میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست گزارش
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۹ ساعت ۲۲:۰۷
 
 
خطیب‌زاده در پاسخ به سیاست روز:
طرف‌های درگیر اجازه ندهند درگیری قره باغ از کنترل خارج شود
طرف‌های درگیر اجازه ندهند درگیری قره باغ از کنترل خارج شود
 

سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سوال سیاست روز مبنی بر حضور نیروهای تکفیری در منطقه قره باغ از سوی ترکیه و واکنش ایران گفت: تهران با نگرانی و از نزدیک تحولات در مرزهایش با جمهوری آذربایجان و ارمنستان را پیگیری می‌کند؛ با هر دو طرف در تماس دائم هستیم. به هر دو طرف گفته‌ایم و بار دیگر هم می‌گوییم که اجازه ندهند درگیری در آن منطقه از دست خارج شود. حقوق اسرا و غیرنظامیان را رعایت کنند و به شهرها حمله نکنند و سعی کنند به تعهدات درباره آتش بس پایبند باشند.
وی اضافه کرد: ما هم همانند دیگر کشورها در منطقه سعی کردیم کمک یار آنها باشیم که ضمن رعایت قوانین و حقوق بین‌الملل غیرنظامیان و بیگناهان و حتی اسرای جنگی آسیب نبینند. آنچه دیدیم بسیارنگران کننده بود و با نگرانی پیگیری می‌کنیم.
پاسخ سخنگوی وزارت خارجه کشورمان به سوال سیاست روز البته بدون تاکید و اشاره مستقیم به آوردن تروریست های تکفیری-وهابی از سوی ترکیه به منطقه قره باغ همراه بود. ترکیه تروریست های تکفیری را به خدمت گرفته تا به عنوان مزدور برای نیروهای نظامی آذربایجان علیه ارمنستان بجنگند. ترکیه نیروی ویژه از هیات تحریر الشام وابسته به القاعده را گرد آورده تا در آذربایجان مستقر کند. گفته می‌شود آنها عملیات ویژه نیرو‌های مرزی را در مرز ارمنستان رهبری می‌کنند. حضور این گروه تروریستی در منطقه قره باغ موجب نگرانی و به احتمال زیاد امنیت منطقه را تهدید خواهد کرد. وی در پاسخ به سوالی درباره اصابت گلوله‌های حاصل از درگیری بین جمهوری آذربایجان و ارمنستان به مناطق مرزی ایران گفت:‌ خط قرمز ما امنیت شهروندان است. نیروهای مسلح ما از همان ابتدا اخطارهای مختلف را داده‌اند و در سطوح مختلف این موضوع بررسی و اخطارها داده شده، برخی توجیهات طرف مقابل شنیده شده و قابل قبول نبوده است و ما اخطار داده‌ایم هرگونه تعرض به خاک ایران حتی اگر ناآگاهانه باشد به صورت متناسب پاسخ خواهد داده شد.
سخنگوی وزارت خارجه درباره اظهارات ترامپ مبنی بر اینکه اگر ایران بعد از انتخابات بخواهد با آمریکا مذاکره کند سخت‌تر خواهد بود، که وی گفت:‌ موضع ترامپ و آمریکا درباره مذاکره پاسخ داده‌ایم. مادامی که آمریکا به این عقلانیت نرسد که سیاست‌هایش و برنامه‌هایش بر ضد ملت ایران شکست خورده، چیزی تغییر نخواهد کرد. منتظر می‌نشینم تا به شکست سیاست‌هایشان اعتراف کنند. انتخاباتی در پیش است و باید ببینیم چه اتفاقاتی در پیش است، خیلی از اینها مصرف داخی دارد.
وی در پاسخ به سوالی درباره اخبار مطرح شده در خصوص چین و اینکه تعدادی از دانشجویان و شهروندان و تجار ایرانی برای برداشت منابع مالی خود در چین با مشکل مواجه شده‌اند عنوان کرد:‌ درباره چین برخی اخبار نادرست منتشر می‌شود که جای سؤال دارد که چرا منتشر می‌شود. بسیاری از اخباری که با منشا بیرونی درباره روابط ایران و چین مطرح می‌شود، اخبار درستی نیست.
خطیب‌زاده ادامه داد: اینکه برخی بانک‌های چینی خصوصی برخی محدودیت‌هایی را ایجاد کردند هست و ما همواره گفت‌وگوها را با طرف‌های چینی داریم.
سخنگوی دستگاه دیپلماسی درباره سفر ظریف به اروپا نیز عنوان کرد: سفرهای ظریف به کشورهای خارجی در شرایط کنونی تابع سیالیت خاصی است. به این خاطر که قرار بود آقای مونسان امروز در مسکو باشد ولی به خاطر گسترش کرونا در روسیه این سفر انجام نشد.پس بنابراین سفرهای دیپلماتیک در این دوره تابع شرایط سیالی است که ویروس کرونا به ما تحمیل کرده است.
وی سفر عبدالناصر همتی رئیس کل بانک مرکزی به عراق را در راستای توافقات بانک مرکزی ایران و عراق بیان کرد و افزود: سفر موفقیت آمیز بوده است. خطیب‌زاده در پاسخ به سوالی درباره لغو محدودیت‌های تسلیحاتی ایران بیان کرد: آنچه دیروز رخ داد، پیروزی بزرگ برای مقاومت و ملت ایران بود. آنچه دیروز از بین رفت ۱۳ سال تحریم ایران بود و لغو قطعنامه‌هایی که متاسفانه حتی دوستان ما روسیه و چین هم در تحریم تسلیحاتی ایران به آن رای مثبت داده بودند.
این دیپلمات ارشد ایرانی خاطرنشان کرد: روایت مذاکرات هسته‌ای یک روایت بسیار خواندنی از شکوه دیپلمات‌های جمهوری اسلامی ایران است. دیپلمات‌ها در چارچوب حاکمیت حرکت می‌کنند. درباره تحریم‌های تسلیحاتی، اساسا طرف غربی و آمریکایی حاضر نبود در این خصوص صحبت کند و استدلالش این بود که تحریم‌های تسلیحاتی خارج از موضوعات هسته‌ای

