میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۲ دی ۱۳۹۹ ساعت ۲۲:۰۸
 
 
آمریکا در چارچوب پنهان‌سازی شکست سعودی، انصارالله را سازمان تروریستی نامید
خشم واشنگتن از مقاومت یمن
خشم واشنگتن از مقاومت یمن
 

در چارچوب پنهان سازی شکست‌ها و جنایات گسترده ائتلاف سعودی در یمن، وزارت خارجه آمریکا مدعی است در اطلاعیه‌ای به کنگره این کشور، جنبش مقاومت انصارالله یمن را «سازمان تروریستی خارجی» اعلام می‌کند.
«مایک پومپئو» وزیر امور خارجه ایالات متحده از تصمیم خود برای اطلاع‌رسانی به کنگره این کشور جهت تروریستی اعلام کردن جنبش مقاومت «انصارلله» یمن خبر داد.وزارت خارجه آمریکا در بیانیه‌ای گفت: «قصد دارم سه رهبر انصارالله، عبدالملک الحوثی، عبدالخالق بدرالدین الحوثی و عبدالله یحیی الحکیم را به عنوان تروریست‌های جهانی اعلام کنم»در حالی که این ائتلاف سعودی-اماراتی است که نزدیک به شش سال زیرساخت‌های یمن را زیر بمباران و موشک‌باران خود گرفته، با محاصره همه جانبه گرسنگی و کمبود منابع درمانی به مردم یمن تحمیل کرده و به کشتار زنان و کودکان این کشور ادامه می‌دهد، اما پامپئو جنبش انصارالله را که در حال دفاع از مردم یمن و مقاومت در برابر متجاوزان سعودی و اماراتی است، به «اقدامات تروریستی» متهم کرد.وزیر خارجه آمریکا بدون اشاره به حجم گسترده تسلیحات مرگباری که از کشورش و دیگر دولت‌های متحد واشنگتن (مانند انگلیس و فرانسه) به دست سعودی‌ها و اماراتی‌ها رسیده و بر سر مردم یمن و زیرساخت‌های آن ریخته می‌شود، ایران را به دخالت در این جنگ متهم کرد.
این بیانیه در حالی صادر شده که جنایات سعودی همچنان ادامه دارد چنانکه وزیر بهداشت یمن تاکید کرد که ائتلاف متجاوز سعودی مسئول گسترش بیماری های واگیردار در یمن است.«طه المتوکل» وزیر بهداشت یمن اعلام کرد که ائتلاف متجاوز سعودی مسئول گسترش بیماری های واگیردار از جمله وبا در یمن است.
وی افزود: ما از تمام امکانات خود برای ممانعت از گسترش ویروس کرونا در یمن استفاده کردیم و دیدیم که در این خصوص موفق بودیم.المتوکل بیان کرد: ما در جریان تجاوزات ائتلاف سعودی علیه یمن ۸ دستگاه مخصوص پرتو درمانی تهیه کردیم این در حالی بود که در رژیم سابق این دستگاه ها تهیه نشده بود.
از سوی دیگر صلیب سرخ جهانی اعلام کرد که دو سوم مردم یمن از دسترسی به آب آشامیدنی سالم محروم هستند.این سازمان ادامه داد که به معنی درست‌تر، از هر ۳ یمنی، ۲ نفر نمی‌توانند به آب آشامیدنی سالم و خدمات بهداشتی دسترسی پیدا کنند.بر اساس گزارش این سازمان، با وجود ارائه ۸۰۰ هزار لیتر سوخت به شرکت آب و فاضلاب و بیمارستان الثوره در شهر الحدیده، اما هنوز به ارائه خدمات ضروری، نیاز هست.
خبر دیگر آنکه عضو شورای سیاسی جنبش انصار الله یمن تأکید کرد که کشور آمریکا منبع تروریسم است و دولت مستقر در این کشور نیز سیاست تروریستی در پیش گرفته است.«محمد علی الحوثی» عضو شورای سیاسی جنبش انصار الله یمن تأکید کرد که آمریکا، منبع تروریسم است.شبکه خبری الجزیره به نقل از الحوثی گزارش داد که سیاست دولت دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا، یک سیاست تروریستی است. وی تصریح کرد، سیاستهای دولت ترامپ، نشانگر بحران تفکر و یک رفتار محکوم است و «ما نیز حق پاسخگویی را برای خود محفوظ می‌دانیم». ریشه تحرکات آمریکا را در مواضع صهیونیست‌ها می‌توان یافت چنانکه روزنامه روزنامه جروزالم پست چاپ سرزمین اشغالی با ذکر اهمیت راهبردی «باب‌المندب» نوشت که جریان سعودی و غربی بر روی اینکه ارتش و کمیته‌های مرکزی یمن نباید بر این گذرگاه مسلط شوند، اتفاق نظر دارند.در این نوشتار آمده است: «با عادی‌سازی روابط اسرائیل با [برخی] کشورهای عربی، منافع اسرائیل بیش از پیش در جنگ یمن درگیر است. دو تن از اصلی‌ترین بازیگران عرصه یمن یعنی عربستان سعودی و امارات هستند. امارات از امضاء کنندگان توافق ابراهیم است و به احتمال قوی دولت سعودی نیز وارد روند عادی‌سازی روابط [با اسرائیل] شود.» لازم به ذکر براساس گزارش کمیته حقوق بشر یمن، حملات مستقیم متجاوزان به شهادت ۱۶۸۰۲ غیرنظامی از جمله ۳۷۵۳ کودک و ۲۳۶۱ زن و زخمی شدن ۱۹۳۷ نفر که در میان آنها ۴۰۳۶ کودک و ۲۹۹۴ زن وجود دارد و آواره شدن یک میلیون یمنی از منازل و خانه و کاشانه خود به مناطق دیگر شده است.طبق این گزارش؛ ۴۸۳ مرکز بهداشتی ویران و از کار افتاده و ۹۱ آمبولانس هدف قرار گرفته است و بیش از ۱۳۰۰ مرکز در معرض توقف قرار دارد.
بیش از ۷۵ هزار مریض نمی‌توانند برای معالجه به خارج از کشور به سبب بسته بودن فرودگاه صنعا بروند و بیش از ۴۲ هزار بیمار به سبب بسته بودن فرودگاه صنعا و عدم انتقال به خارج کشور فوت کرده‌اند.

کد مطلب: 116784
 
Share/Save/Bookmark