میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست خبر
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۲۲:۲۸
 
 
روزنامه انگلیسی:
شوک نفتی تحریم‌ ایران، اقتصاد جهانی را با خطر مواجه می‌کند

یک نشریه انگلیسی در گزارشی نوشت که شوک نفتی حاصل از تحریم نفت ایران خطری قریب الوقوع را برای اقتصاد جهانی ایجاد می‌کند.
روزنامه انگلیسی تلگراف در گزارشی با اشاره به تحریم‌های آمریکا علیه ایران و تاثیرات آن بر اقتصادی جهانی نوشت: تحریم‌های آمریکا بازار به خوبی متوازن شده نفت را با بی نظمی بزرگی تهدید می کند و ظرفیت ذخایر نفتی را به سطحی خطرناک می‌رساند که اگر اشتباهی پیش بیاید، خطر اقتصادی بزرگی در پی خواهد داشت.
این گزارش افزود: تحلیل گران هشدار دادند که حرکت واشنگتن صادرات نفت ایران را تا نوامبر نصف خواهد کرد. این اقدام موجب می شود ذخایر احتیاطی جهان برای نخستین بار در دوران نفتی معاصر، به رقم صفر نزدیک شود.
تلگراف ادامه داد: این حاشیه امنیتی بسیار کوچکتر از حاشیه امنیتی در دو شوک نفتی سال ۱۹۷۹ و ۲۰۰۸ است و خطری قریب الوقوع را برای اقتصاد جهانی ایجاد می‌کند. «وستبک انرژی» هشدار داد هر گونه شوک و بحران ژئوپلتیک در این شرایط می‌تواند قیمت را تا اواسط سال آینده به ۱۵۰ دلار یا بیشتر برساند.
این گزارش نوشت: برخورد با ایران در زمانی بسیار مهم برای بازارهای جهانی نفت اتفاق افتاده است. چهار سال اشباع بازار از نفت خام پایان یافته است و تولید ونزوئلا به سرعت رو به کاهش است. آسیب به خط لوله مانع از رشد تولید نفت شیل آمریکا از «پرمیان بیسین» در تگزاس تا اواخر سال ۲۰۱۹ شده است. هزینه کردن در اکتشاف و سرمایه گذاری در جریان افت قیمت نفت (از ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۷) متوقف شد. در سال آینده که تولید نفت در میادین متداول به ۱.۵ میلیون بشکه در روز کاهش می یابد، آثار تأخیری آن به حداکثر خود می رسد. شرکت های نفتی بزرگ جهان جایگزینی برای میادین رو به اتمام در نظر نگرفته‌اند. گلدمن ساکس گفت: جهان به زودی با «بازار نفت بسیار مخاطره آمیز» روبرو خواهد شد که ذخایر احتیاطی باقیمانده اوپک را تمام می‌کند.
تلگراف افزود: هلیما کرافت از "بازارهای سرمایه آر بی سی" گفت: اگر ایران تلافی جویی کند، آتشی بزرگ در منطقه به پا خواهد شد. احتمال این اتفاق بسیار زیاد است، زیرا دولت ترامپ برای تغییر حکومت در ایران از طریق به زانو درآوردن اقتصاد این کشور تلاش می‌کند.
تلگراف ادامه داد: پیش از این نیز ۲۷ حمله موشکی از سوی حوثی‌های مورد حمایت ایران به عربستان سعودی صورت گرفته است. این حملات عبور نفتکش‌های عربستان سعودی از باب المندب را به خطر می اندازد. اروپا متعهد شده است در برابر تحریم‌های یک جانبه آمریکا مقاومت و از شرکت‌های خود برای تجارت با ایران حمایت کند. اما در واقعیت اتحادیه اروپا قدرتی ندارد و این واشنگتن است که بر نظام بانکداری جهان که بر دلار مبتنی است، سلطه دارد.
روزنامه انگلیسی نوشت: دونالد ترامپ تحریم‌های ایران را گزنده ترین تحریم‌ها خوانده و تهدید کرده است هر کس با ایران تجارت کند، اجازه تجارت با آمریکا را نخواهد داشت. این گزارش افزود: شورای تجارت چین کارشناسانی را برای کمک به شرکت‌ها برای رهایی از خطر تحریم‌های آمریکا برای تجارت با ایران به خدمت گرفته است. یکی از مقامات چین گفت کسی جرأت از دست دادن بازار آمریکا را ندارد.
تلگراف ادامه داد: در حال حاضر، بازار جهانی نفت از منابع کافی برخوردار است. قیمت نفت آمریکا کمتر از ۷۰ دلار است که رشد ضعیف تر در چین و اروپا و اثر اطمینانی جنگ های تجاری آن را در این قیمت نگه داشته اند. اما شاید این آسودگی درست نباشد. ذخایر اوپک که در شوک‌ها مانع از ضربه ای شدید می شوند، در حال از دست رفته‌اند. عربستان سعودی به حرف می‌تواند تولید خود را تا ۲ میلیون بشکه در روز افزایش دهد. اما بسیاری این ادعا را باور نمی کنند و می گویند عربستان نمی‌تواند بیش از این نفت تولید کند.گفتنی است؛ آمریکا به دنبال حذف ایران از معادلات منطقه‌ای و بین المللی است. تسنیم

کد مطلب: 105623
 
Share/Save/Bookmark