میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست خبر
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۳ شهريور ۱۳۹۷ ساعت ۲۲:۴۹
 
 
رئیس کمیته هسته‌ای مجلس شورای اسلامی:
مجتمع خلاء در فردو ایجاد می‌شود

رئیس کمیته هسته‌ای مجلس گفت: روز گذشته کلنگ‌زنی ساختمان مجتمع ملی خلأ را داشتیم که اگر این مجتمع را بتوانیم بسازیم فروردین ۹۸ شاهد افتتاح این مجموعه خواهیم بود.
حجت‌الاسلام مجتبی ذوالنوری گفت: مقام معظم رهبری بعد از نقض برجام توسط آمریکا و رفتار دوگانه اروپایی‌ها که مواضع شفافی اتخاذ نمی‌کنند، دستور دادند که سازمان انرژی اتمی آمادگی لازم را ایجاد کرده تا اگر اروپایی‌ها منافع ایران را در برجام تأمین نکردند و خواستیم برگشت‌پذیری را محقق کنیم این شرایط مهیا باشد.
وی ادامه داد: همچنین مقام معظم رهبری فرمودند براساس این شرایط باید بتوانیم در فاز اول ظرف دو سال به تولید ۱۹۰ هزار سو برسیم که به دنبال این فرمایشات رهبری رئیس سازمان انرژی اتمی اعلام کرد ما دو کارخانه و دو سالن مونتاژ ایجاد کردیم که می‌تواند روزانه ۶۰ سانتریفیوژ مونتاژ کند تا روند برگشت پذیری را تسریع بخشد.
حجت‌الاسلام ذوالنوری تأکید کرد: به دلیل آنکه ما در آستانه تهیه گزارش شش ماهه پنجم نحوه اجرای برجام هستیم، لذا برای بررسی این مسائل روز گذشته از دو سایت هسته‌ای فردو و نطنز بازدید انجام دادیم.
رئیس کمیته هسته‌ای مجلس ادامه داد: اقدامات بسیار خوبی در فردو در زمینه تولید ایزوتوپ‌های پایدار انجام شده است تا بتوانیم در آینده نزدیک توان جداسازی ایزوتوپ‌های پایدار را داشته باشیم، حدود ۱۵۰ ایزوتوپ پایدار داریم و حدود ۳۰ ایزوتوپ غیر پایدار داریم که در بسیاری از بحث صنایع نقش‌آفرین است و پایه بسیاری از پیشرفت‌ها به شمار می‌رود که ما این را در گذشته نداشتیم اما اکنون اقدامات بسیار خوبی در این زمینه انجام شده است و زمینه انعقاد با روس‌ها فراهم شده که یک مراحل آزمایشی با روس‌ها اتفاق افتاده و زیرساخت‌هایی را سازمان انرژی اتمی ایجاد کرده است.
وی با اشاره به افتتاح چند آزمایشگاه در روز گذشته در سایت هسته‌ای فردو، تصریح کرد: یکی از آنها آزمایشگاه تولید مواد است که اگر بخواهیم سانتریفیوژ بسازیم آ‌لیاژ‌ها و مواد لازم برای تولید آن را می‌توانیم بسازیم، همچنین روز گذشته کلنگ‌زنی ساختمان مجتمع ملی خلأ را داشتیم که اگر این مجتمع را بتوانیم بسازیم فروردین ۹۸ شاهد افتتاح این مجموعه خواهیم بود.
حجت‌الاسلام ذوالنوری بیان کرد:‌ کارکرد مجتمع خلأ این است که در موضوع شتاب دهنده‌ها و بسیاری از موارد موثر است، به طور مثال اگر بخواهیم یک پله بالاتر از شکافت هسته‌ای اتم و آزادسازی انرژی هسته‌ای اتم اقدام کنیم به سراغ گداخت هسته‌ای برویم اولین امتیاز ما توان ایجاد خلأ مصنوعی است به دلیل آنکه در شکافت کاملا جداسازی و شکستن هسته‌ اتم و جداسازی ایزوتوپ‌ها و نوترون‌ها انجام می‌شود اما در گداخت هسته‌ای یا همجوشی هسته‌ای امتزاع و جوش وجود دارد.
رئیس کمیته هسته‌ای مجلس گفت: برای تولید گداخت هسته‌ای باید یک خلأ بسیار بالایی ایجاد شود تا نوترون‌ها و عناصر در آنجا از یکدیگر فرار کرده و بتوانیم آنها را در خلأ ممزوج کنیم و با جوش آنها بتوانیم انرژی هسته‌ای را ایجاد کنیم، همان چیزی که به نام پروژه ایتر اکنون تمام دنیا زورشان را بر روی یکدیگر ریخته و پروژه ایتر را در فرانسه ایجاد می‌کنند، ما هم به دنبال عضویت در آن هستیم اما این موضوع در سطح بالا و گسترده‌ای قرار دارد که ما می‌توانیم از طریق تکامک‌های کوچکی که در برخی کشورها هم مرسوم است اقدام کنیم، بر این اساس در موضوع هسته‌ای و سایر صنایع بحث خلأ بسیار مهم است. باشگاه خبرنگاران

کد مطلب: 105894
 
Share/Save/Bookmark