میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی ورزش خبر
تاریخ انتشار : جمعه ۹ مهر ۱۳۸۹ ساعت ۱۱:۰۴
 
 
با اعلام آزمایش مثبت آلبرتو کونتادور دوپینگ قهرمان توردوفرانس، جهان دوچرخه‌سواری را لرزاند
تمامی تلاش‌های ورزش دوچرخه‌سواری برای بازسازی اعتبار از دست رفته‌اش پس از موارد متعدد دوپینگ در سال‌های اخیر، با اعلام دوپینگ آلبرتو کونتادور دوچرخه‌سوار اسپانیایی و قهرمان سه سال گذشته تور فرانسه، دچار ضربه شدیدی شد.
آزمایش کونتادور در مورد استفاده از ماده ممنوعه «کلن بوترول» در حین تور دو فرانس مثبت اعلام شده و حالا فدراسیون جهانی دوچرخه‌سواری (UCI) اعلام کرده که موقتاً او را تا اطلاع ثانوی محروم کرده است. این در حالیست که کونتادور روز پنجشنبه در یک کنفرانس مطبوعاتی در شهر پینتو با قاطعیت اعلام بی‌گناهی کرد و خود را «قربانی آلودگی غذایی» دانست: «این یک مورد استثنایی‌ست و ربطی به بقیه موارد دوپینگ ندارد.» هر چند کونتادور تلاش کرد اهمیت این رسوایی را کم جلوه دهد، اما این خبر در مورد آزمایش مثبت مربوط به روز دوم استراحت تور دو فرانس، جهان دوچرخه‌سواری را سخت به لرزه درآورد. چرا که پس از آن همچنین اعلام شد که ازکیل موسکرا، نایب قهرمان امسال تور ووئلتای اسپانیا نیز دوپینگ کرده است. آزمایش او در مورد استفاده از ماده ممنوعه بسط‌‌ دهنده خون، هیدروزیتیل در 16 سپتامبر مثبت بود. اما دوپینگ کونتادور، این مورد را کاملاً تحت‌الشعاع قرار داد. هم آزمایش آ و هم آزمایش ب این رکابزن 27 ساله مربوط به 21 جولای استفاده اندک از ماده کلن بوترول را نشان می‌دهند. فدراسیون جهانی دوچرخه‌سواری با وجود محروم کردن کونتادور اعلام کرده که آزمایش‌های علمی دیگری را نیز به منظور روشن کردن این مورد انجام خواهد داد.
کلن بوترول یک داروی جزء گروه مواد برانگیزنده دستگاه سمپاتیک است که به عنوان گشادکننده برونش برای درمان آسم مورد استفاده قرار می‌گیرد و علاوه بر آن برای تسریع در ساختن بافت‌های عضلانی مورد استفاده قرار می‌گیرد و بارها توسط ورزشکاران به طور غیرمجار برای دوپینگ مصرف شده است.
کونتادور ادعا می‌کند که در آن روز استراحت گوشت آلوده خورده است که از اسپانیا با خود آورده بودند. او در ادامه اظهار داشت: «این غمناک است که به این خاطر ورزش ما را خراب می‌کنند.» کونتادور همچنین ادعا کرده که کمیته پزشکی فدراسیون جهانی دوچرخه‌سواری به او تایید کرده که این مورد به علت گوشت‌های آلوده بوده است. از قرار معلوم UCI هم نظر کونتادور را دارد. فدارسیون جهانی در اطلاعیه‌ای که به نظر می‌آید می‌خواهد کمی اوضاع را آرام‌ کند اعلام کرده است: «میزان این ماده کشف‌شده 50 پیکوگرم بود که 400 برابر زیر آن میزان است که آزمایشگاه‌های وادا باید نشان دهند.» خود کونتادور هم با اطمینان می‌گوید که حقیقت روشن خواهد شد.
در هر صورت اگر کونتادور به عنوان دوپینگی محکوم شود، او بعد از فلوید لندیس آمریکایی قهرمان توردوفرانس در سال 2006، دومین قهرمان دوپینگی تاریخ مهم‌ترین تورنمنت دوچرخه‌سواری جهان خواهد بود. نام کونتادور البته پیش از این در پرونده مربوط به رسوایی معروف به «عملیات پوئرتو» هم آمده بود. بر آن اساس کونتادور هم یکی از مشتریان دکتر اوفمیانو فوئنتس،‌ پزشک اسپانیایی بود که به طور سازماندهی‌شده و گسترده ورزشکاران مختلفی را دوپینگ می‌کرد. اما ناگهان اسم کونتادور از آن لیست حذف شد.
کد مطلب: 50622
 
Share/Save/Bookmark