میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : جمعه ۱۸ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۲۱:۱۳
 
 
تقابل نظامی سعودی و امارات با پیروزی‌های مقاومت یمن به درگیری خیابانی رسید
متجاوزان به جان هم افتادند
متجاوزان به جان هم افتادند
 

سعودی و امارات که ادعای اتحاد بی‌پایان را داشتند شکستشان در برابر مقاومت یمن آنها را به جان هم انداخته بگونه‌ای که عدن به میدان جنگ میان آنها مبدل شده است.
یمن این روزها دوباره کانون تحولات جهانی شده اما نه با محوریت مقاومت یمنی‌ها در برابر ائتلاف متجاوزان بلکه با محوریت تقابل درونی میان متجاوزان که شکستشان در برابر مقاومت یمن و افزایش توجهات جهانی به بحران انسانی ایجاد شده توسط آنها در یمن، زمینه ساز آن شده و عملا فروپاشی و پایان ماه عسل ائتلاف آنها را نشان می‌دهد. نیروهای شورای انتقالی جنوب مورد حمایت امارات در حال گلوله باران شدید کاخ ریاست جمهوری المعاشیق در محله کریتر در شهر عدن واقع در جنوب یمن هستندکاخ ریاست جمهوری در عدن در حال گلوله باران است و درگیری ها در منطقه کریتر در شهر عدن (بین مزدوران اماراتی و سعودی) پس از رسیدن نیروهای کمکی (موسوم به ) نیروهای کمربند امنیتی ( وابسته به امارات ) با شدت بی سابقه ای ادامه یافته است. درگیری ها بین نیروهای ( موسوم به ) کمربند امنیتی مورد حمایت امارات و نیروهای وابسته به دولت عبد ربه منصور هادی رئیس جمهور فراری و مستعفی یمن و مورد حمایت عربستان در سراسر عدن ازسرگرفته شد.
شبکه تلویزیونی المسیره نیز از پرواز تعداد زیادی از جنگنده های ائتلاف متجاوز به یمن در آسمان شهر زبید در دشت‌های ساحلی غرب این کشور خبر داد. نایب رئیس دفتر سیاسی جنبش های جنوبی یمن ، شرایط استان عدن را ناپایدار دانست و گفت عدن شاهد جنگ های خیابانی است مدرم ابوسراج درباره تحولات از درگیری های مسلحانه میان نیروهای وابسته به عبد ربه منصور هادی رئيس جمهور مستعفي و فراري يمن و نیروهای تحت حمایت امارات در عدن گفت آنچه در حال حاضر در عدن به ویژه منطقه کریتر مشاهده می شود جنگ های خیابانی است ، تانک ها و توپخانه وارد خیابان ها شده است ، از خمپاره استفاده می شود ، شاهد کشته شدن مردم هستیم ، گلوله ها در مناطق مسکونی فرود می آیند. این شرایط در آستانه عید قربان که مردم باید خود را برای خرید عید آماده کنند مایه تاسف است.
دولت «منصور هادی» در جنوب یمن، در پی درگیری نیابتی عربستان و امارات در عدن، از «ائتلاف عربی» درخواست کمک فوری کرد و مسئولیت درگیری‌ها را بر عهده نیروهای تحت حمایت امارات دانست. دولت منصور هادی، از «ائتلاف عربی» که عربستان و امارات دو عضو اصلی آن هستند خواست که با اعمال فشار بر «شورای انتقالی جنوب» (تحت حمایت ابوظبی) مانع اقدامات و درگیری‌های نظامی در شهر عدن بشود.
منابع محلی در عدن گفته‌اند که نیروهای دولت هادی در اردوگاه بدر متمرکز شده و اردوگاه تیپ اول وابسته به نیروهای «الحزام الامنی» (کمربند امنیتی) وابسته به امارات را در جبل حدید هدف قرار گرفته‌اند و در مقابل نیروهای اماراتی با موشک‌های حرارتی خودروهای زرهی و ادوات نظامی یگان گارد ریاست جمهوری را در اطراف کاخ معاشیق هدف قرار داده‌اند که یک افسر کشته و شش سرباز نیز مجروح شده‌اند. همچنین درگیری‌های شدیدی در اطراف فرودگاه در گرفته و ساختمان قدیم پلیس راهنمایی رانندگی در خورمسکر نیز هدف خمپاره نیروهای هادی قرار گرفته است. درگیری‌ها از آنجا آغاز شد که روز چهارشنبه شورای انتقالی جنوب، به شکل رسمی از نیروهایش خواست در حال آماده باش قرار بگیرند. «هانی بن بریک» نایب رئیس شورا نیز به اتهام اینکه دولت هادی از حزب [اخوانی] الاصلاح حمایت می‌کند، از شبه‌نظامیان خود خواست که به کاخ «معاشیق» که مقر ریاست جمهوری است، حمله کنند. یکی از فرماندهان ارشد نیروهای یمنی مورد حمایت ائتلاف عربستان و امارات با اعلام جدایی از این ائتلاف، به نیروهای دولت نجات ملی پیوست. وزیر دفاع دولت مستعفی یمن بعد از اقدامات شبه‌نظامیان مورد حمایت امارات در شهر عدن، از نیروهای خود خواست برای اجرای فرامین فرماندهان آماده باشند.برخی منابع نزدیک به شبه‌نظامیان تحت حمایت امارات در جنوب یمن از تصرف برخی مقرهای نظامی وابسته به دولت «منصور هادی» (تحت حمایت عربستان) خبر می‌دهند. تشدید درگیری‌ها در «عدن» یمن که سبب ابراز نگرانی نماینده ویژه سازمان ملل شده است، با واکنش سخنگوی «فدریکا موگرینی» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا هم مواجه شده است.

شهادت برادر عبدالملک الحوثی
در ادامه تحولات یمن شبکه المسیره یمن از شهادت «ابراهیم بدرالدین الحوثی» برادر «عبدالملک الحوثی» رهبر جنبش انصارالله یمن خبر داد. وزارت کشور یمن در بیانیه‌ای اعلام کرد که «ابراهیم بدرالدین الحوثی» از اعضای سرشناس جنبش انصارالله و برادر «عبدالملک الحوثی» به دست مزدوران وابسته به ائتلاف سعودی به شهادت رسیده است. در این بیانیه ضمن تسلیت به مردم یمن و شخص «عبدالملک الحوثی»، همچنین آمده است که تلاش حداکثری برای انتقام خون وی انجام خواهد شد.
لازم به ذکر است ارتش یمن اعلام کرد که پهپادهای انتحاری این کشور ۲ حمله گسترده به فرودگاه بین‌المللی ابها عربستان سعودی انجام دادند. همچنین مردم یمن دیروز در محکومیت محاصره چهار ساله این کشور و فرودگاه صنعاء، در این فرودگاه اجتماع کرده و راهپیمایی کردند. نیروهای ارتش و کمیته‌های مردمی یمن طی چند روز گذشته توانستند ۳۷ منطقه را در نزدیکی مرز عربستان به کنترل خود درآورده و بیش از ۴۰ عنصر تروریستی را از پای دربیاورند. یکی از نهادهای امدادی بین‌المللی در گزارشی اعلام کرد که طی سال گذشته میلادی و در پی مشکلات ناشی از حملات ائتلاف سعودی، ۳۳۵ کودک یمنی جان خود را از دست دادند.

کد مطلب: 110285
 
Share/Save/Bookmark