پولی در چین بلوکه نیست. دشمنان و بدخواهان می‌خواهند تمام مفرهای ایران را ببندند. منابعی در چین وجود دارد که اتفاقا برای تامین نیازهای اساسی و چرخش چرخه اقتصادی کشور استفاده می‌شود. این جدا از پول‌های ماست که در ژاپن و عراق و جاهای دیگر بلوکه شده‌اند.
است، ایران گفت هیچ مذاکره‌ای نمی‌کند که این تحریم‌ها در آن گنجانده شود. وی عنوان کرد: جمهوری اسلامی ایران طی ۵ سال گذشته نه ذره‌ای سیاست دفاعی خود را تغییر داد و نه توسعه برنامه موشکی و نه اهداف منطقه ای خودش را تغییر داد. دیروز این محدودیت‌ها برای همیشه پایان یافت. البته فشارهای آمریکا در جای خودش هست. آمریکا نه در تسلیحات بلکه در دارو و غذا و نیازهای اولیه ملت ایران تلاش می‌کند فشارهای حداکثری خود را دنبال کند.
خطیب‌زاده خاطرنشان کرد: آنچه آنها از آن می‌ترسند بازگشت ایران به بازار گسترده فناوری و صادرات اقلام تسلیحاتی است. ۹۰ درصد نیازهای دفاعی ایران در داخل تولید می‌شود. ایران بیش از اینکه بازار خرید باشد پتانسیل صادرات دارد. ایران مثل آمریکا نیست که رئیس جمهورش به دنبال فروش سلاح‌های کشنده برای کشتن مردم یمن باشد. وی با اشاره به مذاکرات هیات اوکراینی با معاون وزیر خارجه ایران که از امروز در تهران در حال برگزاری است و برخورد کانادا در پی سقوط هواپیمای اوکراینی گفت: هیأت اوکراینی از امروز مذاکرات خود را با طرف ایرانی شروع کرده است. اتفاق بسیار ناگواری رخ داد و احقاق حقوق جانباختگان و ترمیم این موضوع وظیفه ایران است. وظیفه‌ ماست که در این زمینه به تعهدات خود عمل کنیم و ما از همان روزهای اول همکاری فوق‌ العاده‌ای را با دولت اوکراین در این زمینه داشتیم و همچنان این همکاری‌ها ادامه دارد.
سخنگوی دستگاه دیپلماسی تصریح کرد: کانادا طرفیتی در این موضوع ندارد و مذاکرات درباره ابعاد حقوقی و جبران خسارت‌ خانواده‌ها و خسارت هواپیما با جدیت انجام خواهد شد. خطیب‌زاده به ادبیات سخیف از سوی وزیر خارجه کانادا اشاره کرد و افزود: ادبیات سخیف و کلمات دور از ادب و رفتار بسیار غیر دیپلماتیکی که از وزیر خارجه آمریکا دیدید چیزی نیست که پشت درهای بسته ببینید. آنها پشت درهای بسته مودب‌تر هستند و می‌دانند هیچ جایگاه حقوقی در این قضیه ندارند. الان سیاستمداری در دنیای غرب تبدیل به سیاست بازی برای کسب رای این و آن شده است. وی درباره اینکه ایران با چه کشوری قصد دارد داد و ستد تسلیحاتی انجام دهد؟ گفت: این را باید از وزارت دفاع سوال کنید. ما بدون هیجان و اصرار بر موضوع خاصی، بر اساس نیازهای دفاعی و پتانسیل‌های خودمان به صادرات و واردات در چارچوب آیین و رفتار بین‌المللی اقدام می‌کنیم. با تسلیح منطقه و تسلیح بی جای کشورها موافق نیستیم.
سخنگوی وزارت خارجه با اشاره به آمارها و ارقامی که از هزینه‌های نظامی در منطقه است، اظهار داشت: ایران یک دهم کشورهای دیگر هم هزینه نظامی نداشته و سال‌هاست که ایران خرید نظامی نداشته و خرید نظامی ما صفر بوده است.

