میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی ورزش گزارش
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۵ خرداد ۱۳۹۳ ساعت ۲۳:۴۹
 
 
پایان هشت سال انتظار
همه به این تیم امیدوارند

ایران – نیجریه
داور: کارلوس ورا (اکوادور)
ورزشگاه: بائیکسادا شهر کوریتیبا
ساعت: ۲۳:۳۰ به وقت ایران
کی‌روش و شاگردانش به بزرگ‌ترین آوردگاه فوتبالی جهان در برزیل رسیده‌اند؛ جایی که آرزوی ایرانی‌ها در غیرت و تعصب آنها خلاصه می‌شود و بس. همه به این تیم امیدوارند. تیمی بدون حاشیه و البته مصمم برای خلق شگفتی.
هشت سال انتظار امشب به پایان می‌رسد. تیم‌ملی ایران که برای نجات یوزپلنگ ایرانی از خطر انقراض قرار است با پیراهن‌هایی منقش به این حیوان به میدان برود، کار خود را با حمله به قلمروی عقاب‌ها آغاز می‌کند.
تیم‌ملی فوتبال ایران در اولین دیدار خود در جام‌جهانی بیستم برابر نیجریه قهرمان جام ملت‌های آفریقا در سال ۲۰۱۳ قرار خواهد گرفت. ایرانی‌ها برای دیدن تیم‌شان در جام‌جهانی ۸ سال صبر کرده‌اند و حالا باید در نخستین گام به مصاف نیجریه بروند.
دیدار نخست برای ایران همچنان که کارشناسان، بازیکنان و خود کی‌روش تاکید کرده اهمیت بسیار زیادی دارد. ایران تاکنون در هر سه دوره‌ای که در جام‌جهانی حضور داشته، در بازی اول شکست خورده است. اتفاقی که اگر این‌بار نیفتد می‌توان به صعود ایران از گروه امید بست.
ملی‌پوشان ایران تمرینات بسیار شادابی را پشت سر گذاشته‌اند و جو مثبتی بر تیم حاکم است. تنها هاشم بیگ‌زاده است که با وجود تلاش زیاد پزشکان نتوانست خودش را به بازی اول برساند.
تیم‌ملی فوتبال ایران چهارمین حضورش را در جام‌جهانی تجربه می‌کند. این تیم پیش از این سه بار در جام‌جهانی حضور داشته است اما نتوانسته از گروه خود به مرحله بعد صعود کند. ملی‌پوشان فوتبال ایران در ۹ دیدار خود در جام‌جهانی به یک پیروزی، دو تساوی و شش شکست دست یافته است. تنها برد ایران در تاریخ جام‌جهانی در سال ۹۸ برابر آمریکا بدست آمد که شاگردان جلال طالبی موفق شدند با نتیجه ۲ بر یک آمریکا را از پیش‌روی بردارند.
دیدار ایران و نیجریه اهمیت زیادی برای هر دو تیم دارد. تیم‌ملی ایران در جام‌های جهانی ۹۸ و ۲۰۰۶ در حالی برابر یوگوسلاوی و مکزیک شکست خورد که می‌توانست بازنده از زمین بیرون نرود.
تیم‌ملی ایران پس از ناکامی در صعود به جام‌جهانی ۲۰۱۰ آفریقای جنوبی در جام ملت‌های آسیا با افشین قطبی در مرحله یک چهارم نهایی برابر کره جنوبی شکست خورد و این پایانی بر دوران قطبی در تیم‌ملی ایران بود. فدراسیون فوتبال ایران پس از گزینه‌های زیاد در نهایت کارلوس کی‌روش را به عنوان سرمربی تیم‌ملی ایران در سال ۲۰۱۱ انتخاب کردند. مهم‌ترین ماموریت کی‌روش از همان روز نخست بردن ایران به جام‌جهانی ۲۰۱۴ بود. ایران در انتخابی جام‌جهانی و در مرحله نهایی با تیم‌های کره جنوبی، قطر، لبنان و ازبکستان هم‌گروه شد. ایران بازی‌های خودش را در انتخابی جام‌جهانی خوب شروع نکرد اما در نهایت موفق شد به عنوان تیم صدرنشین از گروه خود به جام‌جهانی راه یابد.
