میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۳ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۰۵:۵۶
 
 
امارات در قامت بحران‌ساز

محمد بن‌زاید آل‌نهیان ولیعهد امارات شاید بتوان گفت که همچون همتای عربستانی خود به دنبال قدرت‌طلبی مطلقه است و در این راه نیز از هیچ اقدامی فروگذار نیست. بخشی از سیاست‌های وی در عرصه داخلی امارات است که مانند بن‌سلمان به دنبال برخی اصلاحات ساختاری و البته حذف مخالفان از میدان است. بعد دیگر رفتارهای وی در چارچوب رفتارهای منطقه‌ای امارات قابل تعریف است که در دو محور همراهی با عربستان و آمریکا قابل بررسی است. اولا امارات سعی دارد تا خود را همتراز عربستان معرفی کرده و نقشی محوری را در بحران‌های منطقه داشته باشد.
اقدام برای اجرای تحریم علیه قطر و نیز مشارکت گسترده در بحران یمن که به کشتار سراسری در این کشور منجر شده و البته بازی در عرصه ایران‌هراسی و مقابله با جبهه مقاومت از محورهای این طراحی است. امارات در بحران سوریه و اقدام علیه حزب‌الله لبنان به صورت مستقیم و حمایت از تروریسم و البته اقدام در قالب شورای همکاری خلیج‌فارس و اتحادیه عرب و سازمان همکاری و اسلامی نیز به بازیگری منفی در منطقه می‌پردازد. ثانیا امارات به دنبال بهره‌گیری از خواسته‌های آمریکا در منطقه است.
در حالی امارات سال‌هاست که پایگاه نظامی فرانسه در منطقه شده که به شدت در راستای اهداف آمریکا گام بر می‌دارد. خرید‌های تسلیحاتی از آمریکا در قالب ادعای مقابله با ایران و البته جنگ یمن بخشی از این سیاست است. نکته مهم در رفتارهای امارات را تحرکات آن علیه فلسطین و همگرایی با رژیم صهیونیستی تشکیل می‌دهد. اسناد نشان می‌دهد امارات رویکردهای گسترده‌ای به روابط پنهان و آشکار با رژیم صهیونیستی دارد چنانکه در نمایشگاه‌های نظامی و اقتصادی برگزار شده در امارات، شرکت‌های صهیونیستی حضور داشته‌اند و حتی برخی خبرها از سفر نتانیاهو به امارات حکایت دارد. تامین منابع انرژی صهیونیست‌ها و نیز اقدام علیه غزه از دیگر رفتارهای امارات است.
لازم به ذکر است امارات در زمان حملات ناتو به لیبی نیز مشارکت داشته و هدف آن نیز سرنگونی قذافی و خدمت به غرب بوده است در همین حال امارات نیم نگاهی نیز به افغانستان دارد و سعی کرده تا در قابل مقابله با تروریسم در کنار ناتو ایفای نقش داشته باشد. به هر تقدیر در چارچوب رفتارهای امارات در منطقه می‌توان گفت که این کشور بیش از هر چیز در اندیشه تبدیل شدن به قدرتی منطقه‌ای است هر چند که جز در عرصه اقتصادی در سایر بخش‌ها از چنین توانی برخوردار نبوده و لذا تحت سایه عربستان و آمریکا و بویژه در قالب ایفای نقش مهم در پروژه ایران‌هراسی با محوریت ادعاهای واهی علیه جزایر سه‌گانه ایران به دنبال این رویاها است. 

نویسنده: علی تتماج

کد مطلب: 104624
 
Share/Save/Bookmark