میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست گزارش
تاریخ انتشار : شنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۳۹
 
 
بازتاب حماسه حضور میلیونی مردم ایران در راهپیمایی ۲۲ بهمن
مرگ بر‌آمریکا تیتر رسانه‌های خارجی
مرگ بر‌آمریکا تیتر رسانه‌های خارجی
 

اقشار مختلف مردم در پاسخ به تهدیدهای دولت جدید آمریکا، با حضور گسترده در راهپیمایی ۲۲ بهمن، سی و هشتمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران را جشن گرفته‌اند،این موضوعی بود که بیشتر رسانه‌های خارجی به انعکاس این حماسه پر شور و میلیونی مردم شریف جمهوری اسلامی پرداختند.
راهپیمایی ۲۲ بهمن امسال در حالی برگزار شد که دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا، با لفاظی‌های تهدیدآمیز خود، تلاش دارد تا فشارها بر تهران را افزایش دهد.
امضای فرمان منع ورود اتباع کشورهای مسلمان از جمله ایران به خاک امریکا، اعمال تحریم‌هایی جدید علیه تهران و انتقاد از توافق هسته‌ای میان ایران و قدرت‌‎های جهانی بخشی از اقدامات دولت جدید امریکا علیه تهران است.
برخی از تظاهرات کنندگان دست نوشته‌هایی به انگلیسی در دست داشتند که بر روی آن نوشته شده بود: از مردم آمریکا به دلیل حمایت از مسلمانان تشکر می‌کنیم و بر روی یکی دیگر نوشته شده بود: از آقای ترامپ به دلیل آشکار کردن چهره آمریکا تشکر می‌کنیم. اقشار مختلف مردم در پاسخ به تهدیدهای دولت جدید آمریکا، با حضور گسترده در راهپیمایی ۲۲ بهمن، سی و هشتمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران را جشن گرفته‌اند.
حالا رسانه‌های خارجی انزجار ملت ایران را به دولتمردان آمریکایی با ابعاد گسترده آن پوشش دادند. روزنامه آمریکایی "واشنگتن پست" در گزارشی به پوشش راهپیمایی گسترده مردم ایران به مناسبت یوم‌الله ۲۲ بهمن پرداخت و نوشت: هزارن نفر از مردم ایران، در تهران گرد هم آمدند تا سالگرد پیروزی انقلاب در این کشور را جشن بگیرند این در حالی است که تنش‌ها میان ایران و دولت جدید آمریکا تشدید یافته و واشنگتن تاکید کرده که ایران را منزوی خواهد کرد.
این روزنامه آمریکایی نوشت: ایران سالروز پیروزی انقلاب اسلامی را در بحبوحه افزایش تنش‌ها با آمریکا، جشن گرفت. این روزنامه آمریکایی در ادامه افزود: هزاران نفر دیروز در خیابان‌های تهران، پایتخت ایران، گردهم آمدند تا در بحبوحه افزایش تنش‌ها با دولت جدید آمریکا و عزم این دولت برای منزوی کردن تهران، سالروز پیروزی انقلاب اسلامی را جشن بگیرند. نگارنده مطلب سپس، نوشت «سید علی خامنه‌ای»، رهبر [عالی‌قدر] جمهوری اسلامی ایران، چند روز پیش، از ایرانیان خواست تا از روز ۲۲ بهمن به‌عنوان فرصتی برای پاسخ دادن به ادبیات ایران‌ستیزانه کاخ سفید، استفاده کنند.
خبرگزاری آمریکایی "آسوشیتدپرس" درگزارشی به پوشش راهپیمایی گسترده مردم ایران به مناسبت سی و هشتمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی در ایران پرداخت.
این خبرگزاری آمریکایی نوشت: شرکت کنندگان در راهپیمایی شعارهایی علیه آمریکا و اسرائیل سر دادند این در حالی است که "دونالد ترامپ" رئیس جمهور آمریکا درگیر جنگی لفظی با سران ایران شده و تهران را به خاطر آزمایش موشکی بالستیک در کانون توجه قرار داده است.
این خبرگزاری آمریکایی اذعان کرد تلویزیون نیز تصاویری از راهپیمایی مردم در تهران و دیگر شهرهای ایران را پخش کرد و این در حالی است که هوای بسیاری از آنها زیر صفر درجه است.
خبرگزاری شینهوای چین ضمن پوشش راهپیمایی گسترده مردم ایران نوشت: شرکت کنندگان در راهپیمایی تصاویر "آیت‌الله سید روح‌الله موسوی خمینی" بنیانگذار جمهوری اسلامی و "آیت‌الله علی خامنه‌ای" جانشین وی را در دست داشتند.
در تهران نیز تظاهرات کنندگان نیز دست نوشته و پارچه نوشته‌هایی را حمل می‌کردند که بر روی آن شعارهایی در حمایت از ساختار اسلامی نوشته شده بود و مردم نیز شعارهایی علیه آمریکا و اسرائیل سر می‌دادند. خبرگزاری رویترز نیز از جمله رسانه‌هایی بود که حضور گسترده مردم ایران در راهپیمایی سراسر یوم الله ۲۲ بهمن را پوشش داد.
این خبرگزاری در بخشی از گزارش خود نوشت: صدها هزار نفر در ایران علیه ترامپ راهپیمایی کرده و شعار مرگ بر آمریکا سر دادند.
