میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست گزارش
تاریخ انتشار : جمعه ۱۷ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۲۲:۳۸
 
 
سخنرانی آتشین فرمانده مقتدر و انقلابی ارتش
واژه‌هایی که کادوپیچ شده‌اند!

«واژه‌هایی مثل گفت‌وگو، مذاکره و تعامل کاغذ کادو‌هایی هستند که به دور واقعیت‌های تسلیم و سازش پیچیده‌اند، دشمن تلاش می‌کند در قالب واژه‌های خاکستری، سازش و تسلیم را تحمیل کند»؛ این بخشی از سخنان فرمانده انقلابی ارتش جمهوری اسلامی ایران در مراسم روز ملی مبارزه با استکبار جهانی بود.
سخنران اصلی مراسم روز ۱۳ آبان امسال - که روز ملی مبارزه با استکبار جهانی و یادآور وقوع انقلاب دوم و تسخیر لانه جاسوسی آمریکاست - امیر سرلشکر سید عبدالرحیم موسوی فرمانده کل ارتش جمهوری اسلامی ایران بود.
انتخاب سرلشکر موسوی به عنوان سخنران اصلی مراسم روز ملی مبارزه با استکبار جهانی در برابر لانه جاسوسی سابق آمریکا، پیام معناداری داشته و دارد. اما قبل از اینکه به پیام‌های این انتخاب بپردازیم باید به این نکته تاکید کنیم که سرلشکر موسوی، در طول ۲۷ ماهی که سکاندار فرماندهی کل ارتش جمهوری اسلامی ایران شده است همواره مواضع پرصلابت در دفاع از آرمان‌های انقلاب اسلامی اتخاذ کرده و نقشه‌های اختلاف‌افکنان بین نیروهای مسلح کشورمان را نقش بر آب کرده است. 

دروغ پراکنی رایج ضدانقلاب
بر کسی پوشیده نیست که یکی از خدعه‌های عناصر ضدانقلاب و ضدایرانی در طول این ۴۱ سال اخیر ایجاد شکاف و القاء اختلاف میان نهاد‌های نظامی کشور بویژه ارتش جمهوری اسلامی ایران و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بوده است؛ این قضیه‌یِ سردراز از همان نخستین روز‌های پیروزی انقلاب آغاز شد و در دوران دفاع مقدس اوج گرفت؛ هم‌اکنون نیز عده‌ای قلم به مزد در شبه رسانه‌های خارجی با عناوین کذایی نظیر پژوهشگر جنگ و تحلیلگر نظامی، از هر فرصتی برای القاء گزاره دروغین اختلاف بین ارتش و سپاه بهره می‌گیرند.
در چنین شرایطی که دروغ‌نگاران ضدانقلاب، شبهه آفرینی می‌کنند تا ارتش و سپاه را به عنوان بازوان توانمند فرماندهی معظم کل قوای جمهوری اسلامی، تضعیف و از مسیر موفقیت‌آمیز و خیره‌کننده بازدارند، موضع‌گیری‌های فرمانده مقتدر، انقلابی و مردمی ارتش جمهوری اسلامی ایران بسیار تعیین‌کننده است؛ لذا امیر موسوی از همان نخستین روزی که با دستان مبارک فرماندهی معظم کل قوا، نشان سرلشکری بر شانه‌اش نشست و به فرماندهی کل ارتش منصوب شد، بخشی از تمرکز خود را معطوف به خنثی کردن حیله و خدعه ضدانقلاب کرد و مواضعی بر مدار بصیریت، وحدت، معنویت و دشمن‌ستیزی در راستای ارزش‌های انقلاب اسلامی و منویات فرمانده با درایت کل قوا اتخاذ کرد، که ضدانقلاب بی‌آبرو را متحیر ساخت. 

