میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۲۲:۵۹
 
 
وقتی متجاوزان در برابر مقاومت یمنی‌ها ناتوان می‌شوند
ابعاد سناریوی عربستان و امارات برای تجزیه یمن
ابعاد سناریوی عربستان و امارات برای تجزیه یمن
 

همزمان با تشدید تحرکات مشکوک در عدنف تارنمای شبکه خبری تلویزیونی "الجزیره" قطر دیروز دخالت عربستان و امارات در شکل گیری کودتای جدایی طلب ها در جنوب یمن و توطئه چینی و دخالت های این دو کشور برای تجزیه این کشور را فاش کرد.
یک مقام نظامی یمنی در گفت وگو با شبکه الجزیره تاکید کرد که امارات و "شورای انتقالی جنوب یمن" مورد حمایت ابوظبی از قبل با یکدیگر کودتای نظامی و تسلط یافتن بر شهر عدن در جنوب یمن را طراحی کرده بودند و عربستان نیز قول داده بود تا با دخالت خود مانع از شکل گیری کودتا توسط عناصر جدایی طلب شود، اما در عمل هیچ اقدامی انجام نداد. مقام مزبور افزود: "عبدربه منصور هادی" رئیس جمهوری مستعفی و فراری یمن در دیدار با مقامات سعودی آنها را در جریان وضعیت خطرناک پیش آمده در جنوب یمن قرار داد، اما عربستان چند روز قبل از نبرد شکل گرفته در عدن، فرماندهان نظامی خود در جنوب یمن را به منظور دور نگه داشتن از صحنه جنگ، به حج فرستاد.
وی توضیح داد: نیروهای وابسته به منصور هادی به مدت سه روز نبرد را در اختیار داشتند و همین امر امارات را واداشت تا دخالت کرده و ۴۰۰ زره پوش در اختیار عناصر شورشی جنوب قرار دهد. وی تاکید کرد: امارات انواع کمک ها را در اختیار عناصر شورشی قرار داد و در سومین روز نبرد برخی از یگان های وابسته به منصور هادی متلاشی شدند و شمار دیگری از آنها ایستادگی کردند، اما ما از آنها خواستیم تا عقب نشینی کنند.
مقام یاد شده خاطر نشان کرد : عربستان به منصور هادی قول مساعدت داده بود و قرار بود برای توقف پیشروی عناصر نظامی شورشی وارد عمل شود، اما هیچ کاری انجام نداد. وی ابراز داشت: نیروهای نظامی سعودی در پایین قصر ریاست جمهوری در عدن بر اساس آنچه که از آنها خواسته شده بود، تماشاچی باقی ماندند. از سوی دیگر "احمد المیسری" وزیر کشور دولت مستعفی یمن خواستار برقراری آتش بس در عدن شد، اما عناصر نظامی وابسته به امارات به درخواستش اعتنایی نکردند و نیروهای سعودی او را به همراه وزیر راه و ترابری به فرودگاه عدن انتقال دادند. دولت مستعفی و فراری یمن با صدور بیانیه ای شورای انتقالی جنوب و دولت امارات را عامل "پیامدهای حاصل از کودتا" در عدن برشمرده و از ابوظبی خواست تا فورا به کمک های مادی و نظامی خود به جدایی طلبان پایان دهد. از سوی دیگر کمیته مقدماتی "کنگره مردمی عمومی جنوب یمن" با صدور بیانیه ای کودتای شکل گرفته توسط شورای انتقالی جنوب مورد حمایت امارات را مردود دانسته و تاکید کرد: این موضوع به وحدت مردم در جنوب یمن کمکی نمی کند.
بیانیه مزبور از عربستان خواست تا در ارتباط با تحولات شکل گرفته در جنوب یمن قاطعانه دخالت کند و به ماموریت خود در این کشور یعنی حمایت از دولت فراری منصور هادی پایبند بماند. کمیته یاد شده همچنین در بیانیه خود از جریان های سیاسی جنوب یمن خواست تا در خصوص محکومیت کودتای شکل گرفته موضع روشنی اتخاذ کنند.
خبر دیگر از یمن آنکه عضو شورای سیاسی عالی یمن با انتقاد از تداوم محاصره شهر الدریهمی در غرب کشورش، آن را نشانه‌ای از نبود اراده برای صلح در یمن توصیف کرد. هم‌زمان با ادعای امارات درباره تغییر راهبرد نظامی به راهبرد صلح در یمن، «محمد علی الحوثی» عضو شورای سیاسی عالی در یمن اعلام کرد که تداوم محاصره شهر الدریهمی در غرب یمن، دلیلی بر نبود اراده برای صلح است. الحوثی در توییترش نوشت: محاصره الدریهمی، به معنای شکست تلاش‌های صلح است و دلیلی بر اینکه حسن نیتی [از طرف مقابل] دیده نمی‌شود.
لازم به ذکر است سازمان پزشکان بدون مرز خواستار اتخاذ تدابیر فوری برای حمایت از غیر نظامیان در یمن شد. سازمان پزشکان بدون مرز افزوده است: بیمارستان عبس واقع در استان حجه در شمال غرب یمن که تحت پوشش این سازمان است، یکشنبه گذشته ۱۷ غیر نظامی را که براثر بمباران هوایی منزلشان، زخمی شده بودند، پذیرش کرد.

کد مطلب: 110357
 
Share/Save/Bookmark