میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۵ آذر ۱۳۹۸ ساعت ۲۳:۵۵
 
 
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی خبرداد؛
عدم پرداخت یارانه معیشتی به میلیاردرها
عدم پرداخت یارانه معیشتی به  میلیاردرها
 

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: آنهایی که مثلا دارای ملک بیش‌تر از یک میلیارد تومان بوده‌اند یا درآمدهای دیگری داشته و افرادی که خودروی بیش از ۵۰۰ میلیون تومان یا سه سفر خارجی غیرزیارتی در سال داشته‌اند جزء افراد با تمکن مالی به شمار می‌روند.
محمد شریعتمداری وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در پاسخ به سؤالی در مورد ملاک‌های پرداخت کمک هزینه معیشتی به خانوارها و گلایه برخی از مردم گفت: دولت برای حمایت از طبقات متوسط و کم درآمد جامعه در گام اول ۱۵ میلیون خانوار شامل ۶۰ میلیون نفر را مشمول سبد کمک هزینه معیشتی دانست و در سه نوبت به این خانوارها از ۵۵ هزار تومان برای خانوار یک نفره تا ۲۰۵ هزار تومان برای خانوارهای ۵ نفره و بیشتر پرداخت شد.
وی تأکید کرد: قطعاً بدون بررسی وسع مالی و اطلاعات مالی افراد نمی‌توان سبد حمایتی معیشتی پرداخت کرد و ما شرایطی فراهم کردیم که با همکاری وزارت فناوری اطلاعات و ارتباطات با کد دستوری #۶۳۶۹* کسانی که فکر می‌کنند استحقاق دریافت سبد معیشتی خانوار دارند، از طریق این کد دستوری تقاضای خود را وارد کرده و کد رهگیری دریافت کنند و با برقراری اینترنت مردم می‌توانند به راحتی به سامانه یاد شده وصل شوند.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: کسانی که تقاضای خود را در این کد دستوری ارائه می‌کنند در واقع اجازه می‌دهند دولت با بررسی بیشتر در مورد وضع مالی آنان و بررسی حساب‌های بانکی متقاضی اگر شرایط لازم را داشتند و جزء طبقات متوسط و کم درآمد بودند از زمان شروع طرح حمایتی مبالغ را دریافت می‌کنند و اگر مشمول نشدند پرداخت نمی‌شود.
شریعتمداری گفت: کسانی که توان مالی مناسبی دارند و با معیارهای موجود مشمول نمی‌شوند از طریق پیامک به آنها اعلام می‌شود که واجد شرایط نیستند و بعد از آزمون وسع مالی حذف می‌شوند.
وی گفت: برای ۶۰ میلیون نفری که سبد کمک معیشتی پرداخت شده است بدون بررسی اطلاعات مالی نبوده است و آنهایی که مثلاً دارای ملک بیشتر از یک میلیارد تومان بوده‌اند یا درآمدهای دیگری داشته و افرادی که خودروی بیش از ۵۰۰ میلیون تومان یا سه سفر خارجی غیر زیارتی در سال داشته‌اند جزو افراد با تمکن مالی به شمار می‌روند و این افراد با آنهایی که این امکانات مالی را ندارند تفاوت دارند.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی همچنین در مورد مشکل کد دستوری گفت:‌ وزارت فناوری اطلاعات و ارتباطات همکاری خوبی با وزارت تعاون داشته و سه اپراتور به اپراتور تلفن همراه مشکلی نداشتند و فقط در مورد یک اپراتور با مشکل فنی مواجه شد که آن مشکل هم برطرف شده است. شریعتمداری همچنین در پاسخ به سوالی که آیا خود شما سبد حمایتی دریافت کرده‌اید، گفت: من سبد حمایتی نگرفته‌ام.
وی همچنین در پاسخ به سوال دیگری در مورد حمایت از کارآفرینان گفت: دولت کمک می‌کند که کارآفرینان بتوانند تسهیلاتی برای تولید و اشتغال دریافت کنند و یا حقوق معوقه کارکنان و خود را بپردازند بنابر این با حمایت دولت مشکل منابع برای کارآفرینان برطرف می‌شود. در حال حاضر ۸۵ هزار واحد تولیدی متوسط در کشور وجود دارد که ۱۱۰۰ واحد تولیدی در کشور دارای مشکل است و سعی می‌کنیم به طریقی این واحدها را مورد حمایت قرار دهیم.

ارسال مصوبه حمایت از کار آفرینان به دولت
وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی،‌ با اشاره به ارسال مصوبه حمایت از کارآفرینان به دولت گفت: بر اساس این مصوبه، ۱۵۰ میلیارد تومان ضمانت‌نامه برای فعالیت‌های کوچک اقتصادی صادر شود.
محمد شریعتمداری اظهار داشت: کارآفرینی جوانان با فرهنگ و اندیشه اسلامی،‌ کارآفرینی بسیجی است چرا که تلاش می‌کنند جامعه‌ای را از توانایی خود بهره‌مند کنند.
وی افزود: هفته جهانی کارآفرینی، توسعه و ترویج کارآفرینی نوین است زیرا با تغییر حوزه تکنولوژی و پیشرفت علم باید پوست‌اندازی در کارآفرینی مورد توجه قرار گیرد.
شریعتمداری با بیان اینکه تکیه بر دانش مهمتر از تکیه بر طبیعت است، گفت: راه‌های مقابله با تحریم،‌ توسعه کارآفرینی نوین است و این تنها با شعار حاصل نمی‌شود البته در همین راستا قدم هایی برداشته‌ایم.
وی اضافه کرد: ‌برای نمونه در حوزه نانو تکنولوژی و دارویی موفقیت‌هایی حاصل شده همچنین در حوزه گردشگری کارآفرینان اقدامات قابل توجهی انجام داده‌اند.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی به جلسه با رهبر معظم انقلاب اشاره کرد و گفت: در این جلسه رهبر معظم انقلاب بر اکرام کارآفرینان تاکید ویژه داشتند زیرا اگر جایگاه اجتماعی کارآفرینان مورد عنایت قرار گیرد مشوق بزگی خواهد بود هر چند این افراد نیاز به حمایت مالی نیز در این حوزه دارند.
وی ادامه داد: معمولا کارآفرینان جوان، وثیقه برای دریافت تسهیلات ندارند و دولت می‌تواند در این زمینه به عنوان واسطه‌ای عمل کند.
وزیر کار اظهار داشت: مصوبه حمایت از کارآفرینان یکی از اقدامات واسطه‌ای دولت است و در این مصوبه پیشنهاد شده ۱۵۰ میلیارد تومان ضمانت‌نامه برای فعالیت‌های کوچک اقتصادی صادر شود.علاوه بر آن برای تسهیل رفت و آمد به کشورهای دیگر نیز مقدماتی پیش‌بینی شده که به زودی این مصوبه ابلاغ می‌شود.

کد مطلب: 111770
 
Share/Save/Bookmark