میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۰ ساعت ۲۱:۵۱
 
 
روز‌های سخت تهران در موج پنجم کرونا
شرایط کرونایی تهران وخیم است و تعطیلات هم نتوانست از موج آن بکاهد و به نظر می رسد موج پنجم کرونا در تهران نسبت به دیگر شهر‌های کشور وخیم‌تر ب
شرایط کرونایی تهران وخیم است و تعطیلات هم نتوانست از موج آن بکاهد و به نظر می رسد موج پنجم کرونا در تهران نسبت به دیگر شهر‌های کشور وخیم‌تر باشد.
با وجودی که تهران و البرز تا روز یکشنبه تعطیل شدند، اما این تعطیلات ۶ روزه نتوانست مانعی بر سر راه گسترش ویروس دلتای کرونا باشد، یکی از دلایل اصلی بی نتیجه ماندن اعمال تعطیلات رعایت نکردن شیوه نامه‌های بهداشتی از سوی مردم و اعمال نکردن قانون از سوی مسئولین ذیربط است.
این دو مؤلفه ارتباط مستقیم با هم دارد و هر گاه یکی از آن‌ها ناقص اجرا شود، همه تصمیمات گرفته شده نیز بی تأثیر و بی خاصیت خواهد شد، در آخرین روز تعطیلاتی که برای جلوگیری از گسترش ویروس کرونا اعمال شد، مسئولین در تناقض با تصمیمات گرفته شده و حتی در تضاد با نظرات یکدیگر سخن می‌گویند.
در آخرین روز تعطیلات کرونایی در تهران و البرز، حریرچی معاون وزیر بهداشت می‌گوید تعطیلات تأثیر بر جلوگیری از گسترش ویروس کرونا نداشته است و درصد رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی به ۴۰ درصد کاهش یافته از سوی دیگر قرار است از روز دوشنبه طرح ترافیک بار دیگر اعمال شود، محسنی بندپی استاندار تهران نیز گفته قرار نیست تعطیلات در تهران تمدید شود.
اما دکتر زالی فرمانده قرارگاه مقابله با کرونای استان تهران اعتقاد دارد که تعطیلات کمتر از ۱۰ روز برای مقابله با ویروس کرونا بی فایده است، در واقع دکتر زالی اعتقاد دارد که باید تعطلیلات بیشتر می‌شد تا تأثیر آن دیده شود.
تعطیلات از امروز به پایان می‌رسد و روال عادی به شهر تهران باز می‌گردد هر چند در این ۶ روز تعطیلی نیز تفاوتی با روز‌های غیر تعطیل وجود نداشت و مردم به مسافرت‌های خود رفتند و آن‌هایی هم که ماندند، در شهر حضور داشتند و به گشت و گذار خود پرداختند و در قبال مراکزی که باز بودند، اما باید تعطیل می‌شدند هیچ اعمال قانونی نشد همانگونه که برای مسافرت‌های غیر قانونی برخورد قاطعی صورت نگرفت.
با توجه به این که نه مردم دستورات و قوانین را رعایت می‌کنند و نه اصناف زیر بار می‌روند و نه ضابطین به طور کامل اعمال قانون می‌کنند، توقع ادامه تعطیلات بی مورد است، انوشیروان محسنی بندپی استاندار تهران با یادآوری اینکه تعطیلی شش‌روزه تهران بنا به دستور ستاد ملی کرونا است، گفت: بعید می‌دانم این تعطیلات تمدید شود.
وضعیت بیمارستان‌های تهران به مرز اشباع رسیده و جا برای پذیرش بیماران وجود ندارد، کمبود دارو رمیدسیور نیز در مراکز درمانی دیده شده، اما این دارو که بر روی بیماران بد حال کرونا تأثیر گذار است، در ناصر خسرو به وفور وجود دارد و می‌توان آن را با قیمت بالا تهیه کرد. چنین شرایطی نشان می‌دهد که دولت تدبیر و امید و ستاد ملی مقابله با کرونا نسبت به شرایط موجود بی تفاوت شده‌اند، یکی از دلایلی که دولت نسبت به برخی مسائل بی توجهی می‌کند نزدیک شدن به پایان دوره دولت تدبیر و امید است که البته بهانه درست و خوبی هم برای شانه خالی کردن از مسئولیت نیست.
در هر حال با توجه به شرایط موجود که برای دولت بعدی به ارث گذاشته شده، کار دولت بعدی برای مدیریت کرونا بسیار دشوار خواهد بود و نیازمند حضور و تلاش نیرو‌هایی است که بتوانند شرایط را تغییر دهند، روند واکسیناسیون را سرعت بخشند و به اوضاع بهداشت و درمان کشور سر و سامان دهند.
کد مطلب: 118980
 
Share/Save/Bookmark