میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست خبر
تاریخ انتشار : جمعه ۱۵ آذر ۱۳۹۸ ساعت ۲۱:۵۷
 
 
برای افزایش همکاری‌های سه کشور برگزار شد
همایش بین‌المللی همکاری‌های ترکیه، ایران و عراق در آنکارا

همایش بین‌المللی همکاری ترکیه، ایران و عراق با حضور مقامات هر سه کشور از جمله سفرای ایران و عراق در ترکیه و همینطور برخی مسئولان دولتی ترکیه به همت مرکز مطالعات ایرانی آنکارا(ایرام) در آنکارا برگزار شد.
کارشناسان عالیرتبه جمهوری اسلامی ایران، ترکیه و عراق در خصوص راه‌های افزایش همکاری سه کشور در حوزه‌های مختلف سیاسی، اقتصادی، محیط زیست، امنیتی، مبارزه با تروریسم و همکاریهای منطقه‌ای به بحث و تبادل نظر پرداختند.
حقی اویغور رئیس مرکز مطالعات ایرانی آنکارا "ایرام" در این همایش با بیان اینکه موسسه ایرام هر سال دو بار گردهمایی‌های سه‌جانبه برگزار می‌کند، گفت: مدتی پیش با دوستان پاکستانی و کارشناسانی که از آن کشور مهمان ما شده بودند گردهمایی خوب و ارزنده‌ای داشتیم و حالا هم در خدمت کارشناسان ارجمندی از سه کشور دوست، ایران، عراق و ترکیه هستیم.
وی افزود: همچنان که می‌دانید در روزها و هفته‌های اخیر در عراق و همچنین در ایران شاهد برخی اعتراضات مردمی بودیم. البته چنین رویدادهایی فقط محدود و مختص به این دو کشور نیست و از سوریه گرفته تا افغانستان، لبنان، یمن، فلسطین، لیبی و چندین کشور دیگر شواهدی مبنی بر این وجود دارد که تلاش برای بی‌ثبات کردن و حتی تلاش برای تجزیه و جنگ‌افروزی، در میان است. قطعاً نمی‌خواهم بگویم که این مشکلات فقط مربوط به جهان اسلام و کشورهای منطقه ماست. در مناطق دیگر جهان نیز از کریمه گرفته تا کشمیر و برخی کشورهای آمریکای لاتین و همچنین هنگ‌کنگ، شاهد برخی تنش‌ها و ابهامات جدی هستیم.
رئیس مرکز ایرام با ذکر این نکته که تلاش برای حمایت از کودتا در آمریکای لاتین جنگ تجاری در برابر چین و تحریم ایران از بارزترین سیاست‌های تهاجمی آمریکا است، اظهار داشت: آمریکا ادعا می‌کرد که می‌خواهد در عراق، یک نظام و سیستم جدید به وجود بیاورد. اما در این مسیر شکست خورد و حالا می‌خواهد با سیاست جنگ‌افروزی و تحریک به اهداف خود برسد. حالا شاهد این هستیم که آمریکا در آسیا و اروپا بخش قابل توجهی از توان اثرگذاری خود را از دست داده و رقبای قابل توجهی داردو به همین خاطر می‌خواهد در حوزه انرژی مشکلاتی به وجود بیاورد و در عین حال هم برای گذار از این وضعیت و هم به خاطر برخی مسائل داخلی تلاش می‌کند تا امنیت اسراییل را به هر قیمتی تامین کند.

عراق پل دوستی ایران و کشورهای منطقه است
محمد فرازمند سفیر کشورمان در ترکیه، در سخنان افتتاحیه خود در سمپوزیوم همکاری‌های ایران، ترکیه و عراق، ضمن تشکر از برگزاری این نشست در مقطع کنونی اظهار داشت: سه کشور ایران، عراق و ترکیه با اشتراکات فراوان فرهنگی و تمدنی، دارای فرصت‌ها و چالش‌های مشترکی هستند که اگر در این دوره حساس روابط بین‌المللی و منطقه‌ای بتوانند با هم پوشانی این مشترکات، از فرصت‌های پیش رو بخوبی استفاده کنند، آثار بزرگ و با برکتی برای ملت‌های منطقه به ارمغان خواهند آورد.
وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به حجم حدود ۳۰ میلیارد دلاری روابط تجاری دوجانبه میان سه کشور مذکور افزود: اگر این روابط دوجانبه به روابط سه جانبه و چندجانبه تبدیل شود، حجم روابط افزایش چشمگیری خواهد یافت.
فرازمند همچنین نشست‌های مشترک چهارجانبه وزرای خارجه و کشور ایران، ترکیه، سوریه و عراق طی سالهای گذشته را موفق ارزیابی و ابراز امیدواری کرد که با فراهم آمدن شرایط مناسب، همکاری چهارجانبه کشورهای مذکور مجدداً از سرگرفته شود.
سفیر ایران در ترکیه، عراق را پل دوستی و همزیستی مسالمت آمیز میان کشورهای منطقه معرفی کرد و مواضع مشترک میان ایران و ترکیه در مورد تحولات عراق بخصوص حمایت از تمامیت ارضی و استقلال این کشور و همکاری با دولت عراق در مبارزه با تروریسم و ناامنی را خاطر نشان ساخت.
مجتبی فردوسی پور سفیر سابق ایران در اردن و کارشناس ارشد دفتر مطالعات وزارت خارجه در این همایش گفت: اوراسیا، بالکان، خلیج فارس، آسیای میانه و قفقاز مناطق مهمی هستند که می‌توانند در حوزه اقتصاد انرژی ظرفیت خوبی را برای سه کشور فراهم کنند.

کد مطلب: 111897
 
Share/Save/Bookmark