میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی فرهنگ خبر
تاریخ انتشار : شنبه ۴ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۰۰:۴۲
 
 
انتقاد از نادیده گرفتن حوزه کودک در کتاب سال و سایر جشنواره‌های ارشاد

نویسنده کودک و نوجوان درباره جایزه کتاب سال و سیاست‌های معاونت فرهنگی وزارت ارشاد درباره کتاب کودک به نکاتی اشاره کرد.
سیدعلی کاشفی‌خوانساری با بیان اینکه در دوره جدید اقدامات خوبی در حوزه کتاب کودک مثل باشگاه‌های کتابخوانی و جام باشگاه‌ها اجرایی شده، به طرح‌های فصلی هم اشاره کرد و ابراز داشت: این در حالی است که بخش کودک در جشنواره‌ها با بی‌مهری مواجه است، که اصلا پسندیده نیست، در جایزه کتاب سال جمهوری اسلامی ایران از حدود ۱۸ سال قبل بحث، تخصصی شده بود، ۵ مجموعه تخصصی تعریف شده بود، داروان و برندگان جداگانه داشتیم ، حتی در گروه‌های مختلف برگزیده داشتیم، اما در دوره‌های اخیر بخش کتاب کودک لاغر و مختصر شده است.
کاشفی‌خوانساری با گلایه از اینکه در سه دوره گذشته جایزه کتاب سال هیچ کتاب کودک و نوجوانی برگزیده نشده، تصریح کرد: حتی بحث فشار به داوران مطرح شده، که امتیاز کمتری بدهند تا کتابی برگزیده نشود، جایزه کمتری داده شود، حتی داوران سختگیر در این بحث به داوری دعوت نمی‌شوند تا هزینه‌ها کنترل شده باشد.
به گفته وی، بخش کودک و نوجوان که سال‌ها جدا بوده و متخصصین معتقدند باید خردسال هم به آن اضافه شود، اما الان به شکل یک بخش برگزار می‌شود و کتاب‌ها در یک گروه دیده می‌شوند؛ با توجیه اینکه جشنواره شعر فجر جداگانه برگزار می‌شود و بخش کودک و نوجوان هم دارد.
وی ادامه داد: بخش شعر کودک از کتاب سال حذف شده، در حالی که در شعرفجر هم تخصصی به این حوزه نگریسته نمی‌شود و عمدتا به تقدیر اکتفا می‌شود و برگزیده نداریم.
کاشفی با اشاره به اینکه بخاطر صرفه‌جویی، کتاب برگزیده اعلام نکنیم و تقدیری داشته باشیم روش مناسبی نیست، افزود: این نگاه درستی نیست. امسال در جایزه کتاب سال، جدا از شعر فجر برگزیده شعر هم داشتیم، اما این مشمول حال کتاب کودک و نوجوان نبود و برگزیده‌ای نداشتیم؛ چه در جایزه جلال آل‌احمد، چه شعر فجر، چه نقد کتاب، کتاب سال جمهوری اسلامی ایران، بخش کودک خیلی کم‌اهمیت تلقی می‌شود در دوره‌های گذشته در جشنواره نقد چهار گروه مستقل برای داوری وجود داشت، شعر داستان کتاب‌های دینی و علمی جداگانه داوری می‌شدند اما در چند سال اخیر این بخش‌ها ادغام شده و طی یک گروه بررسی می‌شوند.
وی متذکر شد: نکته اینجاست که همگان بر تنگناهای موجود دولت آگاهیم و می‌دانیم نیازمند صرفه‌جویی هستیم؛ دولت در حوزه فرهنگ دست بسته دارد، اما باید اولویت‌بندی کنیم، نه اینکه حوزه کودک و نوجوان را در در ابتدای مسیر کنار بگذاریم. در کتاب سال برای کتاب‌های علوم دریایی و حسابداری گروه‌های داوری جداگانه‌ای وجود دارد، در حالی که مخاطبان آنها در جامعه محدود هستند، اما باز هم می‌بینیم در حوزه کودک ۷ هزار کتاب چاپ اول داریم و بی‌انصافی است صرفه‌جویی را از این بخش آغاز کنیم. فارس

کد مطلب: 108071
 
Share/Save/Bookmark