ایران اکنون با کارلوس کی‌روش چهارمین حضور در جام‌جهانی را تجربه می‌کند و امیدوار است بتواند برای اولین‌بار کار بزرگی انجام دهد و از گروه خود به مرحله بعد جام‌جهانی صعود کند.
نیجریه حریف امشب تیم‌ملی کشورمان یکی از تیم‌های قدرتمند قاره آفریقا است. این تیم اولین‌بار در جام‌جهانی ۹۴ آمریکا توانست جواز حضور در جام‌جهانی را بدست آورد. نیجریه پس از آن غیر از جام‌جهانی ۲۰۰۶ آلمان در بقیه دوره‌های جام‌جهانی حاضر بود. بهترین عملکرد نیجریه در جام‌جهانی به جام‌های جهانی ۹۴ و ۹۸ بر می‌گردد که این تیم به دور دوم جام‌جهانی صعود کرد.
عقاب‌های قاره آفریقا همچنین هفده‌بار در جام ملت‌های آفریقا حاضر بودند که موفق شدند سه بار در سال‌های ۱۹۸۰، ۱۹۹۴ و ۲۰۱۳ به قهرمانی در این رقابت‌ها دست یابد. نیجریه نیز همانند ایران از سال ۲۰۱۱ با استفان کشی کار می‌کند.
کشی ۵۲ ساله یکی از بهترین مربی‌های قاره آفریقا است که در سال ۲۰۱۳ موفق شد عنوان برترین مربی قاره را به خود اختصاص دهد.
نیجریه در انتخابی جام‌جهانی موفق شد در مرحله نخست بالاتر از تیم‌های مالاوی، نامیبیا و کنیا به مرحله بعد صعود کند و در مرحله بعد نیز با برتری ۴ بر یک برابر اتیوپی به جام‌جهانی راه یابد.
از جمله بازیکنان بزرگ تیم‌ملی نیجریه می‌توان به ونسان انیاما دروازه‌بان این تیم، جوزف یوبو در خط دفاع، یان اوبی میکل در خط هافبک و امانوئل امنیکه در خط حمله اشاره کرد.
تیم‌ملی ایران تاکنون یک‌بار با تیم‌های آفریقایی در جام‌جهانی بازی کرده است که به سال ۲۰۰۶ بر می‌گردد جایی که ایران در دیداری تشریفاتی در شهر لایپزیک برابر آنگولا به تساوی یک بر یک رسید.
ایران و نیجریه تاکنون یک‌بار برابر هم به میدان رفتند که نیجریه موفق شده در آن به پیروزی برسد. نیجریه در سال ۱۹۹۷ با هدایت بورا میلوتینوویچ در جام کارلسبرگ که در هنگ‌کنگ برگزار می‌شد، موفق شد با یک گل ایران را شکست دهد. تک گل مسابقه را بازیکنی ۱۸ ساله به نام احمد گاربا به ثمر رساند.
در آخرین رده‌بندی فیفا تیم‌های ملی ایران و نیجریه در رده‌های ۴۳ و ۴۴ این رده‌بندی قرار گرفتند تا به این ترتیب همسایه‌های رده‌بندی فیفا نخستین دیدار خود در جام‌جهانی را با یکدیگر برگزار کنند.
تیم‌ملی نیجریه در رده‌‌بندی فیفا در آپریل ۱۹۹۴ با قرار گرفتن در رده پنجم رده‌بندی بهترین عنوان و در نوامبر ۱۹۹۹ با قرار گرفتن در رده ۸۲ جهان بدترین عنوان خود در این فهرست را به ثبت رسانده است.
کارلوس کی‌روش، به دفعات پیش از این در گفت‌و‌گوهای خود با خبرنگاران دیدار اول تیم‌ملی در جام‌جهانی را دیداری حیاتی قلمداد کرده و بارها گفته بود که این دیدار تمام جام‌جهانی ایران است.
بر همین اساس نیز بیشتر برنامه‌های تیم‌ملی مبتنی بر این دیدار برنامه‌ریزی شده و حریفان تدارکاتی نیز به بر‌اساس شبیه‌سازی دیدار با نیجریه انتخاب شدند.
حالا زمان دیدار با نیجریه‌ واقعی فرا رسیده و شاگردان کی‌روش باید تمام آموخته‌های فنی خود را در این دیدار به کار بگیرند تا با خوش‌بینی بتوان به دومین پیروزی تیم‌ملی ایران در ادوار جام‌جهانی امیدوار بود.

کد مطلب: 87712
 
Share/Save/Bookmark