میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان خبر
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۲۲:۵۰
 
 
کشمیر همچنان در وضعیت فوق‌العاده

در آستانه فرا رسیدن عید سعید قربان مقامات هند اعمال محدویت در بخش‌هایی از کشمیر را دوباره برقرار کردند.
مقامات هند بیم آن را دارند که ساکنان منطقه کشمیر به تصمیم دولت در زمینه لغو برخی حقوق این منطقه از جمله خودمختاری، مجددا اعتراض کنند. دولت هند با قطع خطوط ارتباطی، دستگیری بیش از ۳۰۰ نفر از سران و فعالان سیاسی، اعلام منع آمد و شد و استقرار نیروهای پلیس در منطقه محدویت‌هایی را علیه اهالی مسلمان کشمیر اعمال کرد.
دو روز بعد از اعلام تصمیم دولت هند برای لغو خودمختاری جامو و کشمیر و اعمال مقررات منع آمد و شد، طی درگیری‌ها در بزرگ‌ترین شهر جامو و کشمیر حداقل یک نفر کشته و ۶ تن زخمی شدند. در حالی که روزهای اخیر اخبار از کاهش محدویت‌ها در این منطقه حکایت داشت، اما اینک گزارش‌ها از اعمال مجدد محدودیت در بخش‌هایی از شهر «سریناگار» و تقاضا از مردم برای ماندن در منازل حکایت دارد. گفته می‌شود که پلیس در برخی مسیرها منتهی به میدان قدیم شهر، مکان شکل‌گیری اعتراض‌های مردمی و برخی خیابان‌های مرکز شهر تجمع کرده است.
به نوشته رویترز، مقامات منطقه اینک در حال بحث و گفت‌وگو در زمینه نحوه برگزاری عید قربان هستند. هزاران مسلمان کشمیری به طور سنتی در روز عید قربان در مساجد شهر سرینگار حضور می یابند. همزمان با تشدید تنش در منطقه «کشمیر»، وزیر خارجه هند راهی چین شده تا با مقام‌های این کشور درباره بحران اخیر رایزنی کند.
در حالی که تصویب یک قانون تازه در هند به تشدید بحران در منطقه مورد مناقشه «کشمیر» دامن زده، «سابراهمانیام جیشانکار» وزیر خارجه هند به چین سفر کرده است. شاه محمود قریشی، وزیر امور خارجه پاکستان با انتقاد از تحولات اخیر در منطقه کشمیر گفت اسلام‌آباد این موضوع را در شورای امنیت سازمان ملل مطرح خواهد کرد. قریشی در ابتدا با اشاره به سفرش به چین گفت: ما تلاش کرده ایم که نظرات خود را به جامعه بین المللی منتقل کنیم. کمیته اتحاد ملی تصمیمات خود را پیش از حمایت کابینه گرفته است.

کد مطلب: 110320
 
Share/Save/Bookmark