میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی ورزش گزارش
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۰ خرداد ۱۳۹۲ ساعت ۲۲:۳۷
 
 
ايران – لبنان امشب ساعت ۲۰؛
بچه ها بجنبيد فقط دو قدم ديگر مانده
بچه ها بجنبيد فقط دو قدم ديگر مانده
 

امشب آخرين بازي خانگي تيم ملي در مرحله مقدماتي جام جهاني برگزار خواهد شد.حريف ما تيم لبنان است كه حذف شده و ظاهرا انگيزه اي براي برد ندارد اما اين طرف ميدان انگيزه در تيم ملي و تك تك اعضايش موج مي زند؛انگيزه اي براي هموار كردن مسير رسيدن به برزيل. پس بچه ها بجنبيد فقط دو قدم ديگر مانده.
تيم ملي از اين بازي فقط و فقط برد مي خواهد چرا كه در صورت كسب سه امتياز اين مسابقه، دست پر برگشتند از ميدان دشوار سئول كار چندان دشواري نيست. براي ما بردن لبنان حذف شده روي كاغذ كار دشواري نيست به خصوص اينكه مي دانيم آنها نه با تيم كامل شان به تهران آمده اند نه انگيزه لازم را براي جنگيدن و مبارزه دارند. با اين حال دست كم گرفتن لبنان اشتباهي بزرگ خواهد بود چرا كه اين تيم از جمله تيم هاي مرموز عربي به حساب مي آيد كه گاهي اوقات بردن شان دشوار مي شود .
بهمن ماه سال گذشته بود كه تيم ملي در مرحله مقدماتي جام ملت هاي آسيا با ۵ گل لبنان را در هم كوبيد تا به نوعي انتقام آن شكست يك بر صفر كه اولين و آخرين باخت تاريخ فوتبال ايران مقابل لبنان بود را بگيرد.البته در آن مسابقه عجيب و غريب تيم ملي نمايش ضعيفي ارائه نداد اما لبنان با استفاده از يك ضربه ايستگاهي شكست تلخي به فوتبال ملي ايران تحميل كرد تا كار ما براي صعود به روز آخر بكشد.با اين حال شايد بازي در مرحله مقدماتي جام ملت هاي آسيا محل مناسبي براي انتقام گيري از لبناني ها نباشد و همه نگاه ها به بازي برگشت آن ديدار كذايي دوخته شده تا تيم ملي با انگيزه هاي بيشتر و متفاوت هم انتقام خود را از اين حريف درجه دومش بگيرد هم راه رسيدن به برزيل را براي خود هموار كند.

در انتظار يك جشن ۱۰۰هزار نفري
باخت به ازبكستان آن هم در خانه كام هواداران تيم ملي را تلخ كرد تا جايي كه برخي از آنها با نااميدي از احتمالات پايين صعود مستقيم به جام جهاني حرف مي زدند اما برد خارج از خانه مقابل قطر كاري كرد تا پيش بيني كنيم براي بازي امشب مقابل لبنان صد هزار عاشق تيم ملي گرد هم خواهند آمد تا شاهد غرش شيرهاي ايراني و پيروزي مقابل لبنان باشند.بدون شك حمايت يكصد هزار هوادرا تيم ملي مي تواند لبنان را ميخكوب كرده و در زمين خود محبوس كند؛اتفاقي كه براي تيم هاي بزرگتر از لبنان هم افتاده و مي تواند عامل برتري تيم ملي مقابل حريف نه چندان مقتدرش شود.شايد از حالا بتوان به جشن صدهزار نفري بعد از پيروزي مقابل لبنان فكر كرد و و طعم شيرين آن را زير زبان مزمزه كرد. چه مي شود اگر لبنان را با يك برد پر گل ببريم و در سئول خيالمان راحت باشد.
براي بازي امشب تيم ملي نه مصدوم دارد نه محروم پس همه چيز براي بردي جانانه مقابل لبنان فراهم است.اگر بخواهيم شرايط دو تيم را از نظر رواني با هم مقايسه كنيم بدون شك ايران در وضعيتي كاملا متفاوت از حريف قرار دارد و حتي اگر دو تيم از نظر فني با هم تفاوتي نداشته باشند – كه البته دارند - اين برتري رواني كه ناشي از احتمال زياد صعود ما به جام جهاني و حذف لبناني ها مي شود ،مي تواند حكم به برتري تيم ملي ايران و رسيدن به خواسته اش بدهد.
در عين حال حضور يك مربي بين المللي و كلي بازيكن باكيفيت در تركيب اصلي و روي نيمكت ايران كه از نظر تكنيكي و تاكتيك پذيري با لبناني ها قابل مقايسه نيستند تيم ما را در موقعيتي برتر از حريفش قرار مي دهد ؛هر چند گاهي اوقات در زمين فوتبال اين پيش فرض ها و آمارها چندان تحقق پيدا نمي كند و خلاف آنچه همه تصور مي كنند اتفاق مي افتد كه اميدواريم اين بار خبري از اين استثناهاي نگران كننده نباشد.
بازي مقابل لبنان مي تواند براي تيم ملي ما سهل يا دشوار شود.هر چند ظاهرا لبناني ها انگيزه هاي چنداني براي مقاومت مقابل تيم ملي و كسب امتياز ندارند اما حتما براي اعاده حيثيت به ميدان خواهند رفت به خصوص اينكه آخرين بار آنها در تهران ۵ گل خورده اند.
با اين حال تيم ملي مي تواند اين بازي را براي خود راحت كند و كسب سه امتياز در دسترس باشد.
پيش بيني مي شود لبنان با توجه به جو سنگين ورزشگاه و فشار احساسي دقايق اول تيم ملي به عقب بنشيند و به دفاع صرف بپردازد.در چنين شرايطي چنانچه ملي پوشان ايراني به گل برسند مي توان اميدوار بود تيم لبنان خيلي زود از هم بپاشد و مشابه آنچه در ديدار بهمن ماه اتفاق افتاد برايشان تكرار شود .در اين صورت لبنان انگيزه لازم براي جمع شدن دوباره و مبارزه براي جبران را ندارد و با فشار تماشاگران از هم گسسته مي شود كه قابليت دريافت گل هاي بيشتر را خواهد داشت.پس با علم به اين موضوع رسيدن به گل زودهنگام براي تيم ملي مي تواند عنصر مهم خوشبختي قلمداد شود هر چند از همين حالا بايد روي دقيقه به دقيقه اين بازي تمركز داشت و برنامه ريزي كرد و البته حريف را اصلا كوچك و ضعيف به حساب نياورد.

کد مطلب: 81754
 
Share/Save/Bookmark