میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی فرهنگ خبر
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۱ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۰۸:۳۳
 
 
در نشست خبری جشنواره بین‌المللی فیلم مقاومت مطرح شد
کاهش ۵۰ درصدی بودجه به‌دلیل مشکلات مالی

نشست خبری پانزدهمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم مقاومت با حضور محمد خزاعی دبیر جشنواره برگزار شد.
دبیر جشنواره فیلم مقاومت در این نشست گفت: امسال چون هفته دفاع‌مقدس با ایام محرم همراه بود ناچار شدیم برای چندین دوره زمان جشنواره را تغییر دهیم و به آذر ماه موکول کنیم. بالغ بر ده هزار جشنواره در دنیا برگزار می‌شود که ۱۲ جشنواره آن هم‌مضمون با مقاومت است که بیشتر رویکردشان نگاه به موضوع فلسطین است. اما جشنواره‌ای با این تنوع و کیفیت آثار نمونه واحد است. از آن ۱۲ جشنواره ۳ نمونه‌اش تعطیل شد و ۹ رویداد آن باقی مانده که حتی اکثرشان با هدف ایجاد همزیستی بین رژیم اشغالگر اسرائیل و فلسطین است.
خزاعی افزود: گزافه نیست اگر بگویم تعطیلی جشنواره مقاومت یعنی پذیرش شکست سینمایی، هنری و فرهنگی در برابر استکبار جهانی. بدلیل مسائل و‌ مشکلات مالی کشورتمام سعی‌مان‌ را کردیم با‌کمترین بودجه جشنواره را برگزار کنیم.
وی توضیح داد: فروش سینماهای کشور در نیمه اول سال‌جاری در مجموع ۱۴۰ میلیارد بود که ۳۵ میلیاردش متعلق به فیلم‌هایی بود که مضامین انقلاب و دفاع‌مقدس داشتند. یعنی چیزی حدود ۲۰ تا ۲۵ درصد فروش.
دبیر جشنواره فیلم مقاومت درباره بخش‌های مختلف این رویداد گفت: در بخش فیلم‌های مستند و داستانی بین‌الملل ۱۱ اثر به بخش رقابتی و ۸ اثر به بخش جنبی راه پیدا کرد. در سینمای ایران هم ۹ تله‌فیلم حضور دارد و سریال‌ها، نماهنگ و بخش‌های دیگر حذف شدند. همچنین از ۱۶۵۰ اثر در این دوره جشنواره ۷۴۴ اثر ایرانی است.
وی افزود: در این دوره شاهد رشد پررنگ بخش خصوصی در آثار کوتاه و مستند بودیم؛ بخش دولتی ۵۳۳ اثر ارسال کرده‌است و مابقی متعلق به بخش خصوصی است. ۸۷ اثر تولید بانوان است که نشان از رشد تعداد خانم‌ها در این‌جشنواره است. در بین استان‌ها هم ۴۷۳ اثر از تهران به دست ما رسیده است.
خزاعی به مضمون آثار اشاره کرد و گفت: مضامین این دوره به شهدا و خانواده شهدا، داعش، مدافعین حرم، سوریه، حجاب، منافقین و آثار مشابه اختصاص دارد. هیئت انتخاب کار خود را از ۱۵ شهریورماه آغاز کرده است و تا ۱۵ مهرماه نتایج اعلام می‌شود.
دبیر جشنواره مقاومت ادامه داد: یکی از بخش‌های جدید این جشنواره، بخش روایت است که مربوط به فیلم اولی‌هاست و آثارشان مورد قضاوت و داوری قرار خواهند گرفت. همچنین ۹۰۶ اثر متقاضی حضور در بخش چهلمین سالگرد انقلاب بوده‌اند که شامل ۶۹۱ اثر مستند و ۲۱۵ اثر سینمایی و تله‌فیلم است.
وی درباره کشورهای حاضر در جشنواره گفت: کشورهای فرانسه، کانادا، سوئد، کره، آلمان، سوریه، روسیه، عراق، بوسنی و هرزه گویین و چند کشور دیگر به جشنواره اثر ارسال کرده‌اند.
دبیر پانزدهمین جشنواره فیلم مقاومت سپس بودجه جشنواره را اعلام کرد و گفت: در دورهای گذشته ۳ میلیارد بوده و در دوره فعلی با توجه به افزایش دلار و ریال، یک‌ونیم میلیارد بودجه برای تمام بخش‌های ملی و بین‌المللی تخصیص داده شده است.
خزاعی مطرح کرد: برای تأمین مباحث مالی با مشکلات بسیاری مواجه بودیم، حتی مسئله به جایی رسید که پیشنهاد دادند جشنواره فقط یک‌شب و بصورت اختتامیه برگزار شود، اما مخالفت کردیم چون احساس کردیم جشنواره کارکرد فرهنگی، هنری، رسانه‌ای خودش را از دست خواهد داد.
دبیر پانزدهمین جشنواره فیلم مقاومت بخشی از فرمایشات رهبر معظم انقلاب در شب خاطره دفاع‌مقدس، که چندی پیش برگزار شد و پیرو این موضوع بود راسرلوحه این رویداد اعلام کرد. وی زمان برگزاری جشنواره را هم ۵ الی ۱۰ آذر ماه اعلام کرد.
محل برگزاری جشنواره سینما فلسطین خواهد بود و ورود به جشنواره برای عموم آزاد و رایگان خواهد بود.
دبیر این دوره از جشنواره در پایان بخاطر مشکلات و‌مسائل مالی‌ای که عده‌ای رقم زدند ابراز گله‌مندی کرد. خزاعی افزود: من به چندین نهاد برای درخواست کمک مالی رجوع کردم که حتی تعدادی از آنها نهادهای انقلابی و حزب‌اللهی بودند ولی نتیجه‌ای نداد و ‌دوستان حمایت نکردند.

کد مطلب: 106271
 
Share/Save/Bookmark