میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۰ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۰۰:۱۲
 
 
معادلات قدرت در یمن
یمن از فروردین ۱۳۹۴ با تجاوز گسترده ائتلاف آمریکایی- سعودی مواجه شد. جنگی نابرابر که...

یمن از فروردین ۱۳۹۴ با تجاوز گسترده ائتلاف آمریکایی- سعودی مواجه شد. جنگی نابرابر که به گفته نهادهای بین المللی میلیون های یمنی را آواره و هزاران نفر جان خود را از دست داده اند. ویرانی سراسر یمن تنها بخشی از جنایات ائتلاف سعودی است. آنچه در تحولات اخیر یمن قابل توجه است عملیات‌های پهپادی ارتش یمن و نیروهای مردمی است که معادلات جنگ را دگرگون ساخته است. در جدیدترین اقدام یگان پهپادی یمن از عملیات پهپادی جدید علیه فرودگاه جازان (جیزان) در جنوب عربستان سعودی خبر داد.
عملیات پهپادی یمنی‌ها و اقدام آنها از تبدیل موازنه ضعف به توازن قوا و در نهایت موازنه وحشت به عنوان نماد مقاومت و ایستادگی یمنی‌ها جای تامل دارد چنانکه پیش از این نیز عملیات پهپادی بر تاسیسات نفتی عربستان و امارات صورت گرفته در حالی که سیستم راداری آنها توان مقابله با آن را نداشته‌اند.
نکته قابل توجه آنکه بازدید وزیر دفاع دولت نجات ملی یمن از خطوط مقدم نیروهای یمنی در عمق خاک عربستان، گواه این است که آنها یک استراتژی رزمی جدید اختیار کرده‌اند و آن هم انتقال از جنگ فرسایشی به سمت حملات گسترده و تسلط بر مواضع دشمن است. در همین حال ادامه عملیات یمنی‌ها نشانگر ناکامی نشست مکه است که شکست زودهنگام آن را رقم زده است دستاوردهای یمنی ها نشان می دهد که سعودی به رغم هزینه کردن‌ها و تبلیغات بسیار نتوانسته متحدی برای ادامه جنگ یمن بیابد و هر روز تنها تر شده است.
مسئله دیگر تحرکات کشورهای غربی در حمایت از سعودی است چنانکه آمریکا همچنان در حال فروش سلاح به سعودی است و انها شریک این جنایت هستند. آمریکا برای منافع شخصی عربستان را گرفتار این جنگ کرده و اجازه خروج آن را نمی‌دهد تا به منافع اقتصادی اش برسد البته رفتار سازمان ملل را نیز نباید نادیده گرفت چنانکه جنایات سعودی علیه غیر نظامیان همچنان ادامه دارد و سازمان ملل و مدعیان حقوق بشر در برابر آن سکوت کرده‌اند که جای تامل دارد.
در این میان یک نتکته قابل توجه وجود دارد و آن اینکه برایان هوک مسئول اقدامات ضد ایرانی آمریکا، ادعا کرده است موشک‌های ایرانی فوتوشاپ است. این سوال مطرح است که با استناد به سخنان هوک پس ادعای سعودی و آمریکا مبنی بر اینکه موشک‌های یمنی ایرانی هستند ادعایی واهی است نمایشگاهی که نیکی هیلی نماینده سابق آمریکا در سازمان ملل و سپس سعودی با ادعای موشک‌های ایرانی برگزار کردند واهی و ساختگی و فریب افکار عمومی بوده است. آنها باید پاسخگوی این فریب کاری باشند
در جمع بندی نهایی از آنچه ذکر شد می‌توان گفت که نبرد یمن در مسیری مغایر با آنچه ائتلاف آمریکایی- سعودی طراحی کرده‌اند پیش می‌رود که محور آن را ناکامی‌های پی در پی سعودی و دستاوردهای یمن تشکیل می‌دهد. در این میان راهکار پایان بحران یمن صرفا بر اساس راهبرد یمنی- یمنی محقق می شود و تا زمانی که سعودی و حامیانش به این امر احترام نگذارند این بحران ادامه دارد و آنها مسئول قتل عام مردم یمن هستند. 

نویسنده: علی تتماج

کد مطلب: 109296
 
Share/Save/Bookmark