میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی ورزش گزارش
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۲ ساعت ۲۱:۴۷
 
 
فولاد و تراکتور به گلزنی و پرسپولیس به استحکام دفاعی می‌‌بالند
استقلال در حال اوج‌‌ گیری
استقلال در حال اوج‌‌ گیری
 

تیم‌های فولاد و تراکتور‌سازی به توان تهاجمی و پرسپولیس به استحکام دفاعی می‌بالند و قهرمان فصل گذشته خود را در حالت اوج‌ گیری در دو عرصه حمله و دفاع می‌بیند.
در شرایطی که انجام دو بازی ملی،‌ لیگ برتر ایران را پس از گذشت ۱۴، ۱۵ هفته دچار وقفه کرده و تا پایان رسمی نیم فصل نخست لیگ ایران، تنها یک بازی (مصاف استقلال و ملوان) باقی مانده، تحولاتی در زمینه آمارهای به جای مانده در امور گلزنی و دفاع مسابقات فصل جاری، ‌رخ داده است.
بر همین اساس دو تیم صنعتی و شهرستانی کشورمان،‌ در بخش هجومی از سایرین عملکرد بهتری داشته اند. ضمن آنکه پرسپولیس عنوان قهرمانی نیم فصل خود را عمدتا با اتکا به توان دفاعی مطلوب خود کسب کرده است.
همچنین استقلال تهران که فصل گذشته با توجه به قدرت دفاعی در کنار توان هجومی، ‌عنوان قهرمانی را کسب کرد، در واپسین روزهای دور رفت لیگ، خود را بالا کشیده است.

دو تیم شهرستانی، صاحب بهترین خطوط حمله
به گزارش فارس، در شرایطی که قبل از دو بازی تیم ملی ایران مقابل تایلند و لبنان در مرحله مقدماتی جام ملت‌های آسیا، دور رفت لیگ برتر «درعمل» ‌به آخر رسید، فولاد خوزستان و تراکتورسازی تبریز صاحب بیشترین آمار گل زده و بهترین خطوط حمله هستند.
این دو تیم تا به اینجای فصل، موفق شده‌اند ۲۲ مرتبه توپ را از خط دروازه حریفان عبور داده و قدرتمند‌ترین خط حمله لیگ برتر باشند.
با توجه به آمار میانگین گل زده دو تیم شمالی و جنوبی کشورمان که کمتر از ۲ گل زده در یک دیداراست رقمی به عنوان میانگین گل زده آشکار می‌شود که با توجه به حضور گسترده مهاجمین خوب کشورمان در این تیم‌ها در گذشته، ‌تا حدی تامل برانگیز بوده و اندکی نگران کننده است.
به این خاطر است که براساس آمار می‌توان گفت میانگین گل زده دو تیم تمام هجومی فوتبال لیگ ایران، ۱.۴۷ گل زده در هر بازی است.
آمار و ارقام موجود می‌گوید پرگل ترین پیروزی‌های فولاد،‌ برد ۳ بر یک مقابل داماش (هفته چهارم)، ۳ بر ۲ مقابل استقلال خوزستان (هفته ششم) و ۴ بر یک مقابل سایپا (هفته دهم)، بوده است. فولادی‌ها در هفته اول، دوازدهم و چهاردهم نتوانستند به حریفان گلی بزنند.
همینطور بهترین بردهای تراکتورسازان، پیروزی ۴ بر ۲ خارج از خانه مقابل ذوب‌آهن اصفهان (هفته سوم)، برد ۳ بر یک خارج از خانه مقابل صبا قم (هفته هشتم)، برد ۴ بر یک در خانه استقلال خوزستان (هفته پانزدهم) بوده است. در هفته‌های اول، پنجم، ششم و دهم نیز بازیکنان این تیم نتوانستند به حریفان گلی بزنند.

نفت تهران، دومین تیم برتر لیگ در کار حمله
عنوان دومین تیم برتر هجومی لیگ فوتبال ایران به تیمی از تهران تعلق می‌گیرد. البته برخلاف تمام انتظارات، ‌این نماینده تهرانی، استقلال یا پرسپولیس نیست. بلکه نفت نام دارد.
این تیم توانسته ۲۰ گل زده در ۱۵ بازی به نام خود ثبت کند. به همین دلیل میانگین گل زده «نفتی‌ها» ۱.۳۳ گل در هر بازی بوده است.