پایگاه خبری "ترند نیوز" آذربایجان نیز نوشت: جشن ویژه‌ای در سرتاسر کشور سازماندهی شده است و راهپیمایی گسترده در میدان آزادی در تهران، پایتخت ایران برگزار شد.
روزنامه آمریکایی "نیویورک تایمز" در پایگاه اینترنتی خود به پوشش راهپیمایی پرشکوه مردم ایران به مناسبت سی و هشتمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران پرداخت و نوشت: راهپیمایی در سرتاسر ایران برگزار شده است و شرکت کنندگان در راهپیمایی تهران شعارهای سنتی خود علیه آمریکا و اسرائیل را سر می‌دادند.
روزنامه ایندیپندنت نوشت: هزاران نفراز ایرانیان، همزمان با تشدید تنش‌های میان ایران و دولت تازه به‌قدرت رسیده «دونالد ترامپ» در آمریکا، با شرکت در تظاهرات سالروز پیروزی انقلاب اسلامی، فریاد «مرگ بر آمریکا» سر دادند.
روزنامه انگلیسی دیلی‌میل نیز نوشت: در سی و هشتمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، رئیس جمهور ایران به آنانکه "با زبان تهدید" با مردم این کشور سخن می‌گویند، هشدار داد.
پایگاه اینترنتی فورچون نوشت: گزارش‌ها حاکی از آن است که صدها هزار نفر از ایرانیان با تجدید میثاق با انقلاب اسلامی و برگزاری تظاهرات در خیابان‌ها، فریاد «مرگ بر آمریکا» سر می‌دهند.
روزنامه دیلی اکسپرس نوشت: رئیس جمهور ایران در سخنرانی سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، تاکید کرد تهدیدات دونالد ترامپ بدون پاسخ نمی‌ماند. شعار "مرگ بر آمریکا" پاسخی به تهدیدات ترامپ است.
شبکه آی تی وی انگلیس اعلام کرد: رئیس جمهور ایران در سخنرانی سی و هشتمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی تاکید کرد "زبان تهدید هرگز کارآمد نخواهد بود و کشورش با سیاست‌های جنگ‌طلبانه، مورد تهدید قرار نمی‌گیرد."
شبکه کُرد‌زبان «روداو» نیز در خبری اعلام کرد در تهران و شهرهای مختلف ایران، تظاهرات میلیونی به مناسبت سی و هشتمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران در سال ۱۹۷۹ میلادی (۱۳۵۷ شمسی) برگزار شد. این شبکه همچنین اعلام کرد تظاهرکنندگان با سر دادن شعارهایی، بر پایبندی خود به اهداف و اصول انقلاب اسلامی تأکید کردند و خواهان وحدت میان مسلمانان شدند.
فاکس نیوز اعلام کرد: مردم ایران با شرکت گسترده در راهپیمایی ۲۲ بهمن، به جنگ لفظی "دونالد ترامپ" پاسخ دادند. تظاهرکنندگان در شهرهای مختلف ایران علیه آمریکا و اسرائیل شعار می‌دهند. اکونومیست در واکنش به حماسه حضور مردم در راهپیمایی ۲۲ بهمن، نوشت: به لطف تهدیدات ترامپ، جشن امسال پیروزی انقلاب در ایران به نظر یکی از باشکوه‌ترین آنها در ۳۸ سال اخیر خواهد بود.شبکه خبری سی‌ان‌ان هم با پخش تصاوير زنده از راهپيمايي ۲۲ بهمن در تهران، اذعان کرد: راهپيمايي امسال پرشورتر است.
خبرگزاری هند در واکنش به حماسه حضور مردم در راهپیمایی ۲۲ بهمن، نوشت: مردم ایران پس از تهدیدات رئیس‌جمهور آمریکا علیه برنامه موشکی کشورشان، امسال حتی در شهرهایی که دمای هوا در آنها زیر صفر است، با شوق بیشتری به خیابان‌ها آمده‌اند.خبرگزاری فرانسه با بازتاب سخنان رئیس‌جمهور کشورمان نوشت: حسن روحانی هشدار داد ایرانی‌ها کاری خواهند کرد واشنگتن از زبان تهدید پشیمان شود.
روزنامه صهیونیستی هاآرتص نیز در واکنش به حماسه حضور مردم در راهپیمایی ۲۲ بهمن، نوشت: ایرانی‌ها امسال نیز همچون سالهای قبل پیروزی انقلابشان را با شعارهای مرگ بر آمریکا و مرگ بر اسرائیل جشن گرفتند.
خبرگزاری رویترز در واکنش به حماسه حضور مردم در راهپیمایی ۲۲ بهمن، نوشت: صدها هزار نفر در شهرهای مختلف ایران شعارهایی علیه ترامپ و فریادهای "مرگ بر آمریکا" سر دادند.
شین‌هوآ نوشت: هزاران نفر در سراسر ایران با شرکت در راهپیمایی ۲۲ بهمن، تصاویری از آیت الله خمینی، بنیانگذار انقلاب، و آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر [عالیقدر] ایران، در دست دارند. شرکت‌کنندگان در راهپیمایی سی و هشتمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی شعارهایی علیه آمریکا و اسرائیل سر می‌دهند.
خبرنگار بلومبرگ در صفحه توئیتر خود نوشت: سردار «قاسم سلیمانی» در راهپیمایی سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران شرکت کرد.
خبرنگار نيويورک تايمز در صفحه توئیتر خود نوشت: انقلاب اسلامی ايران برای استقلال بود.

