میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان خبر
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۰۰:۳۳
 
 
صدها شهرک‌نشین صهیونیست به مسجدالاقصی یورش بردند
اولین پیامد ضد اسلامی قانون نژادپرستانه

یک روز پس از تصویب قانون نژادپرستانه کشور یهود در کنست رژیم صهیونیستی، منابع فلسطینی از یورش همزمان صدها شهرک‌نشین صهیونیست به مسجدالاقصی و هتک حرمت مجدد این مکان مقدس خبر دادند.
فلسطین‌الیوم گزارش داد صحن‌های مسجدالاقصی دیروز شاهد یورش صدها شهرک نشین صهیونیست بود. بیش از ۵۰۰ شهرک نشین صهیونیست از سمت باب المغاربه به مسجدالاقصی یورش بردند و به برپایی آیین ادعایی خود پرداختند، آنها با هدف ایجاد رعب و وحشت در میان فلسطینی‌ها، در دسته‌های بزرگ و با عبور از بازارها و اماکن تاریخی قدس اشغالی به مسجدالاقصی رفتند.
برخی منابع آمار متجاوزان را بیش از ۸۰۰ نفر اعلام کرده‌اند و از احتمال افزایش این آمار طی ساعات آینده خبر داده‌اند. شهرک‌نشینان متجاوز از حمایت کامل نیروهای نظامی و امنیتی رژیم صهیونیستی بهره بردند. نظامیان رژیم صهیونیستی برای تسهیل یورش شهرک‌نشینان به مسجدالاقصی بسیاری از خیابان‌های قدس اشغالی به ویژه در اطراف منطقه قدیمی منتهی به مسجدالاقصی را بسته بودند.
گروه‌های ملی و اسلامی شهر قدس اشغالی در بیانیه‌ای با اشاره به تشدید حملات شهرک‌نشینان به مسجدالاقصی بر ضرورت حمایت همه جانبه اسلامی و عربی از این مکان مقدس و همچنین حضور گسترده فلسطینی‌ها در مسجدالاقصی برای مقابله با متجاوزان تاکید کردند. از سوی دیگر یک زن فلسطینی در صحن‌های مسجدالاقصی با سردادن شعار بر ضد صهیونیست‌ها از جمله نتانیاهو خواستار پایان سکوت و انفعال رژیم‌های عربی و همچنین حمایت کشورهای اسلامی از مسجدالاقصی شد. جنبش جهاد اسلامی فلسطین و حماس به تعرض صهیونیست‌ها به مسجدالاقصی واکنش نشان دادند. جنبش جهاد اسلامی در بیانیه‌ای اعلام کرد، هتک حرمت مسجدالاقصی یک تجاوز جدی است که بر هر مسلمان، هر عرب زبان و هر فلسطینی را در برمی‌گیرد و مستلزم اقدام فوری است و مواجهه و مقابله با آن برعهده مقاومت فلسطینی با تمام اشکال آن است.
در این بیانیه آمده: کسانی که در تلاشند تا اسرائیل را از تنگنای راهپیمایی بزرگ بازگشت نجات دهند، باید بدانند که ما هیچگاه در مقابل تجاوزات حکومت تروریستی اسرائیل علیه قدس و مسجدالاقصی سکوت نخواهیم کرد و تداوم تجاوز به مسجدالاقصی باعث شکل‌گیری تنشی می‌شود که همه جا را در بر خواهد گرفت.
در همین راستا، عبداللطیف القانوع سخنگوی حماس نیز خاطرنشان کرد: تعرض شهرک‌نشینان به مسجدالاقصی یک تجاوز جدید به ملت ماست که مستلزم حمایت جدی از سوی ملت فلسطین و هر آزاده و غیوری است تا مسجدالاقصی را یاری کنند و به تعرضات روزافزون به این مسجد و اماکن مقدس پایان دهند. وی افزود: از ساکنان قدس اشغالی و کرانه باختری می‌خواهیم به منظور مقابله با این هتک حرمت‌ها در صحن مسجدالاقصی تحصن کنند.
در این میان یکی از اعضای ارشد حماس، طرح پیشنهادی آمریکا برای مسأله فلسطین را توطئه صهیونیست‌ها خواند و تأکید کرد این جنبش، طرح مذکور را ساقط خواهد کرد. «اسامه حمدان» از اعضای ارشد جنبش حماس، در سومین نشست مشترک آفریقا و قدس در «نواکشوط» پایتخت موریتانی اعلام کرد «معامله قرن» توطئه‌ای صهیونیستی با هدف ضربه به امت اسلامی است و حماس این طرح را به شکست خواهد کشاند. حمدان ادامه داد: اصل این طرح همان «سایس‌پیکو» است. ایستادگی ملت فلسطین و مقاومت در غزه، آن را ساقط خواهد کرد و معامله قرن تحت هیچ شرایطی موفق نخواهد شد.
«قرارداد سایکس - پیکو» قراردادی محرمانه بین انگلستان و فرانسه بود که در آوریل ۱۹۱۶ برای تجزیه امپراتوری عثمانی بعد از جنگ جهانی اول منعقد شد. این توافق زمینه‌ساز اشغال فلسطین و تحویل آن به جنبش صهیونیسم شد. حمدان سپس تأکید کرد امت اسلام باید با تحرکات فوری خود، جلوی تمام تلاش‌ها برای تسلط بر قدس را بگیرند.
وی شرکت‌کنندگان در کنفرانس مذکور هم خواست کمپین‌های تحریم رژیم اشغالگر در سرتاسر قاره سیاه را تحریم کنند و برای رفع محاصره غزه تحرکات فوری انجام دهند. خبر دیگر آنکه گزارش یک مرکز فلسطینی حاکی از ‌آن است که رژیم صهیونیستی ۵۱۳ زندانی فلسطینی را به حبس ابد محکوم کرده است.
این آمار پس از آن اعلام می‌شود که دادگاه نظامی رژیم صهیونیستی اخیرا دو اسیر فلسطینی به نام‌های «یوسف ابو الرب و یوسف خالد کمیل» (۲۰ و ۲۱ ساله) از استان جنین را به حبس ابد محکوم کرد. خبر دیگر آنکه آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد روز شنبه از تشدید تنش‌ها در نوار غزه ابراز نگرانی کرد. گوترش در بیانیه‌ای اعلام کرد «من عمیقا برای از دست دادن جان آدم‌ها متاسفم. ضرورت دارد همه طرف‌ها فورا از درگیری‌های ویرانگر فاصله بگیرند.»
گوترش افزود من از حماس و دیگر گروه‌های فلسطینی می‌خواهم شلیک موشک و فرستادن بالن‌های آتش زا را در کنار دیوار مرزی متوقف کنند. اسرائیل نیز باید برای جلوگیری از تشدید شرایط خویشتنداری کند.

کد مطلب: 105290
 
Share/Save/Bookmark