میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست خبر
تاریخ انتشار : شنبه ۳ مرداد ۱۳۸۸ ساعت ۱۱:۲۶
 
 
فرمانده كل سپاه: مسببان حوادث اخير بايد پاسخگوي تبعات منفي آن باشند
فرمانده كل سپاه پاسداران انقلاب اسلامي اظهار كرد: مهم‌ترين تهديد عليه انقلاب اسلامي و نظام جمهوري اسلامي ايران را از داخل مي‌دانيم و اين مطلبي است كه حضرت امام (ره) در وصاياي خود به آن اشاره كرده‌اند.
به گزارش ايسنا، سردار سرلشگر پاسدار محمدعلي جعفري روز گذشته در يك نشست خبري به مناسبت فرارسيدن روز پاسدار با بيان اينكه آسيب‌پذيري انقلاب‌ها و حركت‌هاي ايدئولوژيك و ارزشي بيشتر از داخل است، افزود: تهديدهاي خارجي،‌ انقلاب و انسجام و وحدت دروني يك كشور، به ويژه ايران اسلامي را بيشتر مي‌كند.
وي با اشاره به انتخابات اخير و حوادث پس از آن اظهار كرد: دشمنان در راستاي تهديدات داخلي، ‌استفاده از فرصت انتخابات براي الگوگيري از اقداماتي كه غرب و استكبار جهاني در بسياري از كشورهاي آسياي ميانه انجام داده بود - يعني انقلاب مخملي يا كودتاي مخملي – را به زعم خود مناسب مي‌دانستند و علي‌رغم اينكه بسياري از آنها معتقد بودند اين مسئله در ايران جواب نمي‌دهد، ولي باز هم اين الگو را دنبال كردند و متاسفانه در داخل كشور هم عده‌اي فريب آنها را خوردند و فكر ‌كردند مي‌شود تغييرات عمده‌اي در جهت‌گيري‌هاي نظام ايجاد كرد.
فرمانده‌ كل سپاه پاسداران انقلاب اسلامي اضافه كرد: اطلاعات گذشته و اطلاعاتي كه پس از حوادث به دست آمد مشخص كرد هدف حوادث اخير همين مسئله‌اي كه عنوان كردم بود، ولي با هوشياري مردم و رهبر معظم انقلاب اين توطئه‌ها خنثي شد؛ گرچه خسارات مادي و معنوي زيادي وارد شد كه مسببان و محركان آنها بايد پاسخگوي اين تبعات منفي باشند.
جعفري با بيان اينكه تهديدات داخلي در برابر اهداف انقلاب اسلامي يك تهديد جدي است، افزود: ما معتقديم اينگونه تهديدات چيزي نيست كه تمام شود و بايد خود را در آينده نيز در مقابله با اين نوع تهديد ولي با سناريوهاي متفاوت دنبال كنيم.
وي در بخش ديگري از سخنانش با اشاره به مسئله‌ هسته‌اي ايران اظهار كرد: دشمنان ما نمي‌توانند پيشرفت‌هاي ايران به ويژه در بعد هسته‌اي را تحمل كنند؛ بنابراين به هر اقدامي براي ممانعت از اقتدار ايران دست مي‌زنند.
جعفري تهديد و اقدام نظامي عليه ايران را دو مسئله جداگانه تلقي كرد و گفت: تهديد نظامي محتمل است و آنها استفاده‌هاي زيادي از اين تهديدات مي‌برند؛ زيرا فكر مي‌كنند بيان تهديدات مي‌تواند ايران را به عقب‌نشيني وادارد، ولي اينكه آنها اين تهديد را عملي مي‌كنند يا نه سوالي است كه پاسخ دادن به آن ساده نيست.