واکنش رسانه‌های عربی به حماسه حضور مردم
همچنین بخش عربی خبرگزاری رویترز با پوشش مراسم راهیپمایی پیروزی انقلاب اعلام کرد: صدها هزار ایرانی برای محکومیت ترامپ در تظاهرات شرکت کردند.
شبکه خبری المیادین نیز با پوشش مراسم راهپیمایی بیست و دوم بهمن اعلام کرد: راهپیمایی‌های گرامیداشت سی و هشتمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی در استان‌های مختلف ایران و با مشارکت صدها خارجی که از ده‌ها کشور شرکت داشتند، آغاز شد. این شبکه اعلام کرد صدها خبرنگار خارجی و داخلی راهپیمایی‌های برگزار شده در تهران را پوشش دادند.
این شبکه همچنین در بخش دیگری از گزارش خود به سخنان محسن رضایی، دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام ایران، اشاره کرد و به نقل از وی اعلام کرد: ملت ایران جمعه به تهدیدات ترامپ پاسخ خواهند داد. پایگاه خبری شبکه المیادین نوشت: روحانی گفته است ایرانی‌ها کاری خواهند کرد که واشنگتن از زبان تهدید پشیمان شود.
شبکه سومریه نیوز عراق نیز در خبری اعلام کرد: تظاهرات میلیونی در ایران برای گرامیداشت سالگرد انقلاب آغاز شد.
این شبکه همچنین اعلام کرد این در حالی است که روز سه شنبه رهبر (عالی‌قدر) ایران اعلام کرده بود تهدیدات دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، تهران را نمی‌ترساند و بزودی واشنگتن مواضع ملت ایران را خواهد دید.
شبکه فلسطین الیوم نیز با اعلام اینکه ایران سالگرد پیروزی انقلابش را گرامی می‌دارد، گزارش داد: صبح امروز در ایران مراسم گرامیداشت سی و هشتمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی آغاز شد؛ بطوری که میلیون‌ها نفر در تهران و شهرهای مختلف ایران در این مراسم حاضر شدند.
رای الیوم نیز با بیان اینکه ایرانیان در سالگرد پیروزی انقلابشان یکبار دیگر شعار «مرگ بر آمریکا» سر دادند به پوشش خبری این حماسه پرشور پرداخت. العهد نیز نوشت: مردم ایران با راهپیمایی گسترده خود به لفاظی‌های ترامپ پاسخ دادند. پایگاه الخلیج آنلاین نیز در خبری فوری نوشت: روحانی گفته است ما شکایتی را به دادگاه لاهه علیه آمریکا به علت تصاحب اموال ایرانی‌ها ارائه داده‌ایم.
الجزیره نیز با بازتاب سخنان رئیس‌جمهور کشورمان در مراسم سالروز پیروزی انقلاب اسلامی ایران، به نقل از وی نوشت: شکایتی را به دادگاه لاهه علیه آمریکا ارائه داده‌ایم؛ چرا که آنها اموال ایرانی‌ها را تصاحب کرده‌اند.
پایگاه خبری شبکه الجزیره نوشت: هزاران نفر از مردم ایران در راهپیمایی سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی شرکت کردند.
پایگاه خبری روزنامه مصری "الاهرام" نیز در گزارشی به پوشش راهپیمایی یوم الله ۲۲ بهمن پرداخت. این پایگاه خبری در گزارش خود نوشت: هزاران نفر در راهپیمایی تهران مشارکت کردند و برخی از آنها پرچم‌های ایران و برخی دیگر نیز پوسترهایی با شعارهای انقلابی در دست داشتند.
همچنین تصویری از پرچم آمریکا و تصاویری از رئیس جمهور کنونی و قبلی آمریکا بر روی مسیر چاپ شده بود و مردم بر روی آنها پا می‌گذاشتند.

کد مطلب: 98495
 
Share/Save/Bookmark