میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۷ تير ۱۳۹۷ ساعت ۲۳:۴۲
 
 
اصرار سعودی به استفاده از سلاح‌های ممنوعه
اصرار سعودی به استفاده از سلاح‌های ممنوعه
 

دبیرکل جنبش انصارالله یمن گفت: عربستان سعودی قطعاً از سلاح‌های ممنوعه در یمن استفاده می‌کند و سازمان‌های بین‌المللی نیز به این مسئله اذعان کرده اند.
عبدالملک بدرالدین در گفت‌وگو با روزنامه فرانسوی فیگارو با اشاره به تجارب تلخی که فرانسه به سبب حوادث امنیتی ناشی از حملات القاعده و داعش دارد، تأکید کرد این کشور ارزش‌ها و اصول انسانی را نادیده می‌گیرد و با این کار به روابط خود با ملت یمن آسیب وارد می‌کند.
وی افزود فرانسه باید در سیاست‌های خود بازنگری و منافع اقتصادی و روابط خود را با ملت یمن حفظ کند. بدرالدین در ادامه گفت این که از یمنی‌ها خواسته شود از صنعا یا الحدیده عقب‌نشینی کنند مثل این است که از فرانسوی‌ها خواسته شود از پاریس عقب‌نشینی کنند.
«عبدالملک الحوثی» گفت این جنبش تنها در صورتی با ایفای نقش سازمان ملل متحد در بندر «الحدیده» یمن موافقت می‌کند که تهاجم ائتلاف سعودی-اماراتی به این منطقه متوقف شود. الحوثی که با روزنامه فرانسوی «لو فیگارو» صحبت می‌کرد، گفت: «ما به "مارتین گریفین" نماینده ملل گفتیم که ما نقشی را که سازمان ملل می‌خواهد در زمینه نظارت و لجستیک در بندر ایفا کند، رد نمی‌کنیم، مشروط بر اینکه تهاجم علیه الحدیده متوقف شود.»
عربستان سعودی و امارات از یک ماه پیش با بیان اینکه قصد دارند الحدیده را در عملیاتی برق‌آسا تصرف کنند، به این منطقه حمله کرده‌اند. با وجود عملیات همه‌جانبه این ائتلاف علیه الحدیده، سعودی‌ها و اماراتی‌ها تقریبا هیچ پیشرفتی در این عملیات نداشته‌اند و الحدیده همچنان به طور کامل تحت کنترل انقلابیون یمنی است.
رهبر انصارالله یمن در پاسخ به سوالی درباره درخواست ائتلاف سعودی مبنی بر اینکه انقلابیون باید الحدیده را ترک کنند، گفت: «این که از یمنی‌ها خواسته شود الحدیده، یعنی شهر خودشان، را ترک کنند و آن را به اماراتی بسپارند که در حال حمله به ماست، عجیب است.
چنین درخواستی خلاف کنوانسیو‌ن‌های بین‌المللی است. این درخواست، مانند این است که بریتانیا از فرانسوی‌ها بخواهد پاریس یا یک شهر دیگر را ترک کرده و آن را به بریتانیا بسپارند. چنین درخواستی منطقی نیست.» الحوثی در بخش دیگری از این مصاحبه از نقش فرانسه در جنگ یمن هم انتقاد کرد و گفت پاریس با فروش سلاح به عربستان در حملات سعودی‌ها و کشتار مردم یمن مشارکت دارد. در جریان چهار سال عملیات ائتلاف سعودی-اماراتی که مورد حمایت کشورهای غربی قرار دارد، بیش از ۱۰۰۰۰ غیرنظامی از جمله بیش از ۲۰۰۰ کودک کشته شده‌اند. سازمان ملل هشدار داده که ادامه عملیات مهاجمین در الحدیده می‌تواند قحطی در یمن را بیش از پیش تشدید کند.
خبر دیگر آنکه رئیس‌جمهور مستعفی و فراری یمن در گفت‌وگو با شبکه خبری بی‌بی‌سی گفت که از فجایع انسانی ناشی از حملات هوایی ائتلاف سعودی در یمن تاسف نمی‌خورد.
منصور هادی مدعی شد اگر ائتلاف سعودی حملات هوایی در یمن انجام نمی‌داد، آن‌ها نمی‌توانستند بخش‌هایی از این کشور را آزاد کنند. وی افزود، بدون حمایت ائتلاف سعودی بخش‌هایی از کشور اکنون تحت کنترل حوثی‌ها بود و تاکید کرد که عملیات ائتلاف سعودی با نام «توفان قاطع» موفق‌ترین عملیاتی است که جهان عرب انجام داده است.
روزنامه «هاآرتص» در گزارشی درباره تلاش چهار ساله ائتلاف سعودی - اماراتی برای غلبه بر مقاومت یمنی‌ها، نوشته است که ارتش این دو کشور از اشکالات ساختاری رنج می‌برد. روزنامه «هاآرتص» در گزارشی درباره ناکامی سعودی‌ها و اماراتی‌ها در غلبه بر نیروهای مقاومت یمنی، نوشته است که این دو کشور با وجود بهره بردن از پیشرفته‌ترین تجهیزات نظامی جهان، ظرف چهار سال نتوانسته‌اند به اهداف خود در یمن برسند.

کد مطلب: 105254
 
Share/Save/Bookmark