میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۷ فروردين ۱۳۹۶ ساعت ۰۱:۳۰
 
 
جنجال آمریکا بر سر چیست
تنش‌ها میان کره شمالی و آمریکا این روزها به شدت افزایش یافته چنانکه آمریکایی‌ها تهدید کرده‌اند که...

تنش‌ها میان کره شمالی و آمریکا این روزها به شدت افزایش یافته چنانکه آمریکایی‌ها تهدید کرده‌اند که اگر موشکی با برد بلند در کره شمالی آزمایش شود، آن را در همان منطقه شرق آسیا با استفاده از توان موشکی ناوهای جنگی خود، سرنگون خواهند کرد. در همین حال «مایک پنس» معاون رئیس‌جمهور آمریکا که قرار است سفری دوره‌ای به آسیا داشته باشد، امروز در اولین مقصد این سفر به کره جنوبی می‌رود. در واکنش به این اقدامات نیز کره شمالی اعلام کرده از هر مولفه‌ای برای پاسخگویی به حمله احتمالی آمریکا بهره خواهد گرفت. حال این سوال مطرح است که چرا آمریکا چنین رویکردی را در قبال کره شمالی در پیش گرفته در حالی که شواهد نشان می‌دهد که آمریکا توان جنگ یا اقدام نظامی علیه این کشور را ندارد؟
بخشی از اقدامات آمریکا را در قالب سیاست‌های درونی و انتخاباتی ترامپ می‌توان جست وجو کرد چنانکه وی بارها وعده داده بود که به مقابله جدی با کره شمالی خواهد پرداخت. ترامپ که در داخل با بحران شدیدی مواجه است با برخی اقدامات بیرونی و دشمن‌سازی ظاهری به دنبال پنهان‌سازی و خرید زمان برای حل بحران‌های داخلی است.
اقدام علیه کره شمالی در اصل فشار بر چین و روسیه نیز می‌باشد بگونه‌ای که آمریکا با زنجیره‌ای از بحران‌سازی‌های منطقه‌ای و جهانی سعی در مشغول‌سازی آنها در حاشیه‌ها دارد تا از نقش موثر آنها در معادلات جهانی بکاهد.
بعد دیگر سیاست آمریکا اقدام برای توسعه نظامی‌گری است. وزارت انرژی آمریکا اعلام کرد اولین مرحله از آزمایش‌های مربوط به پرتاب بمب هسته‌ای «ب‌۶۱-۱۲» را با موفقیت به اتمام رسانده است. از سوی دیگرآمریکا در اقدامی که نقض حاکمیت افغانستان است بزرگ‌ترین بمب غیرهسته‌ای به وزن ۱۰ تن را آزمایش کرد. بر همین اساس منابع خبری اعلام کردند «جیمزمتیس» وزیر دفاع آمریکا هفته آینده به خاورمیانه سفر خواهد کرد. متیس روز سه‌شنبه به کشورهای عربستان سعودی، مصر، قطر، فلسطین اشغالی و همچنین جیبوتی سفر خواهد کرد که محور آن را نیز فروش تسلیحات تشکیل می‌دهد. در همین حال چند روز بعد از دیدار دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا با دبیرکل ناتو، وزارت دفاع آمریکا از استقرار نسل پنجم جنگنده‌های اف ۳۵ در خاک اروپا خبر داد. در همین حال نیروهای آمریکا و ناتو در لهستان مستقر شدند.
مجموع این رفتارها نشان می‌دهد که آمریکا با ادعای مقابله با تهدیدات امنیتی همچون داعش و نیز کره شمالی به دنبال اجرای ابعاد جدیدی از نظامی‌گری در عرصه جهانی است در حالی که همزمان به توسعه و گسترش تسلیحات هسته‌ای و بمب‌های غول‌پیکر می‌پردازد. روندی که نشان می‌دهد سیاست‌های آمریکا با گذشته تغییری نکرده و ترامپ همان مسیری را می‌رود که پیش از وی اوباما، بوش، کلینتون، بوش پدر و... رفته‌اند و آن همان سیاست بحران‌سازی و سلطه‌گری نظامی در جهان است که تهدیدی بزرگ برای امنیت بین‌الملل قلمداد می‌شود.

کد مطلب: 98972
, مولف : قاسم غفوري
 
Share/Save/Bookmark