میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان خبر
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۲۱:۴۸
 
 
حمله جنگنده‌های آمریکایی به پایگاه ارتش سوریه

منابع محلی سوری از حمله جنگنده‌های ائتلاف آمریکایی به یک پایگاه متعلق به ارتش سوریه در جنوب شهر «البوکمال» خبر می‌دهند.
خبرگزاری رسمی سوریه «سانا» به نقل از منابع نظامی گزارش داد در حمله جنگنده‌های ائتلاف بین‌المللی به رهبری آمریکا به یک پایگاه ارتش در شهر «الهری» چندین سرباز سوری کشته و زخمی شدند. مرکز فرماندهی و سخنگوی رسانه‌ای ائتلاف آمریکایی هنوز در این باره اظهار نظری نکرده است.یکی از فرماندهان ائتلاف نیروهای حامی سوریه به خبرگزاری رویترز گفت که به احتمال زیاد پهپادهای آمریکایی مواضع ارتش سوریه و محل استقرار گروه‌های عراقی بین البوکمال و التنف را بمباران کرده‌اند.
سرگرد «جاش ژاک» سخنگوی مرکز فرماندهی آمریکا در ائتلاف بین‌المللی اما دقایقی بعد با رد این گزارش‌ها، مدعی شد که هیچ کدام از اعضای ائتلاف آمریکایی در نزدیکی شهر البوکمال عملیات نداشته‌اند.
واشنگتن در آگوست سال ۲۰۱۴ بدون موافقت شورای امنیت سازمان ملل و به صورت غیر قانونی ائتلافی بین‌المللی را به بهانه مبارزه با گروه‌های تروریستی از جمله داعش در سوریه تشکیل داده که طی این چند سال بارها با حملات هوایی، جان انسان‌های بی‌گناه و غیرنظامی را گرفته است. پیشتر نیز در بامداد شنبه (۲۵ فرودین) سه کشور آمریکا، انگلیس و فرانسه به بهانه ادعایی نابود کردن تأسیسات و توانمندی‌های شیمیایی دولت سوریه، ۱۰۳ فروند موشک به چند منطقه از این کشور شلیک کردند. به گفته وزارت دفاع روسیه، پدافند هوایی سوریه موفق شد ۷۱ فروند از این موشک‌ها را رهگیری و ساقط کند. همچنین گفته می‌شود که در این حمله هیچ شهروند یا نظامی سوری آسیب ندیده است جز سه نفر که در نتیجه انحراف یکی از موشک‌های شلیک شده بود.
عملیات گشت زنی مشترک ترکیه و آمریکا در شهر منبج استان حلب واقع در شمال سوریه طبق توافق قبلی دو طرف خارجی، آغاز شده است. رئیس دفتر سیاسی گروه تروریستی «لواء المعتصم» درباره توافق ادعایی آمریکا و ترکیه بر سر منبج اعلام کرد که همه نیروهایی که وی آنان را جدایی طلب می‌خواند، باید از این شهر خارج شوند. «مصطفی سیجری» رئیس دفتر سیاسی گروه تروریستی «لواء المعتصم» - وابسته به ارتش آزاد - اطلاعاتی درباره توافق ترکیه و آمریکا بر سر شهر منبج سوریه منتشر کرد.
سیجری در گفت‌وگو با وبگاه خبری معارض «الدرر الشامیه» اعلام کرد که براساس این توافق باید همه «شبه نظامیان جدایی طلب به صورت کامل [از منبج] خارج شوند و شورای نظامی و شورای محلی این شهر بار دیگر تشکیل شده و افراد آواره نیز [به این شهر] بازگردند». وی در ادامه مدعی شد که گروه لواء المعتصم «در تأمین امنیت و برقراری مجدد ثبات» در شهر منبج ایفای نقش خواهد کرد. این تروریست اعلام کرد، نیروهایی که این وظایف را برعهده خواهند گرفت از سوی ترکیه و آمریکا تعیین خواهند شد. سیجری ادامه داد: «برای مشخص شدن سایر بخش‌های توافق به وقت نیازمندیم و بر این باوریم که این توافق به سود سوریه است و از این تلاشها حمایت خواهیم کرد».
رئیس دفتر سیاسی لواء المعتصم همچنین ادعا کرد که نمونه منبج آغاز راه است و بعدا میتوان این تجربه را در مناطق شرقی اجرا کرد.مولود چاووش ‌اوغلو وزیر خارجه ترکیه دوشنبه هفته جاری اعلام کرد که با طرف آمریکایی به پیشرفت قابل توجهی درباره موضوع شبه‌نظامیان کُرد در منبج با آمریکا رسیده‌اند.
ناظران می‌گویند که «توافق منبج» در واقع خیانت جدید آمریکایی‌ها به کُردهاست؛ چراکه واشنگتن از کُردها در شرق رود فرات حمایت می‌کند و در این توافق، به آنان خیانت کرده و با ترکیه همپیمان شده است. اسد نیز هفته گذشته اعلام کرد که نیروهای دموکراتیک سوریه باید با دمشق مذاکره کنند و در صورت شکست مذاکرات، استفاده از زور گزینه جایگزین دولت سوریه خواهد بود تا مناطق تحت تسلط این گروه را پس بگیرد. آمریکا به بهانه مبارزه با تروریسم در حال کمک رسانی به گروه‌های تروریستی است در حالی که هزینه‌های این اقدام را نیز عربستان و برخی کشورهای عربی می پردازند.

کد مطلب: 104787
 
Share/Save/Bookmark