امنیت خریدنی نیست
خطیب‌زاده در پاسخ به سوالی درباره توافق سازش با رژیم صهیونیستی بیان کرد: اتفاقی که بین معدودی از حکام عربی با رژیم صهیونیستی رخ داد، فقط مرتبط با موضوع داخلی آمریکا و ترامپ نیست. اما این حکام اشکال شناختی دارند و فکر می‌کنند می‌توانند موقعیت خود را در آینده سیاسی آمریکا باز تعریف کنند و یا مشمول امتیازهایی در موضوع امنیت شوند. امنیت خریدنی نیست و کالایی است که براساس رفتار و توانمندی کشورها به صورت بومی تولید می‌شود. کشورها در حضیض رژیم صهیونیستی آشکارسازی روابط را انجام می‌دهند.
وی افزود: تظاهرات در سرزمین‌های اشغالی را شاهدید. فاسدترین نخست‌وزیر تاریخ رژیم صهیونیستی، الان در صحنه سیاسی این رژیم قرار دارد و عجیب است که بدترین سیاستمداران دنیا همدیگر را پیدا کردند. متاسفم که سیاستمداران فاسد به برخی حکام عرب تسری پیدا کرده و این باعث شرمندگی آنهاست.

تا لحظه آخر با ملت هستیم
وی در پاسخ به سوالی عنوان کرد: ما از بدنه همین مردم هستیم و از آسمان نیامده‌ایم که ندانیم درد ملت چیست. ما چاره‌ای جز پیروزی در مقابل جنگ روانی طرف مقابل نداریم. فشارهای جنون آمیز به خاطر شکست‌هایی است که خورده است. آنچه دیروز برداشته شد یکی از ابعاد دستاوردهای برجام بود نه همه اینها. ما در خصوص رفع تحریم‌های اقتصادی به خاطر فشارهای آمریکا و ناتوانی شرکای اروپایی و نقض عهد و پیمان به ویژه از سوی سه کشور اروپایی دچار فشارهایی بودیم. این از وظیفه دولت و حاکمیت ذره‌ای کم نمی‌کند. ما تا لحظه آخر با ملت هستیم و ما نیرو و قدرت خود را از ملت می‌گیریم.
سخنگوی دستگاه دیپلماسی در پاسخ به سوالی درباره اموال ایران در چین خاطرنشان کرد: پولی در چین بلوکه نیست. دشمنان و بدخواهان می‌خواهند تمام مفرهای ایران را ببندند. با چین رابطه منطقی داریم و مشکلات خودمان را داریم و با روسیه و کشورهای دوست همسایه هم مشکلات داریم. منابعی در چین وجود دارد که اتفاقا برای تامین نیازهای اساسی و چرخش چرخه اقتصادی کشور استفاده می‌شود. این جدا از پول‌های ماست که در ژاپن و عراق و جاهای دیگر بلوکه شده‌اند.
سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سوالی مبنی بر تمایل ایران برای پیروزی بایدن عنوان کرد: شما می‌شنوید فلان کشور مایل است ترامپ یا بایدن ببرد. اینها گمانه‌زنی‌هایی است که تحلیلگران براساس فرضیات خود می‌گذارند. برای ایران به خاطر استقلالی که دارد تفاوتی نخواهد کرد ترامپ باشد یا بایدن. البته ترامپ جنایت‌هایی مرتکب شده که بایدن تاکنون مرتکب نشده است. ما براساس اتفاقاتی که در آمریکا رخ خواهد داد تصمیم گیری می‌کنیم.
خطیب‌زاده گفت: با دقت رصد می‌کنیم ولی به این معنا نیست که ذره‌ای علاقه داریم این بشود یا نشود. ترامپ بهتر از همه می‌داند در چه باتلاقی خود را انداخت. 

نویسنده: هدی دهقان بذرافشان

کد مطلب: 115785
 
Share/Save/Bookmark