میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست خبر
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۵ آذر ۱۳۹۹ ساعت ۲۱:۳۰
 
 
نشست سه جانبه پامپئو، ولیعهد سعودی و نتانیاهو آشکار ساخت
هراس مثلث شرارت از تبعات گسترده دستاوردهای مقاومت

پس از انتشار خبر سفر بنیامین نتانیاهو به عربستان سعودی و دیدار سه جانبه نخست وزیر رژیم صهیونیستی،‌پامپئو وزیر خارجه آمریکا و بن سلمان ولیعهد عربستان سعودی در انتظار انتشار خبر تکذیب چنین دیداری بودیم که البته منتشر شد.
رسانه‌های اسرائیلی و وال استریت ژورنال خبر سفر محرمانه نتانیاهو به عربستان سعودی را منتشر کردند و حتی در برخی دیگر از رسانه‌‌ها به نقل از وزیر آموزش و پرورش رژیم صهیونیستی خبر سفر نخست وزیر رژیم اسرائیل به عربستان و دیدار سه جانبه را تأیید کرد. برخی مقامات رژیم سعودی که نخواستند نامشان فاش شود، دیدار نخست وزیر رژیم صهیونیستی،‌وزیر خارجه آمریکا و ولیعهد عربستان را تأیید کرده‌اند. گرچه فرحان وزیر خارجه سعودی این اخبار را تکذیب کرده است اما بشنوید و باور نکنید.اما این دیدار محرمانه چه اهدافی را می‌تواند در سر داشته باشد؟ قطعاً سفر نتانیاهو به عربستان سعودی برای نخستین بار نبود که اتفاق می‌افتد و پیش از این نیز سفرهای دوجانبه‌ای میان دو رژیم سعودی و صهیونیستی وجود داشته است.
اگر سفر نتانیاهو به عربستان را برای عادی سازی روابط و سازش سعودی‌ها با اسرائیل بدانیم، اشتباه است، چرا که این دو رژیم سال‌ها است با هم در ارتباطند، خاندان سعودی جاده صاف کن سازش خیانتبار رژیم‌های عربی منطقه با رژیم صهیونیستی است. ترامپ دوران گذار خود را سپری می‌کند، دورانی که با شکست‌های سنگینی همراه بوده است. همزمانی نشست سه جانبه محور و مثلث شیطانی غربی عبری عربی با هدف قرار گرفتن تأسیسات نفتی آرامکو عربستان سعودی به دست نیروهای مجاهد یمن را نباید دور از ذهن داشت. نیروهای مردمی یمن در حال پیشروی و پیروزی در صحنه واقعی جنگ هستند و بازپس گیری مناطق وسیعی از خاک یمن از دست اشغالگران سعودی برای محور غربی عبری و عربی دلهره آور است.
از سوی دیگر نشست شیاطین در عربستان را می‌توان در راستای شدت بخشیدن به فشارهای حداکثری به جمهوری اسلامی ایران تلقی کرد. محور مذاکرات محرمانه این سه سران خبیث، جمهوری اسلامی ایران بوده است. به نظر می‌رسد که هم عربستان سعودی و هم رژیم صهیونیستی از رفتن ترامپ نگران باشند چون هنوز از سیاست خارجی احتمالی جو بایدن آگاهی کاملی ندارند و در این مدت که نتیجه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا روشن شده است، رئیس جمهور منتخب هیچگونه تماسی با مقامات عربستان و رژیم صهیونیستی نداشته و متقابلاً نیز چنین تماسی با بایدن گرفته نشده است.
از نظر کارشناسان آمریکایی نیز رژیم‌هایی چون عربستان سعودی و حتی اسرائیل کشورهای واقعی نیستند، آنها هیچ مؤلفه‌ای از یک کشور ریشه دار را ندارند و اکنون که شرایط و اوضاع آنها به خاطر نوع حکومت‌ها و رفتارهایی که مرتکب شده‌اند بحرانی گشته قطعاً حامی اصلی آنها نیز از چنین فرایندی آگاهی دارد و به این نتیجه رسیده است که شاید دیگر نتواند روی آنها حساب کند.
روی سخن با نظام حاکمیتی آمریکا است نه دولت دونالد ترامپ، رئیس جمهور کنونی آمریکا تا دو ماه دیگر باید قدرت را واگذار کند اما او در این زمان باقی مانده احتمال دارد دست به اقداماتی بزند که بیشترین هزینه را برای آمریکا خواهد داشت. احتمالاتی مبتنی بر یک جنگ افروزی با نشستی که میان این سه برگزار شد وجود دارد. شکست در سوریه برای آمریکا، رژیم صهیونیستی و آل سعود بسیار دردناک بود و از سوی دیگر ناموفق بودن در تحمیل دولتی وابسته به عربستان سعودی در عراق ناکامی دیگری را برای ائتلاف غربی عبری عربی رقم زده است.
شکست‌های پی در پی در جنگ علیه مردم مظلوم یمن و حملات ویرانگر و غافلگیر کننده جبهه مقاومت یمن به تأسیسات عربستان سعودی نیز مثلث شرارت را به هراس انداخته است. در این صحنه‌های نبرد هیچ کاری از دست آنها بر نمی‌‌آید جز آن که بخواهند اقدامی انجام دهند که باعث شکل گیری یک جنگ تمام عیار در منطقه شود.
نگرانی مثلث شرارت از تبعات گسترده چنین جنگی است، اگر خواهان طاووس هستند باید جور هندوستان را نیز بکشند اما باید بدانند که طاووسی در کار نخواهد بود بلکه خر داغ می‌کنند! بررسی تبعات جنگ افروزی از سوی مثلث غربی عبری عربی و واکنشی که صد در صد خواهند دید، در مذاکرات محرمانه نخست وزیر رژیم صهیونیستی، وزیر خارجه آمریکا و ولیعهد سعودی تجزیه و تحلیل شده است.
ترامپ اگر شرایط سفر را داشت خود در این نشست سه جانبه حاضر می‌شد اما به خاطر شرایط سیاسی حاکم در آمریکا از حضور در این جمع محروم بود. اما در آخر باید به این نکته توجه ویژه داشت که ترامپ با اینگونه اقدامات ظاهری که در قالب جنگ روانی عرضه می‌شود سعی دارد در درون آمریکا رعب و حشت ایجاد کند تا شاید بتواند به اقدامات دموکرات‌ها علیه خود پس از واگذاری ماخ سفید پایان دهد و نوعی مصونیت به دست آورد. ترامپ خود به خوبی می‌داند که پنتاگون و ارتش ایالات متحده با او در یک جنگ افروزی همراهی نخواهند کرد و سیاست‌هایی که پامپئو در منطقه دنبال می‌کند از پیش شکست خورده است.

کد مطلب: 116243
 
Share/Save/Bookmark