داخلی گوناگون خبر
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۵ ارديبهشت ۱۳۹۰ ساعت ۰۳:۵۶
 
 
بوق بي‌صدا ساخته شد
بوق بي صدا براي كاهش آلودگي صوتي شهرها طراحي و ساخته شد.
نوشين فرجي مجري طرح ساخت بوق بي‌صدا در گفت‌وگو با فارس گفت: همانطور كه مي‌دانيم بوق خودرو، ابزار مفيدي براي اعلام هشدار در هنگام رانندگي است، اما سيستم فعلي بوق معايب زيادي دارد كه گاهي آن را به ابزاري مزاحم تبديل كرده است و همچنين عواملي نيز وجود دارد كه باعث كاهش كارايي آن مي‌شود.
وي ادامه داد: عيب عمده اين سيستم ايجاد آلودگي صوتي در معابر و خيابان‌هاست كه باعث ايجاد مزاحمت براي افراد به ويژه بيماران مي‌شود.
فرجي گفت: از جمله عواملي كه كارايي اين سيستم را كاهش مي‌دهد، مي‌توان به روشن بودن ضبط خودرو، بالا بودن شيشه پنجره‌ها، صداي حاصل از موتور خودرو و يا باد در سرعت‌هاي بالا و ايزوله بودن بدنه خودروهاي جديد نسبت به صدا اشاره كرد.
فرجي در خصوص دستگاه بوق بي‌صدا توضيح داد: اين بوق بر پايه به كارگيري از امواج الكترو مغناطيسي به جاي امواج صوتي عمل كرده و به اين ترتيب قادر است تا حد زيادي از مشكلات و معايب آن بكاهد.
اين مخترع افزود: اين دستگاه مجهز به سيستم‌هاي گيرنده و فرستنده‌اي است كه در داخل هر خودرو نصب مي‌شوند و با به كار انداختن اين سيستم توسط راننده، 2 فرايند به طور همزمان انجام مي‌شود و به منظور طبيعي جلوه دادن اين اقدام، امواج صوتي‌اي مشابه صداي بوق فعلي در داخل خودرو منتشر مي‌شود.
وي اظهار داشت: امواجي الكترومغناطيسي با فركانسي معين كه متناسب با سرعت خودرو تعيين و تنظيم مي‌شوند از فرستنده به خارج خودرو انتشار مي‌يابند.
کد مطلب: 64519
 
Share/Save/Bookmark