وي در ادامه در پاسخ به پرسشي مبني بر اينكه در صورت وقوع حمله‌ نظامي عليه ايران، چه اقدامي صورت خواهيد داد و آيا تسليحات هسته‌اي رژيم صهيونيستي را هدف قرار خواهيد داد؟ تاكيد كرد: يكي از توانمند‌ي‌هاي ما اين است كه تمام خاك اسراييل زير پوشش موشكي ماست و محدوديتي از اين نظر نداريم، هم‌چنين دقت موشك‌هاي ايران نيز در سال‌هاي اخير بسيار بالا رفته است.
جعفري با اشاره به آزمايش‌هاي اخير موشكي صهيونيست‌ها اظهار كرد: آنها نتوانستند موشك اخير خود را كه گفته مي‌شود شبيه به موشك شهاب 3 است آزمايش كنند و مشكلاتي در اين زمينه دارند. بحث‌هاي سپر موشكي آمريكا و اسرائيل بيشتر به يك ادعا شبيه است. آنها ممكن است اقدامات محدودي انجام دهند، ولي نمي‌توانند از موشك شهاب جلوگيري كنند.
وي در ادامه با اشاره به اظهارات مطرح شده از سوي سران يكي از كشورهاي غربي درباره‌ اينكه ايران به دنبال سلاح‌هاي هسته‌اي است تاكيد كرد: ايران به هيچ وجه به دنبال آزمايش سلاح‌هاي هسته‌اي نيست. وقتي مي‌گوييم فعاليت صلح‌آميز انجام مي‌دهيم ، هيچ دليلي براي مخالفت با آن وجود ندارد؛ بنابراين به دنبال بهانه‌جويي هستند.
جعفري هم‌چنين در برابر اين پرسش كه در چه صورتي احتمال دارد دشمنان تهديدات نظامي عليه ايران را عملي كنند، پاسخ داد: در صورتي كه وحدت و انسجام در داخل كشور نداشته باشيم و آنها احساس كنند حمايت‌هاي مردمي از نظام كم شده است، اين اقدام شدني است، ولي در انتخابات اخير مردم نشان دادند بيشترين وابستگي را به نظام دارند.
در ادامه‌ اين نشست پرسشي درباره تفكيك حيطه ماموريت نيروي دريايي سپاه و نيروي دريايي ارتش مطرح شد كه جعفري پاسخ داد: چند سالي است ماموريت‌هاي نيروي دريايي ارتش و سپاه در خليج فارس و درياي عمان تفكيك شده و اين امر در راستاي انجام بهتر كارهاست. سپاه به كمك واحدهايي از ارتش ماموريت‌ حراست از خليج فارس را به عهده گرفته است. آمادگي‌هاي ما روز‌به‌روز بيشتر مي‌شود و امروز مي‌توان به طور قاطع گفت كه امنيت خليج فارس به طور صد در صد برقرار است و با توجه به وضعيت جغرافيايي خوب ايران ، بخش عمده‌اي از كنترل امنيتي خليج فارس به عهده‌ اين كشور است و آمادگي ما براي برقراري اين امنيت تامين شده است.
وي همچنين در پاسخ به پرسش يكي ديگر از خبرنگاران درباره‌ عبور برخي كشتي‌هاي جنگي رژيم صهيونيستي از كانال سوئز اظهار كرد: يكي از اهداف آنها اين است كه خود را به صورت مهاجم نشان بدهند و اين تهديد نظامي عليه ايران را هميشه حفظ كنند ولي غافل از اين هستند كه دوران تهديد نظامي به خصوص عليه ايران گذشته است.
جعفري ادامه داد: ما اقدامات رزمايشي آنها را در راستاي اهداف ديگري كه دشمنان در رابطه با ايران دنبال مي‌كنند و براي مرعوب كردن ايران و وادار كردنش به سازش مي‌دانيم. آنها اين تهديدات را انجام مي‌دهند تا ايران را به تسليم وادار كنند ولي ما اسراييل را كوچكتر از آن مي‌دانيم كه ايران را تهديد كند.
کد مطلب: 21822
 
Share/Save/Bookmark