میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : شنبه ۱۷ شهريور ۱۳۹۷ ساعت ۲۰:۴۹
 
 
حوادث بصره پروژه‌ای برای تقسیم عراق
حوادث بصره پروژه‌ای برای تقسیم عراق
 

مطالبات مردمی در حالی بخشی از حوادث این روزهای بصره است که تمام شواهد نشان می‌دهد که دشمنان وحدت عراق به دنبال سوء‌استفاده از این شرایط برای تجزیه این کشور هستند.
دبیرکل «عصائب اهل‌الحق» عراق اظهار داشت که حوادث در بصره در چارچوب سناریوی آمریکا برای تقسیم عراق است و اگر امور به نقطه بحرانی برسد الحشدالشعبی وارد عمل خواهد شد. «شیخ قیس خزعلی» دبیرکل «عصائب اهل‌الحق»، جمعه‌شب در نشستی مطبوعاتی یادآور شد، اگر اعتراضات در بصره به‌دلیل کمبود آب است همه می‌دانند که وزیر آب‌رسانی کابینه از جریان «صدر» و نفر اول دولت هم «حیدر العبادی» است؛ پس چرا دفاتر جریان صدر و دفاتر نخست‌وزیر به‌آتش کشیده نشد؟ وی تأکید کرد: «اوضاع در بصره به بن‌بست رسیده است، لذا ما استعفای حیدر العبادی را خواستار هستیم».
خزعلی متذکر شد: «حوادث کنونی بصره توطئه را به‌شکل واضح آشکار کرد و دیگران از پروژه آمریکایی مطلع هستند و این حق ملت عراق است تظاهراتی علیه کسانی‌ که طی سال‌های گذشته حقوق آنها را تضییع کردند، برگزار کنند». وی تصریح کرد: «حوادث بصره در چارچوب پروژه آمریکا برای تقسیم عراق قرار دارد و ما اجازه نمی‌دهیم که ما را به‌سمت درگیری‌های طایفه‌ای سوق دهند و اگر امور به نقطه‌ای برسد که اوضاع امنیتی بی‌ثبات، و امنیت و ثبات تهدید شود ما وارد عمل خواهیم شد و به اهالی بصره می‌گوییم که اجازه ندهید دیگران امنیت عراق را تهدید کنند».
رهبر عصائب اهل‌الحق متذکر شد: «واشنگتن می‌خواهد عراق را وارد توطئه‌ها و برنامه‌های بین‌المللی کند. نقشه آمریکا واضح است آن می‌خواهد نخست‌وزیر شخصی خاص و مطابق با خواست کاخ سفید باشد». لازم به ذکر است به دنبال تداوم ناآرامی‌ها در بصره عراق، منابع خبری از اصابت چند فروند موشک نزدیک کنسولگری آمریکا در این شهر خبر دادند. پایگاه خبری شبکه «العربیة» به نقل از منابع آگاه محلی عراق از برکناری رئیس پلیس بصره خبر داد. خبر دیگر آنکه کمیته امنیتی شورای استان بصره از برکناری سرلشگر جمیل الشمری از فرماندهی عملیات بصره و تعیین سرلشگر رشید فیلح به جای وی خبر داد.
اعتراض‌های مردم بصره که دیگر در حال انحراف از مسیر مسالمت‌آمیز است و برخی در تلاشند تا آن را به یک اغتشاش بدل کنند، موجب شد تا فرماندهی عملیات مشترک عراق دستور برخورد قاطع با اغتشاش‌گران را صادر کند.
ناآرامی‌ها در شهر بصره عراق که از اعتراض به وضعیت نامناسب خدمات در این شهر از سه‌شنبه هفته گذشته شدیدتر شده بود، در روزهای اخیر بشدت به خشونت کشیده شده است. این ناآرامی‌ها طی یک هفته اخیر ۱۱ کشته و ده‌ها زخمی به همراه داشته است. ساکنان استان بصره که شمار آنها به بیش از دو میلیون نفر می‌رسد، به سوء‌خدمات دولتی اعتراض دارند. خدمات در آب‌رسانی، برق‌رسانی و بهداشتی دچار مشکل است و مردم به نرخ بالای بیکاری نیز معترض هستند. فرماندهی عملیات مشترک در عراق به نیروهای امنیتی این کشور دستور داد تا با قاطعیت با اغتشاشات همراه با تظاهرات‌ها در بصره برخورد کنند و از نهادهای دولتی و غیردولتی حمایت کنند.
از سوی دیگر یک منبع آگاه امنیتی، اعلام کرد که شماری نیروی امنیتی از بغداد به بصره اعزام شده‌اند و شماری زیادی از نیروهای مبارزه با تروریسم در اطراف مقرهای دولتی، بانک‌ها و موسسات دولت در بصره مستقرند. در این میان رسانه‌های عراقی به نقل از منابع امنیتی از لغو ممنوعیت آمد و شد در استان بصره به دستور فرماندهی عملیات بصره خبر داده‌اند. این در حالی است که پیشتر درپی تشدید اعتراضات در بصره، دولت عراق در بغداد و بصره وضعیت فوق‌العاده اعلام کرده بود و فرماندهی عملیات بصره نیز در این استان ممنوعیت آمد و شد اعلام کرده بود.

کد مطلب: 105957
 
Share/Save/Bookmark