میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : جمعه ۲۹ شهريور ۱۳۹۸ ساعت ۲۳:۲۷
 
 
پس لرزه‌های شکست لیکود در انتخابات اراضی اشغالی همچنان ادامه دارد
دست و پا زدن نتانیاهو برای فرار از دادگاه
دست و پا زدن نتانیاهو برای فرار از دادگاه
 

نتانیاهو با ادعای دولت ملی و نخست وزیری چرخشی در حالی به دنبال فرار از محاکمه به جرم فساد خود و خانواده‌اش بوده که مخالفت جریان‌های سیاسی با طرح‌هایش، او را به میز محاکمه نزدیک‌تر کرده است.
نتانیاهو نخست وزیر صهیونیست‌ها به رغم تحرکات گسترده در نهایت نتوانست پیروز انتخابات زودهنگام کنست باشد و لیکود با شکست، رویاهایش را بر باد داد. نتانیاهو می‌داند که تنها راه برای فرار از مجازات و محاکمه به خرم فساد خود و خانواده‌اش، داشتن سمت نخست وزیری است لذا دو اصل دولت ملی و نخست وزیری چرخشی را به رقبا پیشنهاد داده است حال آنکه این حربه‌ها نیز نتوانست او را نجات دهد و واکنش‌ها به طرحهایش نزدیک‌تر شدن وی به پایان حیاتی سیاسی اش را آشکارتر ساخته است.
«بنی گانتز» رهبر ائتلاف آبی و سفید پیشنهاد نخست‌وزیری چرخشی از سوی «بنیامین نتانیاهو» رهبر حزب لیکود و نخست‌وزیر فعلی رژیم صهیونیستی را رد کرد. گانتز معتقد است نتانیاهو تمایل دارد انتخابات مجدد (برای سومین بار) در فلسطین اشغالی برگزار شود به همین دلیل پیشنهاد نخست‌وزیری چرخشی وی را نمی‌پذیرد.
از طرفی منابعی در ائتلاف آبی‌وسفید می‌گویند گانتز هرگز پیشنهاد ائتلاف نتانیاهو را نمی‌پذیرد زیرا اگر این کار را کند، «یائیر لاپید» رهبر حزب «یش عتید» (بخشی از این ائتلاف) را از خود می‌راند و اینگونه اصل ائتلاف آنها از بین می‌رود. نتانیاهو با انتشار یک پیام ویدئویی، ضمن پذیرش شکست در تشکیل ائتلاف راست‌گرا، از گانتز دعوت کرد تا امروز با هم ملاقات جدی برای تشکیل کابینه فراگیر داشته باشند. کمیته مرکزی انتخابات رژیم صهیونیستی از پایان شمارش آراء انتخابات بیست‌ودومین دوره پارلمان این رژیم «کنست» خبر داد. در این دوره، که دومین انتخابات سراسری در فلسطین اشغالی برای انتخاب ۱۲۰ نماینده کنست طی سال جاری بود، شش میلیون و چهارصد هزار نفر از ساکنان واجد شروط رأی دادن در سرزمین‌های اشغالی، روز سه‌شنبه به پای صندوق‌ها رفتند. بر اساس آخرین نتایج منتشر شده از سوی این کمیته در ساعت ۸:۰۶ صبح به وقت محلی (بعد از پایان شمارش آراء) ائتلاف «آبی و سفید» به رهبری «بنی گانتز» توانست با مجموع ۲۵.۸۱ درصد کل آراء، تعداد ۳۳ کرسی از پارلمان را به خود اختصاص دهد. حزب لیکود به رهبری «بنیامین نتانیاهو» نیز با مجموع ۲۵.۰۹ درصد آراء توانست ۳۲ کرسی را در کنست کسب کند.
از سوی دیگر لیبرمن رئیس حزب "اسرائیل خانه ما" نسبت به درخواست نخست وزیر رژیم صهیونیستی از رئیس حزب "آبی- سفید" برای تشکیل دولت وحدت فراگیر واکنش نشان داد. رئیس حزب "اسرائیل خانه ما" در نشستی خبری گفت: نتانیاهو به فریب‌های سیاسی خود ادامه می‌دهد تا مسئله را به دور سوم انتخابات بکشاند. همچنین رسانه‌ای صهیونیستی مدی شد که نتانیاهو برای ایجاد ائتلاف جهت تشکیل کابینه، به رهبر یکی از احزاب پیشنهادهای اغواکننده‌ای داده ولی این پیشنهادها رد شده است.
در این میان منابع خبری اعلام کردند نماینده رئیس‌جمهور آمریکا در امور مذاکرات صلح بین فلسطینیان و رژیم صهیونیستی برای رایزنی درباره طرح موسوم به «معامله قرن»، به فلسطین اشغالی رفت. این در حالی است که «رکس تیلرسون»، وزیر خارجه سابق آمریکا در یک افشاگری جدید گفته «بنیامین نتانیاهو»، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی با ارائه اطلاعات غلط درباره درگیری‌های اسرائیل-فلسطین، او را فریب می‌داده است. به نوشته روزنامه جروزالم‌پست، تیلرسون این اظهارات را در یک سخنرانی در دانشگاه هاروارد بر سر زبان آورده است.
او گفت: «نتانیاهو، ترامپ را بازی داد.» او گفت: «آنها (اسرائیلی‌ها) این کار را انجام می‌دادند تا ترامپ را مجاب کنند که "ما (اسرائیلی‌ها) خوبیم و آنها (فلسطینی‌ها) بد هستند.» خبر دیگر از فلسطین آنکه نظامیان رژیم صهیونیستی به دفاتر متعلق به موسسه حقوق بشری فلسطینی حمایت از اسیران "الضمیر" در کرانه باختری حمله کردند.

کد مطلب: 110861
 
Share/Save/Bookmark