ارتش انقلابی
امیر سرلشکر موسوی از همان روز ۳۰ مرداد ۹۶ که به فرماندهی کل ارتش منصوب شد، بر وجوه اقتدارآفرینی، «انقلابی»بودن، معنویت‌محوری، مردم یاری و دشمن‌ستیزی ارتش جمهوری اسلامی ایران تاکید کرد؛ به گونه‌ای که در سردر‌ها و سربرگ‌ها و به طور کلی همه گزاره‌های تبلیغی و ترویجی و رسانه‌ای مرتبط با ارتش، واژه نغز و پرمفهوم «انقلابی» در کنار سایر وجوه با برجستگی بسیاری رخ نمایی می‌کند.
تاکید سرلشکر موسوی بر وجه «انقلابی» ارتش، عناصر ضدانقلاب را آنچنان خشمگین و غضبناک کرد که به قول بیهقی بر «صفرای خویش برنیامدند» و در آمریکا تجمع به پا کردند و علیه سرلشکر موسوی شعار دادند و گفتند وی می‌خواهد ارتش ملی را به ارتش انقلابی تبدیل کند؛ وقتی این پیام به سرلشکر موسوی رسید، وی خداوند را شکر کرد و گفت اکنون یقین یافتم که مسیر را درست می‌رویم و جهت‌گیری‌مان درست است.
*ارتش معنویت‌محور «تخصص نظامی و دفاعی» امری روشن، بدیهی و محفوظ برای نیرو‌های مسلح است اما صرف متخصص بودن، «ناکافی» است. شرط کافی برای نیرو‌های مسلح، معنویت محور بودن است؛ معنویت محور بودن یعنی همه چیز را برای خدا بدانیم و به وعده‌های قادر متعال اطمینان داشته باشیم. همین معنویت محور بودن است که وجه تمایز و برتری نیرو‌های مسلح ما نسبت به قوای نظامی سایر کشور‌ها بویژه کشور‌های استکباری است؛ آن‌ها نظامیان‌شان را با مقوله‌ها و پاداش‌های مادی و شهوانی تحریک و تشجیع می‌کنند، اما نیرو‌های مسلح ما قرب به منبع لایزال الهی و یاری‌رسانی جبهه حق را انگیزه نظامی گری خود می‌دانند.
«ارتش معنویت محور» نظریه مقام معظم رهبری در حوزه نظامی و دفاعی است؛ سرلشکر موسوی فرمانده انقلابی و مردمی نیز در رأس ارتش، عملیاتی کردن این نظریه را وجه همت خود قرار داده است؛ بنابراین بدیهی است که مستکبرین و تفاله‌های آن‌ها در گروهک‌هایی نظیر منافقین و شبه رسانه‌های ضدانقلاب از فرمانده ارتش انقلابی جمهوری اسلامی ایران عصبانی باشند. 

پیوند عمیق ارتش و سپاه
اما علاوه بر تاکید بر وجه انقلابی و معنویت محور بودن ارتش، آنچه خشم ضدانقلاب از سرلشکر موسوی را دو چندان کرده است، تاکید این امیر مقتدر و بصیر بر وحدت و پیوند عمیق سپاه و ارتش است؛ اول اردیبهشت ۹۷، سرلشکر موسوی طی سخنانی در همایش تجلیل از مدافعان حرم گفت: یکی از توفیقات و افتخارات من این است که سالهاست عضویت بسیج را دارم و هر سال که به شهرستان می‌روم پایگاه محله، وظایف بنده را طلب می‌کند و بابت آن توضیح می‌دهم. همیشه گفته‌ام اگر لباس ارتش را کنار بگذارم می‌روم و در پایگاه بسیج محله خود خدمت می‌کنم.
این اظهارات سرلشکر موسوی، شبه رسانه‌های معاند و ضدانقلاب و عوامل وطن فروش آن را آنچنان خشمگین کرد که آن‌ها از پنهان کردن این خشم ناتوان شدند تا آنجا که یکی از کارشناسان بی‌بی‌سی فارسی، در کانال تلگرامی‌اش با لحنی زننده بواسطه این موضع گیری متواضعانه، اما پرصلابت سرلشکر موسوی، به پرسنل و نیرو‌های غیور ارتش کشور ما توهین کرد. 

