میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۲ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۰۱:۱۴
 
 
غافلگیری بزرگ یمنی‌ها در انتظار سعودی- امارات است
دندان مقابل دندان و چشم مقابل چشم
دندان مقابل دندان و چشم مقابل چشم
 

جنایات گسترده ائتلاف سعودی- آمریکایی نتوانسته مقاومت ملت یمن را متزلزل سازد چنانکه در توازن قوایی دیگر ارتش یمن بر اجرای اصل دندان مقابل دندان و چشم در برابر چشم تاکید کرد.
یمن طی ۴ سال اخیر محور مقاومت در برابر متجاوزانی است که تا دندان مسلح هستند و از سوی قدرت‌های بزرگ غرب حمایت می‌شوند. مردمانی که شاید اکنون فقیرترین ملت جهان باشند اما نام خود را به عنوان مقاوم ترین ملت ها به ثبت رسانده‌اند و هر روز حقارتی جدید به متجاوزان به سرزمینشان تحمیل می‌کنند. در همین چارچوب سخنگوی نیروهای مسلح یمن در سخنانی خطاب به متجاوزان در ائتلاف عربی گفت که بانک اهداف این جنبش روز به روز گسترده‌تر می‌شود. یحیی سریع، سخنگوی نیروهای مسلح یمن وابسته به جنبش انصارالله در سخنانی اظهار کرد: نظام عربستان و امارات را به توقف تجاوزگری علیه ملت یمن توصیه می‌کنیم، چرا که ما غافلگیرکننده‌هایی در اختیار داریم و از غیرنظامیان می‌خواهیم که از اهداف نظامی و حیاتی در عربستان و امارات دور شوند، چراکه این اهداف برای ما مشروع هستند.
یحیی سریع در ادامه خاطرنشان کرد: به لطف خدا به زودی به قاعده فرودگاه در مقابل فرودگاه، دندان در مقابل دندان و چشم در مقابل چشم می‌رسیم و دوره پس از عملیات نهم رمضان دیگر مانند دوره پیش از آن نیست و متجاوزان باید حساب این کار را بکنند. وی با اشاره به حمله پهپادی اخیر انصارالله به پایگاه ملک خالد عربستان در عسیر نیز گفت: پایگاه هوایی ملک خالد از جمله بزرگترین پایگاه‌های نظامی متجاوزان است و نقطه آغاز اجرای اهداف متجاوزانه به سمت اراضی یمن به شمار می‌رود. این مقام یمنی تصریح کرد: در حمله اخیر انبارهای تسلیحات و رادارهای پیشرفته و جدید و اتاق‌های کنترل پایگاه هوایی ملک خالد عربستان هدف قرار داده شد. پهپادهای ارتش یمن طی حمله‌ای، پایگاه هوایی خمیس مشیط را هدف قرار دادند. حمله به این پایگاه هوایی در خمیس مشیط توسط پهپادهای ارتش یمن صورت گرفته است. شهر خمیس مشیط در منطقه عسیر در جنوب غرب عربستان سعودی قرار دارد. این شهر از لحاظ تعداد ساکنین پنجمین شهر بزرگ عربستان به شمار می‌آید و از اهمیت تجاری زیادی برای این کشور برخوردار است. همچنین ارتش و کمیته‌های مردمی یمن مواضع متجاوزان سعودی در «تعز» را به وسیله موشک بالستیک «زلزال ۱» هدف قرار دادند. همزمان با شکست ائتلاف سعودی، ‌ «عبد ربه منصور هادی» رئیس‌جمهور مستعفی دولت یمن بار دیگر «مارتین گریفیتس» نماینده سازمان ملل در امور یمن را به همراهی با برنامه‌های انصارالله درباره توافق «استکهلم» متهم کرد. در این میان جنگنده های رژیم سعودی بار دیگر استان «حجه» یمن را هدف حملات هوایی گسترده قرار دادند. منابع خبری گزارش دادند که امارات متحده عربی از عناصر مرتبط با القاعده برای حمله به استان تعز یمن استفاده می کند. عادل عبده فارع به دلیل ارتباط با القاعده و داعش سال ۲۰۱۷ در فهرست تروریستی آمریکا قرار گرفت. عناصر گروه ابوالعباس که مورد حمایت مالی و نظامی امارات متحده عربی هستند، راه ارتباطی حیاتی در حومه جنوبی شهر تعز را به کنترل خود در آوردند و شهر تعز از محور جنوبی در محاصره این گروه قرار دارد. منابع یمنی افزودند، امارات متحده عربی برنامه دارد تا شهر تعز را با کمک شبه نظامیان ابوالعباس به محاصره نظامی در آورد.
این جنایات در حالی صورت می‌گیرد که یونیسف در گزارشی ضمن هشدار درباره اوضاع غیرنظامیان در یمن گفت که هر دو ساعت یک مادر و ۶ نوزاد یمنی جان خود را از دست می دهند. در این گزارش آمده است که بیش از چهار سال درگیری‌های مسلحانه در یمن، اوضاع زنان و نوزادان تازه متولد شده در این کشور را که پیش از این نیز جزء فقیرترین کشورهای غرب آسیا بوده‌اند، بدتر کرده است. یونیسف تصریح کرد که درگیری‌ها در یمن، حق زندگی را از کودکان این کشور ربوده است و یکی از پیامدهای جنگ در یمن، حمله آشکار به مادران یمنی است.
طبق این گزارش، مادران و نوزادان آنها در میان آسیب‌پذیرترین قشر محسوب می‌شوند به طوریکه هر دو ساعت یک مادر و ۶ نوزاد تازه متولد شده به واسطه مشکلات و معضلات حین بارداری و زمان تولد جان خود را از دست می‌دهند.اوایل سال ۹۸، «طه المتوکل» وزیر بهداشت یمن ا اعلام کرد، به دلیل تجاوز ائتلاف سعودی-آمریکایی و محاصره یمن بیش از ۱۰۰ هزار کودک یمنی طی یک سال فوت کرده‌‌اند.

کد مطلب: 109340
 
Share/Save/Bookmark