شبکه خبر، شبکه قرآن و شبکه الکوثر از فرکانس‌هاي روي ماهواره هات‌برد حذف شدند، يك هفته مي‌گذرد و قرار است سه‌شنبه رئيس رسانه ملي در مجلس حضور يابد و در اين باره به گفت‌وگو با نمايندگان مجلس بپردازد. اما آيا به راستي وضعيت پخش ماهواره‌اي شبكه‌هاي ايراني در چه وضعيتي قرار دارد و ما در جهاني كه قرار است شبكه‌هاي خبري بر روي امواج ماهواره‌اي منتقل كننده پيام‌هاي فرهنگي و نفوذ فرهنگي باشند چه در چنته داريم؟

۲ـ آمادگي پاتك به تك‌هاي دشمن
اساسا آمادگي كامل هر كشوري در برابر تهديدات از جمله مهم‌ترين رويكردهاي امنيتي براي دولت‌هاست تا در وانفساي جهاني كه در نظام طبيعتش زورمداران بر چهاربالش خرسندي لميده‌اند، از دور رقابت عقب نمانند و در موضع انفعال و حركت به سمت قهقرا گرفتار نيايند.
در ايران چند سالي است يك موضوع بسيار مهم پي گرفته مي‌شود؛ ايران كشوري است كه به علت نظام ايدئولوژيكي كه دارد همواره در مظان خرابكاري كشورهاي زورمدار و نظام جهاني سلطه است. از همين رو مي‌بايد هم در حوزه سخت‌افزار و هم در حوزه نرم‌افزار ايران اسلامي به عناوين مختلف، آمادگي مواجهه با شيطنت‌هاي اهريمن‌هاي جهاني باشد كه گاهي در كسوت رژيم بعث مي‌روند و جنگي هشت ساله را بر ايران انقلابي تحميل مي‌كنند و گاهي در كسوت آمريكا مي‌روند و با دست يازيدن به عناوين تهديدات و تحديدات اقتصادي ، فرهنگي و نظامي سعي در آشوب نمودن آرامش ايران عزيز مي‌كنند. از همين رو علاوه بر تقويت نظامي‌گري براي جلوگيري از هرگونه خيال خام و ناثواب دژخيمان عليه ايران، مي‌بايد كشور در حوزه پدافند غيرعامل هم از آمادگي مطلوب بهره‌مند شود تا با استفاده از دستاوردهاي غيرنظامي هم پاتك لازمه براي تك‌هاي احتمالي دشمن آمادگي داشته باشيم.

۳ـ كلام حقي بر كوير تشنه‌كامان
نظام سلطه نشان داده است كه در پي شكست سال‌هاي دفاع مقدس، بيكار نمانده و چهره دگرگون نموده و حالا با استفاده از ابزار تحريم‌هاي اقتصادي تلاش دارد عظمت ايران اسلامي را فروريزد. اما اين به تنهايي خوي استعمارگر نظام سلطه را پاسخگو نيست. آنها در انديشه اين هستند كه فرياد حق‌گوي ايران اسلامي را كه در مواجهه با بي‌اخلاقي‌ها و سالوس‌گري‌هاي غرب از حلقوم برخي رسانه‌‌هاي فعال براي برون مرزهاي ايران اسلامي نغمه سر مي‌دهند را خاموش سازند تا مبادا از اين راه كلام حقي بر كوير تشنه‌كامان كلام حق كه در سراسر گيتي همواره حضور دارند و با نداي برحقي احيا مي شوند و خار چشم ستمكاران مي‌شوند، برسد. اما به راستي براي ما كه بايد با شرايطي كه از جامعه جهاني و تلاش كشورهاي متخاصم در برابر ايران مي شناسيم به خوبي خود را براي تهديدهاي بالقوه دشمن آماده كرده‌ايم؟

۴ـ مديران از رخوت و سستي برمي‌خيزند؟
آيا به راستي ساخت و پرتاب ماهواره داخلی در چه مرحله‌اي است و اين داستان كهنه كي به پايان خواهد رسيد؟ آیا بالاخره مسئولان رسانه‌ای و غیررسانه‌ای از رخوت و سستي برخواهند خاست؟ قطع ۱۹ شبکه رادیو و تلویزیونی نكته‌اي نيست كه بتوان از آن به راحتي گذشت و درباره پرتاب ماهواره‌ای مستقل برای صداوسیماي ام‌القراي جهان اسلام همت نكرد. رئيس رسانه ملي روز سه‌شنبه در کمیسیون امنیت ملی مجلس شوراي اسلامي مي‌بايد پاسخ موجزي در خصوص اقدامات اين سازمان در مورد پدافند غيرعامل صداوسيما در حوزه داخل و برون مرزي و موانع دست‌يابي به ماهواره مستقل ملي داشته باشد. اتفاقي كه مي‌بايد زودتر از اينها به ثمر مي‌نشست تا شاهد قطع نداي حق رسانه‌هاي ايران در وراي مرزها نمي‌بوديم.

کد مطلب: 77704
, مولف : ايرج فتح الهي
 
Share/Save/Bookmark