استقلال، سومین خط حمله برتر لیگ ایران
تیم استقلال که مدت‌ها به خاطر تمرکز روی بازی‌های لیگ قهرمانان آسیا و عدم انجام بازی‌های عقب افتاده خود در لیگ برتر، از جمع هجومی‌ترین تیم‌های لیگ امسال ایران فاصله گرفته بود، با انجام بازی‌های عقب مانده، توانست خود را باردیگر به جمع بزرگان خط آتش نزدیک کند.
شاگردان امیر قلعه‌نویی موفق شدند با گلی که به تراکتورسازان در تبریز زدند،‌ به رکورد ۱۹ گل زده رسیده و صاحب میانگین ۱.۳۶ در ۱۴ بازی شوند.

پرسپولیس، همچنان بهترین خط دفاع
با انجام پیکارهای هفته پانزدهم، پرسپولیس که از ابتدای فصل جاری، توجه ویژه‌ای به خط دفاع خود داشته، همچنان عنوان بهترین خط دفاع لیگ برتر ایران را به خود اختصاص داده‌اند.
سرخ‌پوشان که امسال زیر نظر علی دایی هدایت می‌شوند و اکنون صدرنشین مسابقات هستند، در ۱۵ بازی تنها ۶ گل دریافت کردند. این امر نشان می‌دهد میانگین گل خورده تیم پرطرفدار تهرانی ۰.۴ گل در هر بازی است. شاگردان سرخ‌پوش دایی، در ۱۰ بازی گلی دریافت نکردند و سنگین‌ترین باخت خود را هفته دهم کسب کردند که در اصفهان ۲ بر صفر از سپاهان شکست خوردند.

سپاهان در رده دوم بهترین خط دفاع
عنوان دومین خط دفاع مستحکم کنونی لیگ برتر ایران به سپاهان اصفهان تعلق می‌گیرد. تیم زلاتکو کرانچار در ۱۵ بازی ۱۱ گل دریافت کرده که میانگین گل خورده ۰.۷۳ از خود به جای گذاشته است. باشگاه سپاهان برای تقویت تیم خود در نیم‌فصل خواهان جذب سیدمحمدمهدی سیدصالحی بازیکن پرسپولیس و رضا نوروزی مهاجم نفت تهران شد.
باشگاه سپاهان با ارسال نامه به باشگاه نفت تهران خواهان جذب رضا نوروزی شد تا در صورت صلاحدید مسئولان این تیم رضایت‌نامه نوروزی را صادر کنند.
همچنین سپاهان نامه ای مشابه به باشگاه پرسپولیس خواهان جذب سید مهدی سید صالحی شد. در این نامه محمد ترابیان از محمد رویانیان درخواست کرده تا در صورت امکان رضایت‌نامه سید صالحی مهاجم فعلی تیم فوتبال پرسپولیس را برای باشگاه سپاهان صادر کند.
سومین تیم قدرتمند در دفاع لیگ این روزهای ایران، سایپا کرج است. تیمی که در ۱۵ بازی ۱۲ گل خورده است. تیم تحت هدایت انگین فیرات اکنون صاحب میانگین گل خورده ۰.۸ در هر بازی است.

قهرمان فصل قبل به جمع بهترین‌های دفاع بازمی‌گردد
از جمله آخرین تحولات صورت گرفته در جمع بهترین تیم‌های باشگاهی ایران به لحاظ ساختار دفاعی، صعود استقلال تهران به پله‌‌های بالای جدول است.
آبی‌پوشان که فصل گذشته با ایجاد کمربندی کاملا مستحکم، بنیان قهرمانی لیگ برتر خود را ریختند و حتی صاحب بیشترین سهم مدافع در تیم ملی کشورمان شدند، مدت‌ها به خاطر عدم ثبات دفاعی از جمع بهترین‌های این رده فاصله داشتند.
اما بازی‌های اخیر تیم امیر قلعه نویی باعث شدند تا این تیم پس از ۱۴ بازی انجام داده، صاحب رکورد ۱۴ گل خورده شده و میانگین گل خورده ۱ در هربازی را از خود به جای گذارد. استقلالی‌ها به این ترتیب هم اکنون تا رده پنجم فهرست بهترین تیم‌های کشورمان در دفاع خود را بالا کشیده اند.

کد مطلب: 84562
 
Share/Save/Bookmark