میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۸ تير ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۲۵
 
 
مروری بر اخبار امروز
صحنه جهانی گویا نمی‌خواهد رنگ آرامش بگیرد چنانکه در تحولات روزهای اخیر عرصه بین‌الملل تحولات...

صحنه جهانی گویا نمی‌خواهد رنگ آرامش بگیرد چنانکه در تحولات روزهای اخیر عرصه بین‌الملل تحولات قابل توجهی مشاهده می‌شود. قدس و مسجدالاقصی هم‌چنان ناآرام است و طی درگیری‌های بیش از ۲۰ فلسطینی زخمی شدند در حالی که فاجعه انسانی در غزه هر روز ابعاد گسترده‌تری می‌گیرد. از سوی دیگر کمیته بین‌المللی صلیب سرخ اعلام کرد که تاکنون ۳۰۲ هزار و ۴۸۸ نفر دست کم به این بیماری مبتلا شدند که از این میان ۱۷۱۳ یمنی جان خود را از دست دادند. «روبرن ماردینی» مدیر منطقه‌ای خاورمیانه در صلیب سرخ اعلام کرد که «روزانه دست کم ۷ هزار نفر در یمن وبا می‌گیرند.»
از سوریه نیز خبر می‌رسد نیروهای دولتی سوریه در عملیاتی در استان لاذقیه، یک انبار با بیش از ۳۰ سامانه موشکی ضد تانک آمریکایی کشف کردند. یک وبگاه ضد جنگ در آمریکا نوشت که کاخ سفید نام «القاعده» در سوریه را از فهرست تروریسم خود حذف کرده است. در عراق نیز کمیته گرامیداشت شهدای پایگاه اسپایکر در عراق از کشف ۱۸ جسد دیگر قربانیان این پایگاه در منطقه تکریت خبر داد. در همین حال پیش از این نیز از عراق خبر رسید در حملات ائتلاف به اصطلاح ضد داعش آمریکا به موصل یک هزار نفر غیر نظامی قربانی شده‌اند. از افغانستان سرزمین دیگری که سراسر بحران و ناامنی شده خبر می‌رسد شمار تلفات غیرنظامیان افغان براثر حملات هوایی نظامیان آمریکایی ۴۳ درصد افزایش یافته است.
اما میانمار سرزمین دیگری است که این روزها دورانی فاجعه بار را سپری می‌کند چنانکه سازمان ملل متحد ضمن ابراز نگرانی درباره وضعیت مسلمانان روهینگیا اعلام کرد که به موجب خشونت‌های ارتش میانمار بیش از ۸۰ هزار کودک مسلمان در آستانه قحطی و گرسنگی قرار گرفته‌اند. جالب توجه آنکه مشاور امنیتی «آنگ سان سو چی»، رهبر موقت میانمار، در گفت وگو با مقامات و دیپلمات‌های سازمان ملل متحد مدعی شد ماموریت این سازمان برای بررسی اتهامات تجاوز، کشتار و شکنجه‌ مسلمانان روهینگیا فقط باعث تشدید مشکلات در ایالت غربی راخین می‌شود. منطقه کشمیر یا همان مرکز مسلمان‌نشین هند نیز این روزها درگیر تنش‌های گسترده میان نیروهای امنیتی و مردم است. در بحرین و عربستان نیز بازداشت و سرکوب مردم به شدت افزایش یافته است.
مجموع این بحران‌ها در حالی روی داده که چند اصل مهم در آنها مشاهده می‌شود. از یک سو محور تمام این بحران‌ها آمریکاست که به صورت مستقیم و یا با حمایت از سرکوب‌گران و تروریست‌ها در این جنایات ایفای نقش می‌کنند و از سوی دیگر سکوت سازمان ملل و مدعیان حقوق بشر بویژه در غرب هستند که زمینه‌ساز چنین جنایت‌هایی می‌شوند. در این میان با توجه ماهیت اسلامی قربانیانی که از آنها نام برده شد تکلیف جهان اسلام آن است که با یکپارچگی و وحدت در برابر این بحران‌های انسانی موضع‌گیری کرده و در کنار حمایت از این قربانیان به مقابله با ریشه اصلی بحران یعنی آمریکا و البته محکوم‌سازی سکوت و رفتارهای مغرضانه نهادهای بین‌المللی و حقوق بشری پرداخته تا ضمن حل بحران‌های جهان اسلام به عنوان پیشگامان صلح در عرصه جهانی جایگاهی بیابند.

کد مطلب: 100123
, مولف : قاسم غفوري
 
Share/Save/Bookmark