تودهنی محکم به عناصر ضدانقلاب و پادو‌های مستکبرین
مواضع سرلشکر موسوی در پیوند وثیق ارتش و سپاه و دیدار‌های مرتب وی با فرماندهان سپاه، ناجا و بسیج و همچنین دیدارهای که متقابلاً فرماندهان سپاه، ناجا و بسیج با حضور در ستاد فرماندهی ارتش با وی دارند، تودهنی محکمی به عناصر ضدانقلاب و پادو‌های مستکبرین بوده است؛ بگونه‌ای که دیگر به اذهان و قلوب مریض این دشمنان ملت ایران، خَلجَان و خطور نمی‌کند که برای اخلال در دژ مستحکم ارتش و سپاه، دروغ پراکنی و شایعه‌سازی کنند؛ چرا که افکار عمومی ایران و جهان به خوبی آگاهند که در رأس ارتش فرماندهی مقتدر و مردمی است که خود را یک بسیجی و انقلابی تمام عیار می‌داند. 

دست در دست
یکی از نقاط عطف تلاش امیر سرلشکر موسوی برای به نمایش گذاشتن پیوند ناگسستنی و وحدت همیشگی ارتش جمهوری اسلامی ایران و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ۲۰ فرورین ۹۸ نمود پیدا کرد آنجا که ارتش تحت لوای او، ضمن محکومیت قاطع اقدام غیرقانونی و بی‌خردانه آمریکا در قراردادن نام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در فهرست سازمان‌های تروریستی، این اقدام بی‌اساس را عاملی در ایجاد ناامنی و نقض آرامش و صلح در منطقه حساس غرب آسیا و تجاوز به حق حاکمیت و امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران دانست و اعلام کرد همانند گذشته، دست در دست سپاه پاسداران انقلاب اسلامی تا آخرین لحظه از نظام جمهوری اسلامی ایران و آرمان‌ها و دستاورد‌های انقلاب اسلامی دفاع خواهد کرد. 

بازو در بازو
البته تلاش امیر سرلشکر موسوی برای وحدت روزافزون نیرو‌های مسلح، صرفاً به هم‌زمانش در سپاه ختم نمی‌شود بلکه با ناجا نیز چنین رابطه حسنه‌ای دارد و آنجا که نیاز باشد برای دفاع و حمایت از آن‌ها دریغ نخواهد کرد چه آنکه در فتنه زمستان ۹۶ با زمان‌شناسی و درک درست تحولات میدانی، در یک اقدام انقلابی از نیروی انتظامی حمایت کرد و ۱۴ دی ۹۶ ضمن قدردانی از نیروی انتظامی در خاموش کردن فتنه اخیر گفت: مطمئن باشید اگر لازم می‌شد همرزمان شما در ارتش بازو در بازوی دلاوران آن نیروی سربلند رودرروی فریب‌خوردگان شیطان بزرگ می‌ایستادند تا آتش زنندگان بی‌هویت پرچم مقدس ایران سربلند اسلامی، خبر ضربت سیلی محکم انقلاب اسلامی را به گوش اربابان شکست‌خورده خود برسانند. 

نطق حماسی مستدل
سخنرانی سرلشکر موسوی در یوم الله ۱۳ آبان امسال در مقابل لانه جاسوسی سابق آمریکا نیز استمرار همان مواضع غیورانه و انقلابی و ضداستکباری این فرمانده انقلابی ارتش طی بیش از دو سال اخیر بود. این نطق هم سلحشورانه و حماسی بود هم مستدل و ژرف و دشمن‌شناسانه. سرلشکر موسوی در این سخنرانی، ابتدا جنایت‌ها و خباثت‌های آمریکا علیه ملت ایران را طی بیش از ۶ دهه اخیر متذکر شد و سپس بر وجوه انقلابی و معنویت محور بودن ارتش اشاره کرد؛ نقطه اوج و فراز نطق سرلشکر موسوی در مراسم روز ملی مبارزه با استکبار جهانی، آنجایی بود که وی تاکید کرد: «دشمنان ما تقریبا از مقابله نظامی ناامید شده در جنگ اقتصادی به یاس رسیده‌اند؛ اما از فتنه ناامید نیستند، قطعا بدانید فتنه‌ها در راه است». این بخش از سخنان سرلشکر موسوی عمق دشمن‌شناسی و استبصار او را به اثبات رساند. 

