میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۰ شهريور ۱۳۹۷ ساعت ۱۳:۰۷
 
 
آنانی که تاوان می‌دهند

حفظ امنیت و مقابله با تهدیدات امنیتی یکی از مولفه‌های مطرح در نظام جهانی است که در منشور سازمان ملل متحد نیز به آن اشاره شده است. براساس قوانین بین‌المللی کشورها حق دارند که از خود در برابر تهدیدات دفاع کرده و از هر گزینه‌ای از جمله نظامی استفاده کنند.
خطر تروریسم در طول چند دهه اخیر یکی از مولفه‌های مهم در امنیت جهانی است که بسیاری از کشورها را اقدامات نظامی نیز وادار ساخته است. در این میان یک نکته قابل توجه مشاهده می‌شود و آن اینکه نظام سلطه از رفتاری خاص در قبال این تهدیدات داشته و تاوان‌دهندگان به بحران‌های امنیتی آنها مغایر با تهدیدکنندگان امنیت کشورهای مذکور و نظام جهانی است.
به عنوان مثال در طول جنگ جهانی دوم ادعا شد که آلمان‌ها یهودیان بسیاری را قتل‌عام کرده‌اند و برای جبران این مسئله باید سرزمینی برای یهودیان در نظر گرفته شود. رفتاری منطقی و صادقانه حکم می‌کند که برای یهودیان سرزمینی در اروپا در نظر گرفته شود چراکه جنگ و کشتار در کشورهای اروپایی بوده و لذا آنها باید تاوان این جنایت‌های ادعایی را بپردازند. اما اقدامی که غرب صورت داد اشغال سرزمین فلسطین و واگذاری آنها به ساختاری به نام رژیم صهیونیستی بوده که با ادعای حمایت از یهودیان شکل گرفت. در طول این چند دهه رژیم صهیونیستی با حمایت غرب جز کشتار و نابوسازی سرزمین فلسطینی‌ها که بخشی از جهان اسلام است هیچ اقدامی نداشته‌اند در اصل تاوان جنگ اروپا را مسلمانان و ملت فلسطین دادند.
این رویکرد اشغالگرایانه در سال ۲۰۰۱ نیز دوباره تکرار شد. حادثه ۱۱سپتامبر ۲۰۰۱ در حالی در آمریکا روی داد که محور آن را گروه‌های تروریستی تشکیل می‌دادند که توسط ساختارهای امنیتی آمریکا و انگلیس ایجاد شده بودند.
گروه‌هایی که سال‌ها تحت نظارت این کشورها به فعالیت‌های تروریستی پرداختند و سران آنها نیز در این کشورها زندگی می‌کردند. نکته مهم آنکه آمریکایی‌ها و ناتو به بهانه مبارزه با تروریسم اقدام به لشگرکشی نظامی به افغانستان پرداختند. اکنون ۱۷ سال از آن زمان می‌گذرد و همچنان نیروهای خارجی در افغانستان حضور دارند در حالی که نتیجه این حضور ویرانی‌ گسترده و نیز کشتار هزاران انسان بی‌گناه بوده است.
جالب توجه آنکه نه تنها اقدامی از سوی غرب برای مبارزه با تروریسم صورت نگرفته بلکه بر میزان تروریست‌ها افزوده شده است و همزمان نیز افزایش تولید موادمخدر در این کشور را رقم زده‌اند. حادثه ۱۱ سپتامبر بار دیگر نشان داد که غرب سرزمینی و ملتی دیگر را بخشی از جهان اسلام است قربانی بحران‌های خود ساخته‌اند که نتیجه آن سرزمین ویرانه‌ای به نام افغانستان است. رفتاری که نشان می‌دهد غرب هرگز جایگاهی برای بشریت قائل نیست و به راحتی سایرین را قربانی جاه‌طلبی‌های خود می‌سازد.

فرامرز اصغری

کد مطلب: 105984
 
Share/Save/Bookmark