میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست گزارش
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۴ تير ۱۳۹۹ ساعت ۲۲:۱۹
 
 
فعلا تنها راه همین است
فعلا تنها راه همین است
 

این روزها مردم نسبت به بیماری ویروس کرونا حساس‌تر شده‌اند، به نظر می‌رسد که این مسئله را جدی‌تر گرفته‌اند چرا که آمار استفاده از ماسک در میان مردم بالا رفته است. تا پیش از این کمتر دشده می‌شد که مردم در کوچه و خیابان یا مراکز خرید و مکان‌های سربسته از ماسک استفاده کنند اما با شیوع شدید ویرو سکرونا در شهرهای کشور و به ویژه تهران، شاهد آن هستیم که مردم نگران شده‌اند. تصمیمات اقناعی و توصیه‌ای تا پیش از این برا یمجاب کردن مردم به رعایت اصول بهداشتی و شیوه نامه‌های صادر شده از سوی ستاد ملی مبارزه با کرونا کارایی آنچنانی نداشت،‌باید زودتر نسبت به وضع قوانین ایجابی از سوی مسئولین تصمیم گیری می‌شد.
یکی از دلایلی که ویروس کرونا بار دیگر در کشور اوج گرفت،‌ به خاطر اتخاذ نکردن تصمیمات جدی تر و کم اهمیت جلوه دادن موضوع بود. وزیر بهداشت دکتر نمکی بارها هشدارهای جدی را داده بود اما زمانی که مردم می‌دیدند تصمیمات برای بازگشایی‌ها اجرا می‌شود،‌ آنها نیز تصور می‌کردند که دیگر خبری نیست اما اکنون هراس از گرفتاری به بیماری کرونا مردم را وادار کرده تا مسائل بهداشتی و پیشگیری را بیشتر رعایت کنند.
هر چند آمار استفاده از ماسک و رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی بالا رفته است اما هنوز به سطح مطلوب نرسیده و در این شرایط بهترین اقدامی که می‌توان انجام داد،‌ زدن ماسک و رعایت فاصله ایمن میان مردم است. بر اساس آنچه که وزارت بهداشت اعلام کرده است،‌ ۹۸ درصد عامل انتقال ویروس کرونا، تجمعاتی است که در برگزاری برگزاری مراسم عزا یا عروسی یا دورهمی‌های خانوادگی اتفاق می‌افتد که دیده شده که کمتر از ماسک استفاده می‌شود و فاصله ایمن نیز رعایت نمی‌شود. در تازه ترین آماری که وزارت بهداشت اعلام کرده است،‌۲۵۲۱ نف ردیگر به مجمع مبتلایان به ویروس کرونا در کشور افزوده شده و ۱۷۹ نفر دیگر جان خود را از دست دادند و آمار جان باختگان کرونا در کشور از ۱۳ هزار نفر گذشت.
با توجه به این که هنوز هیچ کشوری نتوانسته است واکسن بیماری کووید ۱۹ را تولید و در اختیار جامعه بشری قرار دهد،‌ بهترین واکسن برای پیشگیری از بیماری کرونا استفاده از ماسک است.
مردم این مسئله را جدی‌تر بگیرند و جان خود و دیگران را به خطر نیندازند.

کد مطلب: 114489
 
Share/Save/Bookmark