میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۰۰:۵۲
 
 
شفاف بگویید مردم چه چیزی را قبول ندارند؟
بحث سخنان رئیس‌جمهور محترم چند روزی است که نقل محافل خبری و رسانه‌ای شده و واکنش‌ها...

بحث سخنان رئیس‌جمهور محترم چند روزی است که نقل محافل خبری و رسانه‌ای شده و واکنش‌ها و تفاسیر گوناگونی از خطبه‌ای که روحانی درباره اهمیت رای مردم در تعیین خلیفه بودن امام علی(ع) بیان شده است. اما برای اینکه بتوان سخنان رئیس‌جمهور را تحلیل کرد ابتدا باید شفاف منظور او را از بیان این خطبه پرسید. دلمان می‌خواهد از آقای روحانی بپرسیم که دلیل بیان سخنانش چه بوده؟ آیا می‌خواسته به نوعی در لفافه عنوان کند که مردم با حکومت یا شخص خاصی مشکل دارند و او را نمی‌خواهند؟!
اگر این چنین است که نگاهی به حضور ۷۵ درصد مردم در پای صندوق‌های رای که کمتر از یک ماه قبل از بیان سخنان روحانی شکل گرفت - که اتفاقا اگر امکان قانونی تمدید ساعت انتخابات بود شاید این حضور با درصد بیشتری از مردم همراه بود چراکه عده‌ای در حوزه‌های انتخابیه برای پایان ساعت رای‌گیری نتوانستند رایشان را به صندوق بیندازند - نشان می‌دهد که اکثریت جامعه حکومت و نظام را قبول دارند چراکه رایشان را به حکومت آن هم به دستور مقام معظم رهبری که چند روز قبل از انتخابات از مردم برای حضور دعوت کردند، داده‌اند. اما اگر این سخنان با چنین منظوری از سوی رئیس‌جمهوری بیان نشده است و عده‌ای تفسیر خودشان را از بیانات رئیس‌جمهور محترم بیان کرده‌اند بهتر است که روحانی شفاف درباره آن اظهارنظر کند و بگوید که منظورش از بیان آن خطبه که به عقیده بسیاری از علما تفسیر درستی نداشت این نبوده که مردم نظام یا حکومت را نمی‌خواهند؟
چراکه بیان این مساله اکنون جامعه را دچار تشکیک کرده و باعث شده دو جبهه در مقابل روحانی و سخنانش ایجاد شود، شاید آن ۲۳ میلیونی که تازه به روحانی رای دادند، از انتخابشان دفاع کنند و عده‌ای که به او رای ندادند، سخنان او را دلیل محکم دیگری بر انتخاب صحیح‌شان تلقی می‌کنند. ادامه این روند با توجه به توئیتی که اخیرا رئیس‌جمهور محترم داشتند و عنوان کردند که نباید جامعه دو دسته شده و روبه‌روی هم قرار بگیرند اول از همه دولت را با مشکل مواجه می‌کند و بعد مانع از ایجاد وحدتی می‌شود که دشمن از آن هراس دارد پس بهتر است روحانی صراحتا درباره این موضوع و منظوری که از این سخنان داشته صحبت کند تا خدای نکرده سوء برداشت از سخنان او جامعه را دچار اختلاف نکند.

مائده شیرپور
کد مطلب: 99755
 
Share/Save/Bookmark