میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
۱
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۵ تير ۱۳۹۱ ساعت ۲۱:۱۰
 
 
آزادي مسجدالحرام نزديك است
تصور اين كه مناسبات ايران و عربستان بهبود يابد، تصوري بيهوده است. افكار عمومي كشور نيز اين اتفاق را برنمي‌تابد. سياستهاي...

تصور اين كه مناسبات ايران و عربستان بهبود يابد، تصوري بيهوده است. افكار عمومي كشور نيز اين اتفاق را برنمي‌تابد. سياستهاي خصمانه مقامات رژيم آل سعود عليه جمهوري اسلامي ايران در چند سال گذشته، ديوار تيرگي روابط را بالاتر برده است. شايد پيش از اين و در زمان دولتهاي پيشين و در آن شرايط روابط ايران و عربستان، روابطي مناسب و دوستانه بود و آقايان هاشمي رفسنجاني و خاتمي به اين كشور سفر كردند، اما شرايط حال حاضر در منطقه و به ويژه آغاز خيزش‌هاي اسلامي در عربستان، اجازه بهبود روابط را نمي‌دهد.
هرچند روابط ايران و عربستان از زمان به شهادت رساندن زائرين ايراني در مكه توسط رژيم عربستان، از همان زمان وارد فاز سردي روابط شده بود، اما احتياج و نياز دو طرف به يكديگر باعث شد، پس از چندي، اين روابط كه به دستور حضرت امام(ره) قطع شده بود، دوباره برقرار شود و درظاهر روابطي دوستانه، در صحنه سياسي منطقه نقش ببندد، اما اين روابط همواره دچار فعل و انفعالات و فراز و فرودهاي شديدي بوده است، كه به خاطر برخي مسائل موجود هيچ گاه از يك ثبات مقبول و منطقي حاكم در جهان سياست برخوردار نبوده است.
رفتارهاي نامناسب با حجاج ايراني از سالهاي دور تاكنون،‌ به شهادت رساندن صدها زائر ايراني در خانه خدا، زنداني و شكنجه شيعيان عربستان، توطئه‌هاي پي در پي عليه جمهوري اسلامي ايران در منطقه و جهان، اعدام اتباع ايراني همه و همه از عواملي است كه مانع از برقراري روابط دوستانه به عنوان دو كشور مسلمان است. ايران همواره سعي داشته است تا روابط خوبي با كشورهاي حاشيه خليج فارس به ويژه عربستان داشته باشد، اما ماهيت سرسپردگي آنها به غرب و آمريكا، اين روابط را با تنش‌ها و چالش‌هاي گوناگوني همراه كرده است.
شايد اگر سياستمداران ما به اين جمله حضرت امام(ره) بيشتر توجه مي‌كردند كه... حكومت سعود مطمئن باشد كه آمريكا لكه ننگي بر دامنش نهاده است كه تا قيام قيامت هم با آب زمزم و كوثر پاك نمي‌شود. ... ما باآزادي كعبه از دست نااهلان و نامحرمان به مسجدالحرام وارد خواهيم شد؛ اگر ما از مساله قدس بگذريم، اگر ما از صدام بگذريم، نمي‌توانيم از مساله حجاز بگذريم...» شاهد سرنگوني و آغاز زودهنگام خيزش‌هاي اسلامي در منطقه مي‌بوديم و اهداف بلند انقلاب اسلامي در سطح منطقه زودتر به نتيجه مي‌رسيد.
حضرت امام(ره) در جاي ديگر پيش بيني روشنگرانه ديگري را درباره آينده حكومت‌هاي ديكتاتور منطقه دارند و مي‌فرمايند؛... اين مطلبي را كه من سابقا پيش بيني كرده‌ام و اين مستبدين و اين چماق به دست‌ها، در اواخر عمرشان آن وقت كه سقوط خودشان را پيش بيني مي‌كنند و مي‌بينند به مرگ يا به مرگ مقام سياسي نزديك شده‌اند،‌ديوانه مي‌شوند، اعصابشان را به كلي از دست مي‌دهند و با ديوانگي و با جنون با مردم معامله مي‌كنند.»
اكنون انقلاب اسلامي مردم عربستان نيز آغاز شده است، انقلابي كه حضرت امام(ره) بيش از ۲۰ سال پيش از اين آن را پيش بيني كرده بود و اكنون همه شاهد آن هستيم كه آل سعود با همه قدرت و حمايتهاي آمريكا مي‌رود كه طعم آزادي و اسلام ناب محمدي(ص) را در كام مردم ستم ديده خود بچشد. اكنون زمان برداشتن موانع روابط ايران و عربستان نيست. اكنون زمان حمايت از مردمي است كه سالها در انتظار چنين روزي بودند و اكنون كه زمان آزادي فرا رسيده است،‌با بهبود روابط ايران و آل‌سعود، دل مردمي را به درد خواهيم آورد كه توقع ديگري از انقلاب اسلامي ايران دارند.
سياستمداران كشورمان سخنان و سياستهاي بنيانگذار جمهوري اسلامي ايران را عميق مطالعه كنند. آل سعود رفتني است و پس از آن با آ‍زادي كعبه از دست نااهلان و نا محرمان به مسجد الحرام وارد خواهيم شد.
بسياري از معادلات سياسي، در معادلات الهي نمي‌گنجد.

کد مطلب: 75382
, مولف : محمد صفري
 
Share/Save/Bookmark
 


سیداوی
۱۳۹۱-۰۴-۲۷ ۱۰:۳۹:۱۶
افکار عمومی را چطور می سنجند؟
منبع نویسنده محترم رادرمورداینکه گفته افکار عمومی تصور بهبودی روابط با عربستان را نمی تابد چیست؟به نظر بنده روابط ایران وعربستان به نفع دنیای اسلام است؟