میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست خبر
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۵ تير ۱۳۹۹ ساعت ۲۲:۵۷
 
 
سفیر اسبق ایران در چین:
توافق تهران ــ پکن نقطه عطفی در تاریخ دیپلماسی ایران است

حسین ملائک در نشست مرکز تحقیقات راهبردی با موضوع تصویب برنامه ۲۵ساله همکاری‌های مشترک ایران و چین گفت: مطالب مطرح‌شده در این زمینه مثل بحث تعرفه‌های ترجیحی یا حضور پنج هزار نیروی امنیتی این کشور سنخیتی با واقعیت ندارد. آخرین مطلب مطرح‌شده در این زمینه توسط رئیس سازمان توسعه تجارت مطرح شد که موضوع و مطلب جدیدی نداشت.
وی نهایی شدن توافق ایران و چین را یک نقطه عطف در تاریخ دیپلماسی ایران برشمرد و ابراز داشت:‌ بعد از انقلاب ما همیشه با قدرت‌های بزرگ درگیر بوده‌ایم، این مسئله تا سال ۲۰۱۵ ادامه داشت. در آن مقطع ما تجربه کار با روسیه را به‌عنوان یک دولت بزرگ که منافع طیفی وسیعی دارد، و یک نقطه مشترک پیدا کردیم و در ۹ نقطه دیگر یاد گرفتیم که با هم کار کنیم.
سفیر اسبق ایران در پکن ادامه داد: وقتی در مورد توافق ۲۵ساله صحبت می‌شود، صحبت با دولتی است که اقتصاد دوم جهان است و با آمریکا مقابله می‌کند و تا چندی دیگر هم قدرت اول اقتصادی دنیا می‌شود. در این شرایط باید دانست نتیجه رقابت آمریکا و چین چیست و ایران کجا باید باشد. همین مساله موجب می‌شود در پس‌ذهن مذاکره‌کنندگان ما باید یک پیوست سیاسی و امنیتی باشد که اهمیت آن از توافق هم مهمتر است.
ملائک با بیان اینکه "شما وقتی با کسی توافق راهبردی می‌کنید دیگر نمی‌توانید آن طرف خط باشید ولی یک پایتان در طرف دیگر باشد"، عنوان کرد: سال‌ها است ایران در خط شکاف بازی می‌کند که خوب هم بازی کرده اما به‌سرعت در حال حرکت به شکاف ژئوپولیتیکی میان چین و آمریکا هستیم و توافق ۲۵ساله نشان می‌دهد ایران در این رقابت خود را کنار چین تعریف کرده است.
وی به رویکردهای چین در عرصه بین‌المللی اشاره کرد و یادآور شد: چین می‌گوید "من می‌خواهم کشور خود را بسازم، نمی‌خواهم جای آمریکا را بگیرم، می‌خواهم از چین واحد دفاع کنم و نمی‌خواهم رهبری جهان را به‌عهده گیرم."، اما کرونا موجب شد چین به دنیا بگوید "سیستم من بهتر از سیستم‌ کاپیتالیستی است، من کمترین خسارت را در خطرناک‌ترین نقطه دیدم و قدرت دارم به همه جهان سرویس بدهم و از کسی هم قدرت نگیرم." ملائک گفت: در شرایط بحرانی، جریانات، دو دسته می‌شوند؛ یکی دسته مخالف چین و یک دسته موافق چین می‌شوند. اما این مسائل نباید با مباحث روشنفکری خلط شود.

کد مطلب: 114362
 
Share/Save/Bookmark