میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست گزارش
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۲۳:۱۸
 
 
اصراری عجیب برای تکرار برجام!
درس عبرت تدبیر و امید
درس عبرت تدبیر و امید
 

 قرار است درباره لوایح سه‌گانه پالرمو و سی.اف.تی و اف.ای.تی.اف مجمع تشخیص مصلحت نظام تصمیم نهایی را بگیرد، لوایحی که با توجه به نقض مکرر برجام از سوی طرفین امضاکننده نمی‌‌تواند مورد توجه واقع شود اما انگار تدبیر و امید نمی‌خواهد درسی که در برجام گرفت را به عنوان عبرت بپذیرد چراکه جناب روحانی روز گذشته در جلسه هیات دولت گفت: «روابط بانکی بدون تصویب دو لایحه‌ای که در مجمع تشخیص مصلحت نظام باقی مانده، به راه نمی‌افتد و دچار مشکل می‌شویم.»
دکتر روحانی اما در ادامه با اشاره به این نکته که «فردا اگر روابط بانکی ما با دنیا دچار مشکل شد، مردم نگویند دولت ناکارآمد است؛ دولت کارآمد است؛ چراکه به موقع لوایح را تهیه و به مجلس فرستاده و خوشبختانه مجلس نیز همکاری کرده و مجلس و دولت در این زمینه سرافراز هستند؛ اما در عین حال مردم توقعاتی دارند که همه نهادها و بخش‌ها باید در این زمینه تلاش کنند.» به نوعی تلاش داشته تا هه بدعهدی‌‌های صورت گرفته در برجام را فراموش کرده و ناکامی برجام را به گردن کسانی بندازد که نگذاشتند لوایح سه گانه مصوب شود!!
اما جالب است که در داخل کشور نیز علاوه بر اصرار دولت بر تصویب و اجرای کنوانسیون‌های باقی مانده از اف.ای.تی.اف برخی دیگر نیز اصرارو اعتقاد دارند که باید ایران به سازمان اف.ای.تی.اف بپیوندد و همه کنوانسیون‌های آن را نیز اجرا کند، چراکه در صورت عدم پیوستن کامل به این سازمان، باعث خودتحریمی خواهیم شد.
چنین اعتقادی است که باعث می‌شود حساسیت‌ها نیز نسبت به اف.ای.تی.اف بیشتر شود، چراکه کنوانسیون‌های سی.اف.تی و پالرمو دو کنوانسیونی هستند که بیشترین مسئله را دارند. در این دو کنوانسیون صراحتاً ایران با نام حامی تروریسم و تروریست‌پرور شناخته می‌شود. اف.ای.تی یک «برنامه اقدام» ویژه ایران تدوین کرده که در آن ۴۲ شرط وجود دارد و همانگونه که گفته شد، ایران در حال اجرای ۳۸ شرط آن است.
ظاهرا ماجرا ومحتوای اف.ای.تی.اف خوب به نظر می‌رسد، مبارزه با پولشویی و جلوگیری از تأمین مالی تروریسم در دنیا، اما این ظاهرا قضیه است چراکه چنین قوانینی برای کشورهایی که این سازمان را بنا کرده اند قرار نیست اجرا شود و تنها برای کشورهایی همچون ایران اجرایی است ضمن اینکه وقتی چندین بار بدعهدی غرب را دیده‌آیم چرا باید باز با طناب پوسیده آنها به چاه جدیدی برویم؟!

پذیرش اف.ای.تی.اف و پالرمو در این شرایط عین ذلت است
اما در این‌باره پیش از این نماینده محلات در مجلس شورای اسلامی نیز معتقد بود: پذیرش اف.ای.تی.اف و پالرمو در این شرایط عین ذلت است و ما تن به ذلت نمی‌دهیم.
در همین زمینه اما عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام پیش از این گفته بود: رسیدگی به موضوع پیوستن ایران به لوایح سی.اف.تی و پالرمو موجه نیست.
سیدمصطفی میرسلیم در پاسخ به این پرسش که آیا لایحه سی.اف.تی و پالرمو از دستور کار مجمع خارج شده یا همچنان در دستور کار قرار دارد؟ بیان کرد: اصولاً رسیدگی به موضوع پیوستن ما به چنان میثاق‌هایی، وقتی ما را در شرایط قهری تحریم‌های ظالمانه قرار داده‌اند، موجه نیست بویژه که در ماه گذشته سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را هم با بی‌شرمی در فهرست تحریم گذاشتند. وی ادامه داد: بر همگان روشن شد که هدف آمریکا و یارانش از پافشاری برای پیوستن ما به چنان میثاق‌هایی، ایجاد راه‌های بیشتر برای افزایش اعمال محدودیت علیه ما از طریق اف.ای.تی.اف به نیابت از طرف آمریکا و یارانش است؛ بنابراین ادامه مطرح کردن آن میثاق‌ها نوعی ساده‌لوحی است.
مصباحی مقدم دیگر عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز پیوستن به پالرمو و سی.اف.تی را که باعث روشن کردن مسایل مالی‌مان برای دشمن می‌شود عاقلانه ندانسته بود.

