میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان خبر
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۱۳:۰۱
 
 
خلف وعده‌ خروج تروریست‌ها از منطقه عاری از سلاح

با وجود اینکه برخی از منابع خبری مدعی خارج کردن سلاح‌های سنگین تروریست‌ها از منطقه عاری از سلاح در استان ادلب هستند، ولی گروه دیده‌بان حقوق بشر سوریه اعلام کرد که برخی از گروه‌های تروریستی این سلاح‌ها را پنهان می‌کنند.
منابع خبری وابسته به معارضان از خروج سلاح سنگین وابسته به گروه‌های تروریستی حاضر در ادلب در راستای اجرای «توافق ادلب» خبر می‌دهند و در تلاشند که پایبندی این گروه‌ها به توافق مذکور را نشان دهند.
گروه موسوم به «دیده‌بان حقوق بشر سوریه» - نزدیک به معارضان - می‌گوید که گروه‌های تروریستی «فعال در ریف‌های شمالی دو استان حماه و ریف جنوبی ادلب برخی از تجهیزات [نظامی] سنگین را به صورت غیر علنی به خارج از منطقه حائل احتمالی انتقال داده‌اند... و دیده شده است که این تجهیزات به سمت شمال خارج شده است».
دیده‌بان در عین حال اعلام کرد که تا کنون به صورت علنی هیچ خروجی از سوی گروه‌های تروریستی از منطقه‌ای که به عنوان منطقه عاری از سلاح در نظر گرفته شده، انجام نگرفته است.
این گروه با بیان اینکه گروه‌های تروریستی بیش از ۷۰ درصد از این منطقه را در اشغال خود دارد و تلاش‌هایی برای اقناع آنان به منظور تحویل سلاحشان صورت می‌گیرد، خبر داد که گروه‌های تروریستی «در حال ایجاد سنگرهای سربسته هستند تا سلاح سنگین را در داخل آن و در ضمن منطقه‌ای در ریف شمالی لاذقیه که قرار است عاری از سلاح باشد مخفی کنند». دیده‌بان در ادامه تأکید کرد که گروه‌های تروریستی «احرار الشام، فیلق الشام و لشکرهای ساحلی اول و دوم» از مناطق «حضور خود در محورهای ریف لاذقیه خارج نشده‌اند و در مخفی کردن سلاح‌های سنگین خود در سنگرهای سربسته به سبک گروه‌های "جهادی" عمل می‌کنند. مشخص نیست که آیا هیئة تحریرالشام و سایر گروه‌ها عملیات خروج تجهیزات سنگین را اجرایی خواهند کرد یا خیر».
در ادامه این گزارش داد که گروه‌های تروریستی «ارتش آزاد ادلب و فیلق الشام» از ریف شرقی و جنوب شرقی «معره النعمان» روند خروج سلاح سنگین خود را به دور از چشم رسانه‌ها آغاز کرده‌اند؛ زیرا از واکنش گروه‌های تروریستی مانند النصره بیم دارند.
در همین حال پس از آنکه روسیه چندین بار از آمریکا خواست نیروهای خود را از شرق سوریه خارج کند و واشنگتن به این مسئله اعتنا نکرد، مسکو نیروهای خود را در نزدیکی نیروهای تحت حمایت آمریکا در دیرالزور مستقر کرد.
استقرار نیروهای روس در حالی صورت می‌گیرد که درگیری بین گروه موسوم به «نیروهای دموکراتیک سوریه» -تحت الحمایه آمریکا- با عناصر داعش در شرق استان دیرالزور همچنان در جریان است. منابع خبری معارض نیز گزارش دادند که تجهیزات نظامی زیادی وارد المیادین و محکان شده است و نیروهای روس نیز در چند موضع نزدیک به نیروهای دموکراتیک استقرار یافته‌اند.
در این میان یکی از رهبران سازمان الحشدالشعبی عراق از فرار جمعی ۴۰۰ داعشی با ملیت عربی، طی چند ماه اخیر به سوریه خبر داد. وی در گفت‌وگو با «بغداد الیوم» گفت: شکست‌های پیاپی عناصر داعش و از دست دادن کلیه پناهگاه‌ها و مخفی‌گاه‌ها و نیز بروز اختلافات شدید میان سرکرده‌های این گروه تروریستی و درگیری‌های داخلی آنها، موجب شد که عناصرعرب این گروه به طور دسته‌جمعی به سوریه بروند.

کد مطلب: 106352
 
Share/Save/Bookmark