میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان مقاله
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۱ خرداد ۱۳۹۱ ساعت ۲۲:۲۱
 
 
برخوردهای غیرانسانی با مهاجرین آفریقایی
با افزایش موج نژادپرستی در اسرائیل، اقدامات خشونت‌آمیز علیه مهاجران غیرقانونی آفریقایی در سرزمینهای اشغالی افزایش یافته است...

با افزایش موج نژادپرستی در اسرائیل، اقدامات خشونت‌آمیز علیه مهاجران غیرقانونی آفریقایی در سرزمینهای اشغالی افزایش یافته است. این مهاجران که به طور غیر قانونی به سرزمینهای اشغالی می‌آیند از مرزهای مصر در سینا عبور می‌کنند و بیشتر آنها از اهالی سودان، سودان جنوبی و اریتره هستند. در یکی از اقدامات نژادپرستانه، دو هفته پیش یک صهیونیست افراطی با کوکتل مولوتوف به اردوگاه پناه‌جویان آفریقایی در جنوب تل‌آویو حمله کرد. این در صورتی است که نحوه استفاده از سلاحهای گرم و سرد برای کارمندان عالی‌رتبه نیروهای انتظامی هر مملکت تدارک دیده شده است و مردم عادی حق استفاده از اینچنین سلاح‌ها را ندارند.
از سوی دیگر وبسایت انجمن مدافعان حقوق بشر در گزارشی اعلام کرد شنبه‌شب گذشته دو بمب آتش‌زا به خانه‌ای در «هاتیکوا» در جنوب تل‌آویو پرتاب شد که بر اساس گزارش‌های رسیده هیچ کسی در جریان این واقعه زخمی نشد اما نیروهای پلیس اسرائیل در حال بررسی ارتباط این حادثه با حملات مشابه‌ای هستند که حدود یک هفته و نیم گذشته به اردوگاه پناه‌جویان آفریقایی صورت گرفت. روزنامه صهیونیستی «هاآرتص» در اینباره گزارش داد که تنش میان ساکنان قدیمی اسرائیل در جنوب تل‌آویو و پناهندگان خارجی و مهاجران کاری به اسرائیل که در حال حاضر با اسرائیلی‌ها زندگی می‌کنند، موضوع جدیدی نیست.
به دنبال اقدامات خشونت‌آمیزی که علیه مهاجران غیرقانونی آفریقایی در سرزمین‌های اشغالی انجام شده، پلیس رژیم صهیونیستی واحدی متشکل از ۱۰۰ نفر را در جنوب تل‌آویو مستقر کرد که مانع از ایجاد اخلال در نظم و امنیت شوند. هدف از استقرار این نیرو‌ها جلوگیری از درگیری و خشونت بین اسرائیلی‌ها و مهاجران آفریقایی است به‌ویژه اینکه یکی از اعضای کنست اسرائیلی را علیه مهاجران آفریقایی تحریک کرده و از این مهاجران به عنوان «غده سرطانی» در اسرائیل یاد کرده است.
به نقل از پایگاه خبری «الجزیره»، آمریکا نیز از رژیم صهیونیستی در خصوص برخورد خشونت‌آمیز این رژیم با مهاجران آفریقایی که در گزارش بین‌المللی حقوق بشر سال ۲۰۱۱ قید شده است انتقاد کرد.
بر اساس این گزارش، رژیم صهیونیستی سال گذشته ۳۶۹۲ درخواست پناهندگی از مجموع ۴۶۰۳ مورد را رد کرده و در ‌‌نهایت فقط یک درخواست را پذیرفت. این در حالی است که «ایلی یشای»، وزیر کشور رژیم صهیونیستی خواستار بازداشت مهاجران آفریقایی برای اخراج آنها از سرزمین‌های اشغالی شده است. چهارشنبه گذشته تظاهراتی علیه مهاجران آفریقایی در سرزمین‌های اشغالی برگزار شد و تظاهرات‌کنندگان به مغازه‌ها و اتومبیل‌های مهاجران آفریقایی حمله کردند که منجر به بازداشت ۱۷ تظاهرات‌کننده شد.
این در حالیست که بر اساس قواعد بشردوستانه، چنانچه این افراد مجرم‌اند باید آنها بازداشت شوند ضمن آنکه باید با تمام اشخاصی که از آزادی خود محروم می‌شوند با شیوه انسانی رفتار شود و به کرامت ذاتی انسانی آنها احترام گذاشته شود. هیچ مجرمی نباید مورد شکنجه، عمل وحشـــیانه، جزا، عمل غیرانسانى و اهانت‌آمیز یا مجازات قــــرار گیرد و به همین‌سان نباید در معرض هیچگونه تهدید و خشونت قرار گیرد.
این از حقوق تعریف شده در اعلامیه حقوق بشر است که هر کسی حق مصونیت شخصی و آزادی از شکنجه، اعمال وحشیانه، غیرانسانی و اهانت‌بار را دارد.
اگر نگاهی به پروتکل علیه قاچاق مهاجران در خشکی، دریا و هوا داشته باشیم متوجه می‌شویم که رفتار انسانی با مهاجران (قانونی یا غیر قانونی) و حمایت از آنان ضرورتهایي دارد. حقوق مهاجران قاچاق شده بایستی حفظ شود و با آنان به گونه‌ای برخورد شود که زندگی یا ایمنی آنها به خطر نیفتد.
طبق ماده ۱۶، قسمت ۲ این پروتکل هر کشور بايد تدابیر مناسب به عمل آورد تا از مهاجران در برابر خشونتی که ممکن است به وسیله افراد یا گروه‌ها، به دلیل قرار گرفتن در معرض اعمال ذکر شده در ماده ۶ این پروتکل به آنان تحمیل شود، به طور مناسب حمایت کند. (منظور از ماده ۶‌‌ همان اجرام مربوط به مهاجرت در هر رده جرمی است.)
همچنین هر کشور باید به مجرمین مهاجر کمک مناسب ارایه دهد و در خور شان حقوق اولیه بشر ارایه دهد.
حکومت‌ها باید در راستای برخورد با این امر حقوق زنان و کودکان را در نظر بگیرند.
رژیم صهیونسیتی باید با پایبندی به قوانین بازگشت مهاجرین راه را برای فرستادن آنان به کشورشان سهل کند نه اینکه توده‌های مردم هر کاری را که دلشان خواست بکنند.

کد مطلب: 74509
 
Share/Save/Bookmark