داخلی گوناگون خبر
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۹ بهمن ۱۳۸۹ ساعت ۰۸:۴۰
 
 
پروژه ای در مسیری 100 درصد کوهستانی آبرسانی از میان کوه‌های سخت به روستاهاي لرستان
جای تصاویر تلخ زنان روستایی که کیلومترها سطل بر روی سر راه را برای رسیدن به چشمه طی می کردند را تصاویر شیرین آبرسانی به این روستای دورافتاده گرفته است.
زنان روستایی برای تهیه آب باید کیلومترها راه را پیاده می رفتند و ظرف های بزرگ آب را با خود حمل می‌کردند و امروز لوله های آب از مسیر پرپیچ و خم کوه ها عبور می کند تا دغدغه های هر روزه آنها برای آوردن آب از چشمه های بالادست را درمانی باشد و امروز به برکت خدمات نظام، روستای او هم از آب آشامیدنی سالم برخوردار شده تا آرزوی ساکنان روستا تحقق یابد.
با دیدن چهره روستائیان می توان رضایتمندی را در نگاه تک تک اهالی روستا دید. رضایتی که آن را مرهون خدمات انقلاب مستضعفان و پابرهنگان می دانند و بیش از هر زمان دیگری قدردان این نظام و انقلاب پربرکت هستند.

آبرسانی به 13 روستا
مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب روستایی استان لرستان قبل از رفتن به روستا برایمان از دغدغه های مردم روستا می گوید.
علیرضا کاکاوند می گوید: مجتمع آبرسانی "سر زمان" علاوه بر رفع مشکل این روستا مشکل آب شرب بیش از 12 روستای مسیر را نیز مرتفع کرده است که این امر خود از برکات خدمات رسانی به مناطق محروم است.
امروز با بهره برداری از این مجتمع روستاهای "سیاه دره 1، 2 و 3"، "کوچکان"، "ملک آباد سماق"، "کله بان 1 و 2"، "چشمه جمیله"،
"مراد آباد"، "سر زمان" و "بنار کبود 1، 2 و 3" دارای آب شرب سالم شده‌اند و بیش از 528 خانوار روستایی با جمعیتی بالغ بر سه هزار و 201 نفر از اين نعمت بهره مند شده اند.
پیش از آبرسانی، چشمه روستا کفاف 10 خانوار را هم نمی داد!
پیش از بهره برداری از مجتمع آبرسانی، آب مردم روستا از چشمه ای در نزدیکی روستا تامین می شد که امروز آبدهی این چشمه بسیار کاهش یافته است و مردم برای تامین آب با مشکلات زیادی مواجه بودند.

پروژه ای در مسیری 100 درصد کوهستانی
طراح پروژه آبرسانی به روستای "سر زمان" از سختی های کار می گوید و از مشکلاتی که در روستا حاکم بوده است. یاراحمدی به بازدیدهای اولیه از روستا اشاره می کند و عنوان می کند: در بازدیدی که از روستا داشتیم روستائیان از وضعیت آبدهی چشمه روستا و کمبود آب به شدت گلایه مند بودند.
وی ادامه می دهد: چشمه ای که در منطقه وجود داشت در مرداد ماه و در ساعات پیک مصرف حتی نمی توانست آب مورد نیاز 10 خانوار را تامین کند.
یاراحمدی با رضایتی که می تواند آن را در لحن کلامش پیدا کرد، می گوید: امروز با بهره برداری از این مجتمع نیاز آب مردم روستا حتی در گرم ترین روز سال هم رفع شده است و شبکه آبرسانی نیز به گونه ای طراحی شده که تا افق 1405 این روستا با مشکل آب مواجه نمی شود. وی با بیان اینکه مسیر اجرای پروژه یک مسیر کوهستانی بوده است، ادامه می دهد: این در حالیست که مسیر تا روستای سرزمان یک مسیر 100 درصد سنگی است.
رئیس اداره نظارت بر پروژه های شرکت آبفار سخنان مهندس طراح را ادامه می دهد و می گوید: ما برای انتقال آب تا روستای سرزمان یک مسیر 25 کیلومتری سنگی و کوهستانی را طی کردیم تا توانستیم آب را به این روستا برسانیم. دالوند از کمبود اعتبارات گلایه دارد و به مهر می گوید: در صورتیکه اعتبارات لازم برای این پروژه تامین می شد با توجه به همت و انگیزه ای که برای اجرای این طرح آبرسانی وجود داشت به طور قطع زمان اجرای آن کاهش می یافت. وی ادامه می دهد: با این وجود در همان 6 ماه ابتدای کار به هر صورتی که بود بخشی از پروژه را اجرا کردیم تا بسیاری از روستاهای مسیر مشکل آب شربشان مرتفع شود.
طراح پروژه آبرسانی روستای سرزمان سخنان همکارش را تایید می کند و یادآور می شود: پیش از افتتاح این پروژه زنان و دختران روستایی مجبور بودند چند صد متر را در یک مسیر کاملا کوهستانی با "دبه" و "مشکه" برای آوردن آب بروند. یاراحمدی با بیان اینکه پیش از اجرای طرح قرار بود فقط هشت روستا آبرسانی شوند، ادامه داد: ولی بعد از دیدن وضعیت روستاهای مسیر طراحی پروژه را عوض کردیم تا دیگر روستاها هم مشکل آب شربشان مرتفع شود. وی می گوید: به عنوان مثال مشکل آب شرب در روستای "چشمه جمیله" به گونه ای است که نام این روستا نیز به دلیل وضعیت چشمه روستا به این عنوان نامگذاری شده است.

چشم هایی در انتظار پر شدن یک کاسه آب!
یاراحمدی توضیح می دهد که در زبان محلی "جمیله" به معنای کاسه آب است و وضعیت چشمه این روستا به گونه ای بوده است که مردم برای پر كردن یک کاسه آب باید زمان طولانی را منتظر می ماندند!
به هر حال امروز به همت مسئولان و به برکت نگاه عدالت محورانه نظام و دولت 13 روستا در قالب یک پروژه آبرسانی با همت مهندسان جوان این مرز و بوم از نعمت آب شرب سالم برخوردار شده اند.
شاید در نگاه اول آبرسانی به چند روستا کاری جزئی و کم اهمیت جلوه کند ولی حضور در سطح این روستاها و رضایتی که در عمق نگاه این روستائیان وجود دارد خود به تنهایی گویای بزرگی دستاورد انقلاب محرومان است.
این پروژه های کوچک که در کنار هم موجب قرار گرفتن 92.5 درصد جمعیت روستایی استان تحت پوشش شبکه آب شرب سالم شده اند بخشی از خدمات نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران است؛ خدماتی که پیش از انقلاب در هیچ کجای خطه محروم لرستان اثری از آنها وجود نداشت به طوریکه حتی برخی از شهرها نیز با مشکل آب مواجه بودند چه برسد به وضعیت روستاها.
به هر حال به نظر می رسد دهه مبارک فجر فرصتی برای مرور دستاورهای بی نظیر انقلاب اسلامی ایران به ویژه در نقاط محروم و دور دست است، نقاطی که شاید با توجه به صعب العبور بودن خدمات رسانی به آنها روزی یک آرزو بود ولی امروز برگ زرینی بر افتخارات نظام و انقلاب اسلامی ایران است.
کد مطلب: 57463
 
Share/Save/Bookmark