میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست خبر
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۲۲:۱۰
 
 
رئیس جمهور منتخب مردم بولیوی وادار به استعفا شد
کودتای کثیف
کودتای کثیف
 

کودتای آمریکایی یکی دیگر از کشورهای آمریکای لاتین را هدف قرار داد چنانکه اوومورالس رئیس جمهور بولیوی که به تازگی از سوی کمیسیون انتخابات این کشور برنده انتخابات ریاست جمهوری اعلام شده بود از سمت خود کناره گیری کرد.
نظام سلطه که پیروزی‌های اخیر جبهه ضد امپریالیسم در آمریکای لاتین و به قدرت رسیدن چپ گرایان از جمله در آرژانتین را بر تمی تابند برای مقابله با این وضعیت به میدان آمده‌اند که اقدام علیه دولت منتخب و مردمی مورالیس در بولیوی نمودی از این رفتار است. خبرگزاری فرانسه گزارش داد که به دنبال افزایش اعتراضها به نتایج انتخابات ریاست جمهوری ماه اکتبر، اوو مورالس رئیس جمهور بولیوی از سمت خود استعفا کرد.مورالس در سخنرانی خود ضمن اعلام استعفا، از مخالفان و رهبران آنها برای ایجاد اغتشاش و ناامنی در کشور شدیدا انتقاد کرد. شبکه راشا تودی گزارش داد که خانم «آدریانا سالواتریا» رئیس سنای بولیوی که طبق قانون بعد از استعفای رئیس جمهور و معاونش می‌تواند زمام امور را به طور موقت به دست بگیرد نیز از سمت خود استعفا کرده است.
مورالس در انتخابات اخیر ریاست جمهوری این کشور موفق شده بود با اختلاف اندک رقیب خود «کارلوس مسا» را شکست دهد. دادگاه انتخاباتی بولیوی روز جمعه بعد از پایان شمارش دستی انتخابات ریاست جمهوری این کشور، رسما پیروزی اوو مورالس را تایید کرده بود. طبق اعلام این دادگاه انتخاباتی، مورالس با بدست آوردن ۴۷.۰۸ درصد آرا در انتخابات به پیروزی رسید. «کارلوس مسا» رقیب مورالس نیز ۳۶.۵۱ درصد آرا را بدست آورد و با توجه به اختلاف بیش از ۱۰ درصدی میان این دو، دور دوم انتخابات برگزار نمی‌شود. وزارت امور خارجه روسیه در واکنش به استعفای «اوو مورالس»، تحولات اخیر بولیوی را یک بعنوان یک «کودتای سازماندهی شده» توصیف کرد. همچنین موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا پیش از ورود به نشست شورای وزیران این اتحادیه خواستار خویشتنداری حداکثری طرف‌ها در بولیوی و برگزاری انتخابات در این کشور در پی استعفای «اوو مورالس» شد. در پی حمله معترضان به خانه رئیس‌جمهور مستعفی بولیوی، بسیاری از کشورهای جهان تحولات این کشور آمریکای جنوبی را تحت عنوان «کودتا» محکوم کردند و خواستار خویشتنداری در بولیوی شدند. «دانیل اورتگا» رئیس‌جمهور نیکاراگوئه با صدور بیانیه‌ای بعد از استعفای مورالس با کودتا خواندن تحولات بولیوی اعلام کرد: «دولت نیکاراگوئه....به شدت کودتایی را که امروز (در بولیوی) به آن پی بردیم، محکوم می‌کنیم». وزارت خارجه شیلی نیز با صدور بیانیه‌ای شیلی در خصوص اخلال در فرایند انتخاباتی بولیوی ابراز نگرانی کرد و خواستار حل سریع و آرام بحران بولیوی شد.وزارت خارجه کوبا تحولات این کشور را کودتا علیه مورالس خواند و آن را محکوم کرد. نیکلاس مادورو رئیس جمهور چپ گرای ونزوئلا نیز کودتا علیه اوو مورالس رهبر چپ گرای بولیوی را محکوم کرد و «مارسلو ابرارد» وزیر خارجه مکزیک نیز اعلام کرد که کشورش حاضر است در صورت درخواست اوو مورالس به وی پناهندگی بدهد. یکی از سخنگویان سازمان ملل نیز در واکنش به استعفای مورالس با صدور بیانیه‌ای از اوضاع این کشور آمریکای جنوبی ابراز نگرانی و اعلام کرد: «دبیرکل (سازمان ملل) بسیار از اوضاع بولیوی نگران است و تحولات اخیر از جمله استعفای رئیس‌جمهور اوو مورالس را در نظر گرفته است». وزارت خارجه سوریه کودتای نظامی در بولیوی را به شدت محکوم و با رئیس‌جمهور این کشور اعلام همبستگی کرد.
یک مقام وزارت امور خارجه آمریکا که نمی‌خواست نامش فاش شود گفت: «بسیار حیاتی است که رهبریِ غیرنظامی ترسیم‌ شده در قانون اساسی، کنترل [بولیوی] را در خلال دوره گذار حفظ کند».
این مقام آمریکایی افزود: «از همه می‌خواهیم در این برهه پرتنش از خشونت دوری کنند. ما به همراه شرکای بین‌المللی خود تلاش خواهیم کرد دموکراسی و نظم قانونی در بولیوی را تضمین کنیم».
در روزهای گذشته و به موازات ناآرامی‌ها در بولیوی، مداخلات آمریکا و متحدانش درباره این انتخابات تشدید شده بود. «سازمان کشورهای آمریکایی» که مقر مرکزی آن در واشنگتن است، با اتخاذ موضعی مداخله‌جویانه نتیجه انتخابات ریاست جمهوری بولیوی را رد کرده و برگزاری مجدد انتخابات را خواستار شده بود.
«سازمان کشورهای آمریکایی» نیز که سابقه دخالت‌ها در امور کشورهای آمریکای لاتین و تکرار طوطی‌وار مواضع واشنگتن را داشته است، در یک بیانیه مدعی شده که «نمی‌توانیم درباره نتیجه اعلام شده انتخابات ۲۰ اکتبر ریاست جمهوری بولیوی راستی‌آزمایی کنیم».
این نهاد که دفتر مرکزی آن در واشنگتن پایتخت آمریکا قرار دارد، مدعی شده بود که از نظر آماری و عددی، «بعید» است که اوو مورالس توانسته باشد اختلاف ۱۰ درصدی مورد نیاز برای پیروزی بر «کارلوس مسا» رقیبش در دور اول انتخابات را کسب کرده باشد.

کد مطلب: 111527
 
Share/Save/Bookmark