میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : جمعه ۲۷ دی ۱۳۹۸ ساعت ۲۳:۱۲
 
 
همزمان با تشدید جنایات عربستان در یمن صورت گرفت
باج‌گیری ۵۰۰ میلیون‌دلاری آمریکا از سعودی

جنایات عربستان در یمن در حالی همچنان قربانی می‌گیرد که سیاست باج‌گیری آمریکا نیز وارد فاز جدیدی شده است چنانکه مقام‌های پنتاگون می‌گویند دولت آمریکا از عربستان سعودی ۵۰۰ میلیون دلار به عنوان کمک در تأمین هزینه‌های استقرار نیرو در منطقه پول گرفته است.
یک مقام پنتاگون گفته عربستان سعودی بابت تأمین هزینه‌ نیروهای آمریکایی حاضر در این کشور نزدیک به ۵۰۰ میلیون دلار به واشنگتن پرداخت کرده است. وبگاه شبکه خبری «سی‌ان‌ان» با گزارش این خبر به نقل از مقامی که اشاره‌ای به نام او نشده گفته پرداخت این مبلغ، دسامبر سال ۲۰۱۹ میلادی (بین ۱۰ آذر تا ۱۰ دی‌ماه ۱۳۹۸) انجام شده است. سی‌ان‌ان نوشته این نخستین بار نیست که سعودی‌ها به تأمین هزینه‌های نظامی آمریکا کمک می‌کنند. عربستان سعودی، کویت و سایر کشورهای حاشیه خلیج فارس برای تأمین جنگ خلیج فارس در سال‌های ۱۹۹۰ و ۱۹۹۱، ۳۶ میلیارد دلار به آمریکا پرداخت کردند. پرداخت این مبلغ ۵۰۰ میلیون دلار کل هزینه‌هایی که عربستان سعودی باید بپردازد را شامل نمی‌شود و طبق گزارش سی‌ان‌ان، مذاکراتی میان دو طرف بر سر اینکه ریاض چه مبلغ دیگری به واشنگتن بدهکار است در جریان است.«ربکا ریباریش»، یکی از سخنگوهای وزارت دفاع آمریکا گفت: «مطابق با دستورالعمل رئیس‌جمهور برای افزایش مشارکت طرف‌ها در قبول مسئولیت، وزارت دفاع آمریکا به تعاملاتی با عربستان سعودی در خصوص سهیم شدن در هزینه استقرار نیروها روی آورده است. استقرار این نیروها امنیت منطقه را تقویت کرده و خصومت‌ها و ستیزه‌جویی‌ها را کاهش می‌دهد.» این تحرکات بیشتر در چارچوب کشتار مردم یمن صورت می‌گیرد چنانکه سخنگوی نیروهای مسلح یمن ادعای نماینده سازمان ملل در امور یمن مبنی بر کاهش حملات ائتلاف سعودی به یمن را خلاف واقع خواند.«یحیی سریع» سخنگوی نیروهای مسلح یمن تشدید حملات ائتلاف سعودی و مزدوارنش علیه یمن را با سخنان نماینده سازمان ملل در امور یمن در تضاد خواند و گفت: «دشمن با یورش‌های زمینی روزانه و تلاش‌هایش برای نفوذ در خاک یمن به تشدید درگیری‌ها دامن می‌زند». وی با اشاره به ادامه حملات هوایی جنگنده‌های ائتلاف سعودی در روز پنجشنبه گفت: «شهر کتاف استان صعده در روز پنجشنبه سه بار بمباران شد».
همزمان با آمریکا، تحرکات فرانسه برای امتیازگیری و سرکیسه کردن عربستان ادامه دارد چنانکه ژان ایو لودریان، وزیر خارجه فرانسه به عربستان سفر می‌کند.بر این اساس، لودریان قرار است در سفر دو روزه خود به عربستان به طور ویژه با همتایان خود فیصل الفرحان، وزیر خارجه عربستان و عادل الجبیر، وزیر مشاور در امور خارجه عربستان دیدار و گفتگو کند. همچنین ماکرون رئیس‌جمهور فرانسه از استقرار یگان‌های عملیات ویژه در شبه جزیره عربستان و منطقه خلیج فارس خبر داد. رئیس‌جمهور فرانسه از قصد این کشور برای اعزام ناو هواپیمابر به منطقه غرب آسیا خبر داد.
این در حالی است که هماهنگ‌کننده امور انسانی سازمان ملل متحد در یمن نسبت به خطر وقوع قحطی جدید در این کشور جنگ‌زده هشدار داد.«رامش رجا سینگام» افزود: «برنامه جهانی غذا و شرکایش ماهانه به بیش از ۱۲ میلیون تن در سرتاسر یمن غذا می‌دهند و با حمایت آژانس‌های انسان‌دوستانه، ۷ میلیون شخص از آب آشامیدنی بهره‌مند هستند، بیش از یک میلیون و ۲۰۰ نفر نیز ماهانه معاینه پزشکی شده و بیش از ۲ هزار مرکز پزشکی حمایت دریافت می‌کنند.»وی در ادامه تصریح کرد: «سال ۲۰۲۰ هم یمن شاهد بزرگترین بحران انسانی خواهد بود و ما باید تمام تلاش‌های‌مان را برای تدوین برنامه‌های جدید به منظور افزایش درآمدهای خانواده‌هایی، که با شرایط قحطی دست و پنجه نرم می‌کنند، صورت دهیم تا از آثار این بحران کاسته شود.» این مقام سازمان ملل در ادامه متذکر شد: «سالیانه به ۱۵ میلیون نفر یعنی نیمی از ساکنان یمن کمک می‌کنیم.» وی همچنین موانع پیش روی ارسال کمک‌های انسان‌دوستانه به یمن را محکوم کرد و گفت: «۶.۷ میلیون یمنی به کمک نیاز دارند و این رقم تا این لحظه بزرگترین رقم است.»

کد مطلب: 112472
 
Share/Save/Bookmark