میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : شنبه ۲۶ بهمن ۱۳۹۸ ساعت ۲۲:۲۲
 
 
جنایت جدید سعودی در جوف دهها شهید برجای گذاشت
جای خالی مظلومیت یمن در نشست مونیخ
جای خالی مظلومیت یمن در نشست مونیخ
 

نشست امنیتی مونیخ با ادعای صلح و امنیت جهان در حالی در حال برگزاری است که همچنان چشم جهان بر فاجعه انسانی در یمن بسته است چنانکه در حمله متجاوزان سعودی به شهروندان یمنی در کنار لاشه جنگنده سرنگون شده در استان جوف تجمع کرده بودند، بیش از ۴۰ تن از شهروندان یمنی شهید یا زخمی شدند.
کشورهای غربی مدعی صلح و امنیت جهان این روزها در نشست امنیتی مونیخ گردهم آمده‌اند تا راهی برای حل بحران های جهان بیابند. نشست امسال اما همچون سالهای قبل رویکردی جانبدارانه و غیر مسئولانه در قبال تحولات مهم جهان دارد چنانکه امسال نیز سختی از درد و رنج ملت یمن نشده که خود زمینه ساز تشدید تجاوزات ائتلاف سعودی-آمریکایی به این سرزمین و کشتار مردم بی دفاع شده است. در پی هشت حمله هوایی ائتلاف متجاوز سعودی-آمریکایی به منطقه المصلوب در استان الجوف، بیش از ۴۰ تن از شهروندان یمنی شهید یا زخمی شدند. این حمله در حالی صورت گرفت که شهروندان یمنی در کنار لاشه جنگنده سرنگون‌شده در منطقه المصلوب تجمع کرده بودند. سخنگوی وزارت بهداشت به این شبکه گفت در جنایت ائتلاف متجاوز سعودی در منطقه المصلوب، ده‌ها تن شهید یا زخمی شدند که شماری از آن‌ها زن و کودک بودند.او افزود: جنگنده‌های ائتلاف متجاوز سعودی شهروندان را در محل سقوط هواپیمای سرنگون شده و منازل آن‌ها در المصلوب هدف قرار دادند. جنگنده‌های این ائتلاف به شدت در حال پرواز در منطقه هستند و همین موضوع مانع از انتقال پیکر‌های شهدا و کمک‌رسانی به زخمی‌ها می‌شود.محمد عبدالسلام، رئیس هیئت مذاکره‌کنندگان یمن و سخنگوی جنبش مردمی انصارالله، درباره این حمله هولناک در صفحه توئیتر خود نوشت: طبق معمول هنگامی که دشمن بی‌پروای سعودی-آمریکایی شکست می‌خورند و ضربات سنگینی در میدان‌های درگیری نظامی متحمل می‌شوند، با وقاحت و حماقت تمام غیرنظامیان را هدف قرار می‌دهند.
در این میان سخنگوی نیروهای مسلح یمن می‌گوید یک فروند جنگنده «تورنادو» که در حال عملیات خصمانه بر فراز استان «الجوف» در یمن بود، ساقط شده است. بر این اساس، «یحیی سریع» سخنگوی نیروهای مسلح یمن با صدور بیانیه‌ای تصریح کرد: «به لطف خدا، پدافند هوایی یک فروند جنگنده تورنادو متعلق به نیروهای متجاوز را که مشغول انجام ماموریت‌های خصمانه بود، ساقط کرد». این مقام نظامی یمنی خبر داد این جنگنده ائتلاف متجاوز سعودی، به‌وسیله موشک پیشرفته زمین به هوا، با فناوری جدید ساقط شده است. وی تاکید آسمان یمن برای حرکت نیروهای متخاصم باز نیست و دشمن باید پیش از انجام هر کاری، هزاران بار قبلش محاسبه کند. همچنین شبکه المسیره یمن از کشته یا زخمی شدن ۱۱ نیروی ائتلاف سعودی در عملیات تک تیراندازان یمن در منطقه مرزی عسیر در جنوب عربستان با شمال یمن خبر داد.شبکه المسیره یمن اعلام کرد: «رزمندگان یمنی طی یک عملیات تک‌تیراندازی، عناصر ائتلاف سعودی را در گذرگاه مرزی "علب"، منطقه أبواب الحدید و مجازه الشرقیه، در منطقه عسیر هدف گرفتند».بر اساس این گزارش در این عملیات یازده نفر از نیروهای ائتلاف شامل ده مزدور یمنی و یک نظامی سعودی (در مجازة الشرقیة) کشته یا زخمی شدند. از سوی دیگر سخنگوی جنبش «أنصارالله» یمن در واکنش به جنایت اخیر رژیم سعودی در استان «الجوف» تأکید کرد: رژیم سعودی هرگاه ضربه دردناکی را متحمل می شود به سراغ غیرنظامیان یمنی می رود. «محمد عبدالسلام» تأکید کرد: رژیم متجاوز سعودی هرگاه که در جبهه های نبرد نظامی متحمل ضربات سخت و دردناک می شود به سراغ غیرنظامیان می رود.عبدالسلام اظهار داشت: رژیم سعودی پس از متحمل شدن ضربات سخت از مقاومت یمن با نهایت و پستی، غیرنظامیان را هدف قرار می دهد. سخنگوی جنبش انصارالله اعلام کرد: طی ساعات آینده تصاویری از لحظات ساقط کردن جنگنده «تورنادو» در استان الجوف را منتشر می کنیم.

کد مطلب: 112841
 
Share/Save/Bookmark