میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : جمعه ۲۷ تير ۱۳۹۹ ساعت ۲۳:۳۵
 
 
#زنان#کودکان
حقوق زنان و حقوق کودکان واژگانی هستند که صدها کتاب و مقاله و قانون برایشان به نگارش در آمده‌اند و گاه و بی‌‌گاه...

حقوق زنان و حقوق کودکان واژگانی هستند که صدها کتاب و مقاله و قانون برایشان به نگارش در آمده‌اند و گاه و بی‌‌گاه نیز با این محتوا اجلاس‌ها و سمینارها برگزار شده و کارشناسان و ان جی او ها در وصفش سخن‌ها گفته‌اند. اماهنوز که هنوز است یک سوال بی پاسخ است و آن اینکه کدام زنان از حقوق زن حق برخوردار شدن دارند و کدام کودکان می‌توانند از حقوق کودک بهره مند شوند؟ آیا حقوق زن برای همه زنان جهان برابر است؟ آیا حقوق کودک شامل همه کودکان جهان می‌شود؟ پاسخ این سوال چیست؟ پاسخ این سوال را در مروری بر آنچه در دنیای واقعی در گذر است می‌توان یافت.
برای قتل دختری به دست پدرش هشتگ اعدامش کشید# به پا می‌شود و فضای مجازی پر می شود از ناله و نفرین علیه اسلام و شرع و دین و همه پای کارند برای آنچه درد و رنج دین برای زنان و دختران نامیده می‌شود و یا هشتگ آزادش کشید# به پا می شود وقتی خبری با عنوان حال بد فلان زن زندانی که به جرم اقدام علیه امنیت ملی در زندان است. کاری با درست و غلط بودن این رفتارها نداریم، کاری به چرایی این هشتک ها و یا اینکه درست است یا نادرست نداریم و اینکه هر کس با چه نگاهی به این هشتک‌زدن‌ها می‌پردازد اما این سوالات که در زیر می اید پاسخی برایشان یافت نشده است.
چگونه است که زنان باردار راخین با سرنیزه ارتش میانمار شکمهایشان دریده می‌شود و هشتکی برای آنها به پا نمی شود؟ چگونه است که دختر بچه‌های راخین زنده زنده سوزانده می‌شوند و هشتکی برای آنها ثبت نمی‌شود؟ چگونه است که زنان در کفریای سوریه به دست داعش تحت فرمان آمریکا به کنیزی برده می‌شوند و صدایی برای مظلومیت آنها به پا نمی‌شود؟ چگونه است که کودکان در نبل الزهرا سوریه به دست همان داعشیان تکه تکه می شوند و کسی هشتکی برای آنها نمی سازد؟ چگونه است زنان و کودکان سنجاری در عراق آواره و بی خانمان می‌شوند و یا برای کنیزی و بردگی به فروش می رسند اما هیچ کس نمی‌گویند چرا؟ چرا در فلسطین صدها زن در زندان‌های اسرائیل سالهاست که تحت شکنجه و تجاوز به سر می برند اما هیچ فریادی برای ازادی آنها بلند نمی‌شود؟ چرا هزاران کودک در غزه با ترس بمباران فسفری و شیمیایی اشغالگران روز را شب می‌کنند و با چشمان بهت زده چشم به در دارند که ایا پدرانشان به خانه باز می‌گیرند یا خیر اما هیچ نهادی و هیچ کس در جهان برای رنج آنها هشتک به راه نمی‌اندازد؟ در تمام جهان زندانی کردن کودکان به عنوان اسیر جنگی جرم است اما کودکان فلسطینی در زندان‌های اسرائیل دوران اسارت را می‌گذرانند و حتی بعضی از آنها در همان زندان‌ها به دنیا آمده‌اند و هرگز دنیای بیرون را ندیده‌اند، چرا کسی برای این کودکان هشتک به پا نکرده است؟ دو روز پیش ائتلاف آمریکایی- سعودی یک عروسی را در یمن بمباران کردند. مراسمی زنان که ۳۵ شهید و زخمی بر جای گذاشت که ۱۶ نفر آنها زن و کودک بودند. آنها بخشی از جامعه زنان و کودکان یمنی بودند که ۵ سال است که زیر آتش جنگنده‌های سعودی هر روز تعدادی از آنها جان خویش را از دست می‌دهند. گناه این زنان چه بود که چنین قتل عام شدند؟ گناه آن کودکان پاک و معصوم چه بود که برای لحظه‌ای شادی در مراسم عروسی گردهم آمده بودند؟ اما چرا برای این زنان و کودکان یمنی نیز هشتگی به پا نشد! ؟ آن مدعیان حقوق زن و کودک برای هیچ کدام از اینها هشتکی به راه نیانداختند، آن سلبریتی‌هایی که فریاد دل نازکی و احساسی بودن سر می‌دهند و از روح لطف خود می‌گویند هیچ هشتگی برای اینان به بپا نکردند و اشکی که هیچ، حتی ابراز تاسفی هم نکردند.!!
اینها سوالاتی که سالهاست برای آنها هیچ پاسخی داده نشده است. نه مدعیان حقوق بشر، نه مدعیان حقوق زنان و کودکان، نه ان جی اوهای به اصطلاح بشر دوستانه، نه سلبریتی‌ها و نه ... !!
#زنان و کودکان راخین#زنان و کودکان کفریا و نبل الزهرا#زنان و کودکان سنجار#زنان و کودکان فلسطین#زنان و کودکان یمن#زنان و کودکان.... 

نویسنده: قاسم غفوری

کد مطلب: 114524
 
Share/Save/Bookmark