بصیرت فرمانده
فرماندهی که در میدان نبرد قطب‌نما و نقشه راه داشته باشد لشکرش را از محاصره و مهلکه فتنه‌های ریز و درشت مهاجم از ناحیه دشمن می‌رهاند و با قطب‌نمای واقعی که همان بصیرت است، به فتنه‌ها و دشمنی دشمنان فائق می‌آید.
سرلشکر موسوی این اصل را به خوبی درک کرده است، لذا در نطق ۱۳ آبان خود، مستمعین و به طور کلی مردم ایران را از فتنه‌جویی دشمنان، انذار داد و در پایان این تبشیر را هم داد که «دشمن بداند حامیان او هم بدانند که تحریم‌ها و تهدید‌ها و تزویر‌ها و فتنه‌ها در اراده پولادین ملت ایران خلل ایجاد نخواهد کرد و این ملت هرگز تسلیم زیاده و زورگویی‌های آمریکا نخواهد شد؛ دشمنان نیز مذبوحانه به دنبال فرار از شکست نباشند این سنت الهی و تاریخ است و راهی است که فرعون‌ها و یزید‌ها رفته اند، سردمداران کاخ سیاه و رژیم صهیونیستی به زودی به اسلاف خود خواهند پیوست انشالله». فرمانده کل ارتش جمهوری اسلامی ایران در فرازی دیگری از سخنان خود به عبور سرافرازنه ملت ایران از یک مسیر پرپیچ و خم اشاره و تاکید کردند: ملت ایران علیرغم خواست و باور دشمنان با سرعت گردنه‌های خطرناک را طی کرده و مسیر پیشرفت را طی می‌کند، در پرتو الهام بخشی و استکبار ستیزی و مقاومت اسلامی شیطان رانده شده ازمنطقه طعم شکست را چشیده است و در مسیر افول با سردمداری ترامپ با سرعت بیشتری به سقوط نزدیک می‌شود.
سرلشکر موسوی اظهار داشت: انقلاب اسلامی یک چله پرچالش، اما پرافتخار را پشت سرگذاشته است و به صورت اعجاب آور از مجموعه مشکلات و گرفتاری‌ها که هر کدام از این گرفتاری‌ها به تنهایی می‌توانند یک نظام را از پا دربیاورند، اما این نظام و این مردم با وفاداری کامل به ارزش‌ها و مقاومت از این موانع عبور کرده‌اند و اینک وارد دومین گام برای ساخت تمدن نوین اسلامی و آمادگی برای طلوع ولایت عظمای حضرت بقیه الله الاعظم شده‌اند. فرمانده انقلابی و مقتدر ارتش جمهوری اسلامی ایران همیچنین به گام دوم انقلاب اسلامی اشاره و تاکید کرد: در آغاز فصل جدید از فصل طیبه انقلاب و گام دوم انقلاب بر همه لازم است فرازو فرود‌های انقلاب را به درستی بشناسند و از رویدادهای گذشته چراغی بسازند و ادامه این راه مقاومت را طی کنند و با شناخت راه و دشمنی‌ها گام‌های پیشرفت را بردارند. دشمنان با جدیت به دنبال تحریف واقعیات و حقایق هستند و از ایزار‌های شیطانی برای انحراف کسیر انقلاب بهره می‌گیرند ملت ایران تاکنون فتنه‌های زیادی را پشت سر گذاشته که بعضا باخسارت‌هایی نیز همراه بوده است. 

