داخلی گوناگون خبر
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۲ تير ۱۳۹۰ ساعت ۱۰:۵۶
 
 
اميدي كه نااميد شد شكست بورس نفت در اولين قدم
اميدي كه نااميد شد  
شكست بورس نفت در اولين قدم
 
بعد از چندين بار به تعويق افتادن افتتاح بورس نفت از ابتداي سال ، اين افتتاح روز گذشته با حضور وزير اقتصاد و سرپرست وزارت نفت اتفاق افتاد اما اينبار به دليل عدم وجود خريدار اين افتتاح منتفي و بي سر انجام ماند.
روز گذشته عرضه600 هزار بشكه نفت خام سنگين صادراتي در تالار بين‌المللي بورس كالا بدون خريدار باقي ماند و منجر به فعال شدن بورس نفت نشد.
به گزارش سياست روز، اين عرضه تا چندين ساعت منتظر خريدار باقي ماند اما با عدم تمايل خريداران به معامله، اين افتتاح منتفي شد. اين در حالي است كه در هفته هاي گذشته نيز نفت کوره در رینگ صادراتی بورس کالا عرضه شد اما به‌دلیل بالابودن قیمت، خریداری برای آن پیدا نشد و متقاضیان قیمت محصول عرضه‌شده را گران‌تر از حد معمول دانستند، در نتیجه معامله‌ای انجام نشده بود.
علي آبادي سرپرست وزارت نفت معامله نشدن نفت به دليل عدم قدرت خريدار را رد كرد و افزود: در واقع هر دو طرف به قيمت نزديك شدند، فقط در بعضي شرايط اختلاف وجود داشت. وي يادآور شد: اين كار تازه‌اي است و تجربه جدي انجام شده در اين زمينه وجود ندارد.
بنابراين گزارش، سيدشمس‌الدين حسيني ديروز در مراسم افتتاح بورس نفت با بيان اينكه به طور كامل در جريان جزييات راه‌اندازي اين بورس است گفت: «خود من در روزهاي اول به عنوان يك كارشناس سوال‌هايي درباره نحوه فعاليت اين بورس مطرح مي‌كردم اما خوشبختانه با همكاري وزارت نفت فعاليت‌هاي اين بورس به خوبي تعريف شد و درنهايت به مرحله عملياتي رسيد.»
وي گفت:« برخي مدام اين ترديد را مطرح مي‌كردند كه راه اندازي بورس نفت يك بازي سياسي است اما من امروز تاكيد مي كنم اين اقدام بزرگ اتفاق چشمگيري در عرصه اقتصاد ايران است.»
عرضه نفت و فرآورده هاي نفتي، مهم ترين فاز اجرايي راه اندازي بورس نفت بود كه پس از كش و قوس هاي فراوان عملياتي شد.
در شرايطي كه كارشناسان معتقدند دیگر نمی توان روی بهبود وضع بازار های فعلی بین المللی نفت خام امیدی داشت راه اندازي اين بورس در ايران ميتواند نقطه اميدي براي فعالان اين بازار باشد.
كارشناسان معتقدند فعال سازی بورس نفت کیش برای تجارت فرآورده های نفتی که با معاملات نفت کوره شروع شده ، یک فرصت مناسب برای ایجاد یک بازارتجارت انرژی نه تنها برای ایران بلکه برای منطقه است.
کد مطلب: 67417
 
Share/Save/Bookmark