میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۵ ارديبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۰۲:۵۷
 
 
پشت پرده اعدام‌های اخیر در عربستان آشکار شد
سناریوی وهابی - آمریکایی علیه وحدت جهان اسلام
سناریوی وهابی - آمریکایی علیه وحدت جهان اسلام
 

اقدامات وهابیون و آمریکا علیه وحدت جهان اسلام آن هم در زمانی که برای مقابله با تروریسم و رژیم صهیونیستی نیاز به وحدت دارد این روزها ابعاد جدیدتری گرفته چنانکه رژیم سعودی اقدام به اعدام دهها شیعه کرده است.
تفرقه میان شیعه و سنی از اهداف نظام سلطه است که همواره بویژه در مقاطع حساس زمانی پیگیری کرده است. وهابیون که حاکمیت عربستان را در دست گرفته‌اند در کنار امارات و بحرین نقشی اساسی را در این زمینه ایفا می کنند و به نوعی مهره آمریکا و صهیونیست‌ها علیه وحدت جهان اسلام شده‌اند. بازداشت و سرکوب شیعیان در این کشورها نمودی از این رفتارها است. در مقطع کنونی که جهان اسلام باید جشن پیروزی مقاومت بر تروریسم را برگزار کند و وحدتی سراسری در برابر اشغالگری رژیم صهیونیستی و سلطه گری آمریکا و اروپا در منطقه داشته باشد این رویه اختلاف افکنی ابعاد تازه‌ای گرفته است. وهابیون حاکم بر سعودی با با اعدام‌های هدفمند مامور اجرای این سناریو شده‌اند. عربستان سعودی سه‌شنبه از اعدام سی‌وهفت نفر در این کشور به جرم ارتکاب اقدامات تروریستی خبر داد اما معارضان سیاسی می‌گویند، اتهامات تروریستی پوششی برای حذف مخالفان است. فعالان شبکه‌های اجتماعی و کاربران اینترنتی عربستان سعودی می‌گویند که ۳۲ نفر از اعدام شدگان، شیعه و از منطقه قطیف، روحانی و طلاب علوم دینی منطقه شرقیه هستند. گروه «ثوار الشیخ الشهید النمر» هم شیعه بودن ۳۲ نفر از افراد اعدام‌شده را تائید کرده است.
سازمان عفو بین‌الملل در صفحه توییتر عربی خود نوشت: اعدام جمعی که عربستان سعودی اجرا کرد، دلیلی است هولناک بر اینکه زندگی‌ انسان‌ها نزد مقامات [سعودی] ارزشی ندارد؛ مقاماتی که مجازات همیشگی اعدام را ابزاری سیاسی کرده‌اند برای سرکوب معارضان یعنی اقلیت شیعه در کشور.این سازمان بین‌المللی «محاکمه» این افراد را «ظالمانه» توصیف کرد و برخی از آن محاکمه‌ها را «غیرقانونی»‌ دانست. به گفته عفو بین‌الملل، عربستان سعودی از ابتدای سال جاری میلادی (از دی ماه ۹۷ تاکنون) ۱۰۴ نفر را اعدام کرده است. عفو بین‌الملل با مجازات اعدام با هر جرم یا جنایتی مخالف است.سازمان ملل از ۳۰ هزار زندانی سیاسی در عربستان خبر داده و غرب در برابر آن سکوت کرده است در این میان سکوت نهادهای مدعی حقوق بشر غربی در قبال سرکوب گری و جنایات سعودی در حالی که علیه سایر کشورها به پرونده سازی می پردازند واهی بودن ادعای حقوق بشر غربی است. کشتار یمن نمودی از اقدام سعودی علیه بشریت است که غرب از آن حمایت می کند.اعدام ها و جنایات سعودی در حالی است که به حمایت انگلیس، عربستان در راس شورای حقوق بشر قرار گرفت. روزنامه آمریکایی «یو اس ای تودی» در خصوص یکی از این افراد اعدام شده نوشت، نوجوانی که عربستان سعودی، او را دستگیر کرده بود، در حال آماده شدن برای ورود به دانشگاه «میشیگان غربی» بود که روز سه‌شنبه، عربستان سعودی وی را گردن زد.
در همین حال سعید شهابی از فعالان بحرینی در توئیتی نوشت: چه بسا برای زدن سرهای ۳۷ نفر از شهروندانی که اغلب آنان از اهالی منطقه شرقی بودند، از همان اره ای استفاده شد که جلادان محمد بن سلمان برای قطعه قطعه کردن جسد جمال خاشقجی از آن استفاده کردند. قتل عام انسان ها، خصلت طغیانگران و تروریست هاست... از جزیره عربی گرفته تا نیوزیلند و سریلانکا و این تنها انسان است که با هر دین و رنگی قربانی است. رئیس سازمان حقوق بشر اروپایی-سعودی نیز با اشاره به بی اعتنایی حکومت آل سعود به درخواست های مکرر سازمان ملل و نهادهای حقوق بشری برای متوقف کردن اجرای حکم اعدام های اخیر، تأکید کرد پادشاه سعودی و پسرش با دلگرمی به حمایت های آمریکا راه را برای ارتکاب جنایت های داخلی و خارجی بیشتر هموار می بینند.
روزنامه «نیویورک‌تایمز» در گزارشی با موضوع اعدام دسته‌جمعی ۳۷ نفر در عربستان سعودی، نوشته است که اغلب این افراد از اقلیت شیعه بوده‌اند و در مورد منصفانه بودن روند رسیدگی به پرونده‌های آن‌ها تردید جدی وجود دارد. این روزنامه به نقل از سازمان‌های حامی حقوق بشر نوشته است: «دستکم ۳۳ نفر از کسانی که اعدام شدند، متعلق به اقلیت شیعه پادشاهی سنی سعودی بوده‌اند و سازمان‌های حقوق بشری در مورد منصفانه بودن محاکمه آن‌ها ابراز تردید کرده‌اند.» «آدام کوگل» که در سازمان دیده‌بان حقوق بشر پرونده عربستان سعودی را دنبال می‌کند، می‌گوید احکام صادر شده برای این افراد صرفا بر اساس «اعترافاتی» بوده که این زندانیان بعدا صحت آنها را رد کرده و گفته‌اند که تحت شکنجه مجبور به چنین اعترافاتی شده‌اند. همزمان با اعلام خبر اعدام ۳۷ تن از مخالفان رژیم سعودی ، شهر قطیف شاهد حضور وسیع مأموران امنیتی است. البته برخی ناظران سیاسی این اعدام‌ها را عقده گشایی سعودی نیز دانسته‌اند چرا در جنگ یمن هر روز با شکست جدیدی مواجه می شود. دیروز ارتش و کمیته های مردمی یمن با شلیک موشک بالستیک «قاصف ۲K» مواضع سعودی در شهر مرزی عسیر را هدف قرار دادند.

کد مطلب: 108585
 
Share/Save/Bookmark