واژه‌هایی کادویی!
یکی از بخش‌های مهم سخنان امیر سرلشکر موسوی که نشان از عمق نگاه سیاسی و بصیرت نشأت گرفته از معنویت اوست آنجا بود که تاکید کرد: واژه‌هایی مثل «گفت‌وگو»، «مذاکره» و «تعامل»، این‌ها کاغذ کادو‌هایی هستند که به دور واقعیت‌های «تسلیم» و «سازش» پیچیده‌اند، دشمن تلاش می‌کند در قالب واژه‌های خاکستری، سازش و تسلیم را تحمیل کند اما با پایداری و ایستادگی ملت ایران - به شکر خداوند - امروز گفتمان مقاومت در سراسر منطقه گسترش یافته و به الگویی کارآمد در برایر نظام سلطه تبدیل شده است.
سرلشکر موسوی عنوان کرد: بعد از اردیبهشت ٩٨ اتخاذ راهبرد مقاومت فعال که باعث تغییر در محاسبات و رفتار نظام استکبار شد، عقلای آن‌ها این پیام را از نظام و مردم ایران درک کردند که دوران فشار باهزینه صرف به پایان رسیده است و ایران برای پاسخ به فشارها، اراده و امکانات و اجماع لازم را در اختیار دارد.
بخش پایانی سخنان فرمانده ارتش جمهوری اسلامی ایران به پیام اجتماع‌های همانند روز ملی مبازه با استکبار اشاره داشت، آنجا که تاکید کرد: پیام این اجتماع و اجتماعات هزار نقطه ایران برای دشمن این است که ملت ایران راهی را که آمده است با قدرت ادامه خواهد داد، دشمن بداند نسل جوان ایران هیچگاه از آرمان‌ها و ارزش‌های خود دست برنخواهد داشت و تا آخر ایستاده‌اند.
چهلمین مراسم روز ملی مبارزه با استکبار در حالی روز گذشته با حضور پرشور آحاد مردم بویژه جوانان و نوجوانان در ۱۰۰۰ شهر ایران اسلامی برگزار شد که ١٥٠خبرنگار، عکاس و تصویربردار خارجی بار دیگر روایت استکبارستیزی یک ملت را به نمایش گذاشتند. روایتی که یکی از نقش‌آفرینان آن فرمانده مقتدر و انقلابی ارتش جمهوری اسلامی ایران است که در بزنگاه‌های مختلف با صلابت حاضر شده است؛ چه آن زمان که ناجای زحمت‌کش در حال مقابله به فتنه ۹۶ بود، وارد میدان شد و برای اجرای فرامین فرمانده معظم کل قوا با دست در دست نیرو‌های مسلح اعلام آمادگی کرد و چه آن زمان که ضمن محکومیت تروریستی قلمداد کردن همرزمان سپاهی‌اش اعلام کرد دست در دست سپاه تا آخرین لحظه از نظام جمهوری اسلامی ایران و آرمان‌ها و دستاورد‌های انقلاب اسلامی دفاع خواهد کرد.
به هر روی عملکرد حدود ۲۶ ماهه سرلشکر سید عبدالرحیم موسوی نشان می‌دهد امنیت‌آفرینی، معنویت‌محوری، مردم‌یاری و بصیرت محوری در دستورکار ارتش جمهوری اسلامی ایران قرار دارد و فرمانده انقلابی و مقتدر این نیرو، با استمداد از نیروی الهی و زیر سایه فرامین فرمانده معظم کل قوا در حال دفاع از ارزش‌های انقلاب اسلامی و مرزهای خاکی، آبی و هوایی ایران اسلامی و حریم «احساس امنیت» مردم کشور عزیزمان است. مردمی که از نعمت داشتن چنین نیروهایی به خود می‌بالند.
جان کلام آنکه، پیش‌تاز بودن حوزه نظامی کشور مدیون راهبری فرمانده فرزانه کل قوا و حضور فرماندهان معنویت‌محور، مقتدر، انقلابی و پا به رکابی همچون سرلشکر «موسوی»هاست که حضورشان مایه دلگرمی و افتخار نه تنها ایران اسلامی که جبهه جدید محور مقاومت است؛ محوری که به برکت انقلاب اسلامی در مقابل کشور‌های قلدر و ظالم غرب به سردستگی آمریکا گشورده شده و روز به روز شاهد موفقیت‌ها آن هستیم و خواهیم بود. ان‌شاءالله.

کد مطلب: 111464
 
Share/Save/Bookmark