دفاع از برجام بی‌عزت؟!
مدافعان برجام با خدشه‌دار کردن اعتماد مردم به دولت کاری کردند که امروز مردم با شنیدن نام تدبیر و امید، ناامید می‌شوند و از سیب‌زمینی فروش تا بازاری را نسبت به مسئولان دولتی بدبین کرده‌اند، مدافعان برجام همین امروز هم پاسخگوی گل‌گاری‌ای که در زندگی مردم داشتند، نیستند و خودشان را از پاسخگویی به مردم تا حدی کنار کشیده‌‌اند که مجددا برای رای به کنوانسیون مشکوک سینه سپر می‌کنند و آلزایمر خودخواسته گرفته‌اند.
آلزایمر خودخواسته گرفته‌اند تا یادشان نیاید به مردم وعده بهبود اوضاع اقتصادی دادند و چند برابر رئیس‌جمهوری قبلی که تقبیحش می‌کردند تپه آباد کردند! آلزایمر خودخواسته گرفتند تا یادشان نیاید تمام شب‌نامه‌هایی که برای رقیب انتخاباتی روحانی پخش می‌کردند را کاندیدای متبوع خودشان چند برابرش بر سر ملت آورده است. یادشان رفته دلار را رئیسی ۵ هزار تومان نکرد اما روحانی توانست آن را به مرز بیست هزار تومان نزدیک‌تر کند.
مدافعان برجام یک روز برای هم‌رنگ جماعت شدن لباس سپاه پوشیده و می‌گویند من سپاهی هستم تا آن را در اینستاگرام به اشتراک گذاشته و لایک بگیرند اما روز دیگر مصاحبه می‌کنند که اقدام امریکا در تروریست اعلام کردن سپاه ربطی به پیوستن به کنوانسیون مبارزه با تروریست ندارد!!! و سینه سپر می‌کنند که اگر به این کنوانسیون نپیوندیم ما مسئول پاسخ به افکار عمومی نیستیم و یادشان می‌رود که تا همین الان هم پاسخ افکار عمومی را ندادند. یادشان رفته اصلا دولت نزدیک دو سال است که سخنگو ندارد! و لابد اعتقادی به سخگویی ندارد که سخنگو نگذاشته هر چند که همان روزهایی هم که سخنگو داشت بیشتر به فکر بستن دهان منتقد با روش‌های مسالمت‌آمیز و معامله‌گرانه تا اخراج از جلسه سخنگویی بود تا پاسخ به سوالات.
پیش از این نیز نمایندگان متمایل به دولت نظرشان را درباره تصویب اف.ای تی اف مانند رئیس‌جمهوری بیان کرده بودند مثلا علی مطهری معتقد است که «اگر ما به کارگروه ویژه مالی نپیوندیم مشکلات بیش‌تری برای روابط بانکی و مالی‌مان ایجاد می‌شود.» اما نمی‌گوید که الان چقدر در مراودات مالی با اروپا توفیق داریم که در آن زمان آن توفیق به باد می‌رود و کلا یادش رفته که رئیس‌جمهور محبوبش سال گذشته اردیبهشت‌ماه در همایش مدیران به صراحت گفت که با گونی!! ارز توزیع می‌کنند چون سیستم مالی‌مان هنوز راه نیافتاده (روحانی اردیبهشت‌ماه سال گذشته گفت: چهار سال گذشته می‌رفتیم با گرفتاری فراوان اسکناس تهیه می‌کردیم در هواپیما می‌گذاشتیم، بیمه می‌کردیم در فرودگاه با ماشین مسلح ارز را در بانک مرکزی می‌آوردیم. صبح چند گونی دلار را به صرافی‌ها می‌دادیم، صرافی‌ها هم خداوند عاقبت همه ما را به خیر کند. چطور تقسیم می‌کردند و به کی می‌دادند جنس‌هایی هست در میوه‌فروشی وقتی پرتقال می‌آید میوه‌های خوب را زیر می‌گذارد و می‌گوید قبلا فروختم، پرتقال خوب زیر می‌ماند برای از ما بهتران!!!) عین صحبت‌های رئیس‌جمهوری را هم نوشتیم که نایب رئیس مجلس بخواند.
اما جالب است که هر کدام از این افراد نمی‌گویند مگر الان مراودات بانکی و مالی ما راه افتاده که اف.ای.تی.اف و پالرمو و سی.اف.تی و امثالهم بخواهند تضمینش کنند؟ جناب رئیس‌جمهور محترم کاش توضیح دهد آن همه اصرار برای تصویب برجام و امضا کردن قراردادی که به قول خودش هیچ رئیس‌جمهوری نمی‌توانست خرابش کند و به قول وزیر خارجه امضای کری!! تضمینش بود به کجا رسیده که حالا این لوایح بخواهد ملت را به سرمنزل مطلوب برساند؟!
برخی می‌گویند شاید رئیس‌جمهور هنوز دقیق نمی‌داند درباره چه چیزی اصرار می‌کنند و برخی دیگر بر این اعتقادند که شاید او به این دلیل که می‌داند این لوایح تصویب نمی‌شود می‌خواهد ناکامی اقتصادی دولتش را بر گردن رای ندادن به لوایح اف.ای.تی.اف بیندازد تا خود را از پاسخگویی به مردم نجات دهد، شاید سناریوهای دیگری هم درباره این اصرار روحانی و هم‌طیفانش وجود داشته باشد که اگر ما را در جلسات هیات دولت دعوت کند می‌توانیم آن دلایل را که می‌تواند منطقی و قانع‌کننده باشد از خودشان بشنویم. 

نویسنده: سوشیانت آسمانی

کد مطلب: 109485
 
Share/Save/Bookmark