میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست خبر
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۲۲:۲۶
 
 
زارعان:
توانایی تولید اورانیوم به هر میزان درصدی را داریم

دستیار ویژه رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: مجتمع فردو پویا، با نشاط و زنده­تر از گذشته به فعالیت­های خود که یکی از نمادهای تلاش و مقاومت هست با حمایت­های همه­جانبه مسئولین نظام به ویژرهبری انقلاب به فعالیتهای خود ادامه می‌دهد.
رئیس و نمایندگان گروه‌های مختلف از اساتید و اعضاء هیأت علمی سازمان بسیج استان مازندران از سراسر دانشگاه­های آن استان، به همراه اصغر زارعان دستیار ویژه رئیس سازمان انرژی اتمی، بازدیدی یک روزه را از مجتمع غنی سازی فردو به عمل آوردند.
اصغر زارعان دستیار ویژه رئیس سازمان انرژی اتمی دراین بازدید اظهارداشت: غنی سازی ۲۰ درصد در یک چالش سیاسی توسط علی‌اکبر صالحی ریاست سازمان انرژی اتمی با یک مدیریت جهادی توأم با پیش‌بینی‌های همه‌جانبه همراه با تدبیر، توکل بر خدا و تلاش‌های صادقانه و بی‌وقفه شهید مجید شهریاری محقق شد.
وی گفت: این مهم به عنوان یک شاهکار ایرانی و نمونه­ای بارز از می‌توانیم و خودباوری است که این شهید با اخلاصی به تمام معنا این مأموریت ویژه را به نتایج مورد انتظار رساند و این در شرایطی بود که آرژانتین از فروش اورانیوم مورد نیاز برای تولید رادیو دارو در سایت تهران خودداری می کرد.
دستیار ویژه رئیس سازمان انرژی اتمی تصریح کرد: این قبیل اقدامات در این ۳ تا ۴ سال اخیر در صنعت هسته‌ای و شرکت­های وابسته در حوزه­های دیگر انجام شده و بعضاً در حال پیگیری است که البته همکاری و تعامل دانشگاه‌ها با این صنعت را نباید در این عرصه نادیده گرفت و هم‌اکنون نیز این ارتباطات خوشبختانه با مراکز علمی و تحقیقاتی کشور در حال انجام است.
زارعان ادامه داد: خصوصاً در حوزه R&D که برای نمونه می‌توانم به رونمایی ۳ عدد سانتریفیوژ با سوهای ۵۰، ۱۲ و ۷۲ که طی فرآیندی با یک عقبه تحقیقاتی و مطالعاتی با نام­های قمربنی هاشم (ع)، محمدرسول الله (ص)، حضرت زهرا (س) و حضرت ام‌البنین (ع) نام برد که با برکت ائمه اطهار این نتایج حاصل شده است.
وی گفت: ما شاهد رونمائی از سانتریفیوژهای نامبرده در روز ۱۳ آبان سال جاری در مجتمع غنی‌سازی نطنز که همزمان با گازدهی به زنجیره میانی ۳۰ عددی IR۶ که با سوء ۱۰ است، بودیم که ۲۶۶۰ سوء به ظرفیت غنی‌سازی قبلی در این چند روز اضافه شده و این اقدامات، الزامات خودش را در ابعاد گوناگون همراه با زیرساخت‌های مورد نیاز می‌طلبد که با تلاش مضاعف حتی برای اقدامات پیش‌بینی شده آتی تأمین شده است.
وی افزود: ما در حال گذراندن تست‌های مکانیکی و پایداری سانتریفیوژهایی چون IR۹ هستیم و در این خصوص هدفگذاری سازمان انرژی اتمی برای یک میلیون سوء پس از اعلام رسمی مقام معظم رهبری برای ۱۹۰ هزار سوء با روحیه ولایتمداری و عدم عقب‌نشینی نظام از حقوق هسته‌ای خود است. زارعان گفت: این نتیجه نگاه به درون و بهره‌گیری از کلیه ظرفیتها و آینده­نگری است که گازدهی زنجیره میانی این مهم در نطنز انجام شد.
وی در خصوص مذاکرات قبلی با۵+۱ وهم‌اکنون با ۱+۴ که در سه بعد حقوقی، فنی، اقتصادی بیان کرد: تا زمان خارج شدن از برجام فاصله زیادی مانده است و با نزدیک شدن به ظرفیت تولید غنی‌سازی ایران نسبت به قبل از برجام، امروز به میزان ۸۶۶۰ سوء غنی­‌سازی انجام می‌شود.
دستیار ویژه رئیس سازمان انرژی اتمی اظهارداشت: به عبارتی در قبل از گام سوم کاهش تعهدات، تولید روزانه ما ۴۵۰ گرم غنیسازی اورانیوم بود و هم­اکنون با در نظر گرفتن کلیه جوانب برجامی، تولید روزانه به ده برابر یعنی حدود ۵۰۰۰ گرم در روز رسیده است. زارعان بیان کرد: ما شاهد هستیم در یک فرآیند زمانی کوتاه با تصمیمی که مسئولین نظام به ویژه هیأت نظارت بر برجام گرفت بلافاصله آنچه که مدنظر بود، بر حسب فرمایشات مقام معظم رهبری در کاهش تعهدات و دستور رئیس جمهور، انجام گرفت.

کد مطلب: 111572
 
Share/Save/Bookmark